Originální název: Notre-Dame de Paris

Academia (2009) 80-7218-401-6 488
Belimex (2002) 80-8908-327-7 475
Alpress (2000) 80-7218-401-6 206
Odeon (1978) 01-015-78 400

Slavný román Victora Huga se odehrává ve středověké Paříži v době vlády francouzského krále Ludvíka XI. Dominantou je pařížská katedrála Notre Dame (Chrám Matky Boží), s níž jsou spojeny životní osudy hlavních postav, hrbatého zvoníka Quasimoda, cikánské tanečnice Esmeraldy a kněze Frolla.
V roce 1956 natočil filmové zpracování tohoto slavného příběhu Jean Dellanoy s Ginou Lollobrigidou a Anthonym Quinnem v hlavních rolích. (Založil/a: janettkaa)

Ariko
  18. 7. 2014, 10:56
Snad žádné filmové zpracování, které jsem dosud viděla, nebylo schopné zachytit krásu celého příběhu tak, jak je napsané. Až na zmiňované neskutečně dlouhé popisy, je knížka jedna z nejjímavějších, které jsem kdy četla :)
ForFreedom
  12. 8. 2010, 11:14
Klasická klasika středověké Paříže, jejího lidu a jeho hlouposti - a uprostřed legendární hrbáč Quasimodo, cikánská tanečnice Esmeralda a zoufalec, kněz Frollo.
Nezapomenutelné a nesmazatelné dílo napříč celými generacemi.
lensha95
  12. 11. 2012, 14:52
Co na to říct? Ze začátku trochu slabší rozjezd a hlavně zbytečné popisné pasáže, ale jakmile se to dostane k hlavnímu ději, pak už je to paráda, krásně propracovaný příběh. Konec mě neskutečně naštval, věděla jsem, jak to skončí, ale ne detaily a když jsem to dočetla byla jsem neskutečně vytočená :). Asi ještě dlouho o tom budu přemýšlet.
Ani ty nudné popisné pasáže mě nedonutí snížit hodnocení a hlavně už jsem na ně ke konci knihy tak nějak zapomněla, protože jsem se musela soustředit hlavně na děj.
Prcek1992
  30. 6. 2012, 21:30
Victor Hugo byl opravdu spisovatel s velkým S. Zvoníka jsem zdolala jen před pár okamžiky a vzhledem k tomu, že jsem až dodnes úspěšně sabotovala veškeré filmy natočené podle této knihy, byl pro mě příběh opravdu napínavý, mnohdy vyústil překvapivě, ale na druhé straně musím uznat, že po Bídnících už byla řada věcí předvídatelná.
VerenaLord
  30. 1. 2013, 10:32
Dojemný příběh krásné Esmeraldy, smutného a postiženého zvoníka Quasimoda a nepříjemného zlého kněze Frolla. Knížka se mi líbila, ale rozhodně její jazykové zpracování a nepropracovaností děje, se neřadí mezi mé nejoblíbenější.
Nantong
  17. 2. 2013, 19:16
Chrám Matky Boží v Paříži jsem četla v rámci povinné četby a nemrzelo mě, že jsem si knihu vybrala. Kniha se mi velmi líbila.
Pim
  2. 5. 2013, 8:52
Tak tedy...! Přiznám se hned zkraje, že po přečtení popisné kapitoly Chrámu Matky Boží a při čtení "Paříž s ptačí perspektivy" jsem nakoukla, jak dlouho ještě to bude pokračovat - před sebou dalších dvacet stránek popisu - tak to jsem nedala....
Jinak ale - doteď jsem vlastně příběh neznala -věděla jsem asi jen tolik, že zvoník zachránil Esmeraldu... Natočená pohádka je zcela jiný příběh a ani z muzikálu jsem vlastně nevěděla, jak to bude.
Prokreslení postav a jejich povah, příčin jejich chování, láska - co je to vlastně, když ji může cítit jen jeden a s druhým se nesetká...? a jaké může mít podoby... Něco jsem tušila, konec však překvapil...
Pokračuju s klasikou a doplnění mezer ve vzdělání...
Ajka13
  6. 8. 2012, 15:07
Dost, prosím, už nikdy víc!!!! Po úspěchu, kterým pro mě byli Tři mušketýři od Dumase, jsem se rozhodla pustit se do dalšího francouzského spisovatele. Teď vidím, že jsem měla nějaké zastření mysli, když jsem se rozhodla přečíst tuhle téměř pětiset stránkovou bichli, která mi ovšem připadala nejméně dvakrát delší! Příběh sám o sobě je rozhodně zajímavý, ale dal by se shrnout do stovky stránek. Protože nechci být zlá, rozhodně musím ocenit Hugův styl. Psal dobře, problém je, že rozebíral věci, který prostě jsou pro příběh úplně zbytečný. Tím děj získává na rozvleklosti a pro mě místy i rotříštěnosti. Bez rozpaků jsem snad poprvé v životě přeskakovala celé kapitoly. (Na co mi je vědět, jak vypadá Paříž???)Příběh samotný se nerozjíždí ani v posledních stránkách, ta trocha akce je bohužel vždycky zabita popisnými pasážemi a zdlouhavými monology.
Nechci, aby tento komentář vyzněl hodně špatně, ale já prostě nejsem na tyhle klasiky. (Co byste taky chtěli od milovnice "podřadné" fantasy?) Původně jsem plánovala přečíst si i Bídníky, ale jestli je to psáno podobným stylem, tak si raději pustím film.
vanous95
  31. 5. 2012, 17:08
Je pravda, že popisy středověké Paříže nejsou pro většinu čtenářů příliš zábavné - ne jinak tomu bylo u mě - nicméně ten krásný, do detailu propracovaný příběh, který spojuje několik dějových linií, vše vykompenzuje.
Ghoulman
  25. 4. 2016, 17:28
Román o posedlosti a moci. Hlavní „mocenský“ trojúhelník tvoří Frollo, Esmeralda a Phoebe. Každý z nich něco chce, ať již majetek, lásku, či obojí. Každého z nich nakonec jeho touha zničí. Hugovo komplexní a nečernobílé vykreslení postav nakonec slouží především k posílení tragičnosti příběhu. Nemůžete si pomoci cítit sympatie k nešťastně zamilovanému „záporákovi“ Frollovi. Nemůžete si pomoci cítit zlost a hněv na krátkozrakost „nevinné“ Esmeraldy. Jedinou opravdu kladnou postavou se tak stává Quasimodo, jež je ovšem ve své fyzické zrůdnosti ostatními odvržen. Jestliže Bídníci byly o lidské dobrotě, skrývající se v krutém a bezútěšném světě, pak je Chrám Matky Boží o lidské krutosti, která tento bezútěšný svět tvoří.
moonchild
  3. 9. 2013, 13:42
Román zbožnuje moje mamka.Líbí se jí ten příběh Hrbáče ve slavném Notre Dame/Chrámu Matky Boží.I film je pěkný.
Zajdaanek
  31. 8. 2014, 17:18
Po Bídnících jsem se těšil na dalšího Victora Huga, ale neměl jsem to dělat. Chrám Matky Boží v Paříži jsem protrpěl. Osobně mi sáhodlouhé popisy přišly oproti Bídníkům hrozně nudné. Asi jsem se právě u Les Misérables tím detailním popisováním maximálně naplnil a další už jsem nezvládl. Jinak si to nedokážu vysvětlit. Huga asi už nene.
Florence
  14. 3. 2014, 19:26
Mijuli tuto knihu, všechny jeho zajímavé postavy a neskutečně dojemný konce. A miluji styl vyprávění Victora Huga. Skutečně mě toto dílo nadchlo.
Simmi1
  2. 11. 2012, 16:28
Kdyby autor vynechal dlouhé nudné pasáže i té nejmenší místnosti dala bych určitě 5 hvězdiček. Teď dávám "jenom" 4. Díky krásnému romantickému ději a bravurně zvládlých a propracovaných charakterů. Hlavně u Klaudia Frolla na kterého určitě jentak nezapomenu, jak ten se mi příčil.
ilon-a
  8. 5. 2014, 9:53
Victor si mohl odpustit ty zdlouhavé a nudné pasáže detailního popisování pařížských uliček a budov. Tím každýho čtenáře musí hned na začátku dokonale otrávit. Proto doporučuju vynechat prvních sto stránek...
Samotný příběh je však úžasný. Jednotlivé osudy všech postav a jejich vzájemné prolínání je dokonalý. Spisovatel dokázal krásně zachytit a ukázat, jak moc člověk dokáže milovat a co vše je schopný pro lásku obětovat.
Sunny.69
  3. 1. 2011, 16:57
Detailní popisy i Notre-Damu jsou sice moc krásné, ale zbytečné. S nechutí jsem přeskakovala zdlouhavé pasáže o ničem. K rozsáhlosti díla je rychlý konec poněkud překvapivým.
D.-e.-e.-
  11. 11. 2012, 12:00
Četla jsem vydání z roku 2000 - zkrácené právě o zdlouhavé popisné pasáže, se kterými má většina komentujících velký problém a mohu ho jen doporučit! Příběh nic nebrzdilo ani neodsouvalo na druhou kolej. Události měly spád a člověk se mohl plně soustředit na děj, postavy a jejich osud. Krásná kniha. Vyzdvihla bych skvělé zápletky.
Artep524
  30. 6. 2012, 14:13
Velice krásný příběh a skvěle propracované postavy. Kvůli detailním popisům tehdejší Paříže, ale může dílo někomu připadat nudné.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:22
Tuto knihu jsem nečetla, ale poslouchala jsem audio nahrávku. Konec jsem si ale stejně musela dočíst v čítance, protože v nahrávce byl nějak moc hrr a vůbec nezakončil ten příběh. Musím říct, že číst bych to asi nechtěla. Příliš zdlouhavý, obšírný. Ale moc mě potěšil jazyk, slovní spojení, hlas vypravěče, skvělé popisy. Musím uznat, že Victor Hugo je skvělý spisovatel (samozřejmě záleží i na překladateli), ale na dnešní dobu je to dílo vážně příliš dlouhé. Ale pro všeobecný přehled jsem ráda, že jsem si nahrávku poslechla a můžu doporučit. Nejvíc mi to dalo asi na popisech.
Buřinka
  11. 8. 2016, 8:19
Knihu Chrám Matky Boží v Paříži jsem četla v období dospívání, pravděpodobně nám ji doporučili ve škole a líbila se mi. Četla jsem ji dříve než jsem viděla filmové zpracování a moc mě příběh cikánky Esmeraldy (a samozřejmě nezapomenutelného hrbáče Quasimoda) zaujal - jak jinak tomu má být u "klasiky". Ke konci knihy asi ukápla i nějaká ta slzička.
SallyZen
  18. 2. 2012, 14:31
Četl jsem zkrácenou verzi o dvoustech stránkách, ale i tak mi kniha občas připadala zdlouhavá a nudná. Jinak je to určitě povedené dílo od Huga. Především konec se mi velice líbil.
jana80
  19. 1. 2012, 8:31
Uzasna kniha. Zdlouhave popisy mi prekvapive vubec nevadily a uzivala jsem si je. Urcite si ji prectu jeste mnohorkat.
Vera Silent
  27. 5. 2011, 18:21
Pribehy jednotlivych postav me naprosto fascinovaly. Esmeralda a Paquetka Kyticka, inteligentni Frollo skryvajici svou vasnivou znicujici lasku a jeho mladicky rozpustily bratr, nafoukany panak Phoebus. Jsou dokonale vystihnute, zmitane svym nestastnym osudem plnym necekanych zvratu. Pribeh je napinavy a zajimavy, clovek do posledni chvile doufa v dobry konec. (Ano, treti "kniha" (cast romanu) je skutecne jen nekolika strankovy popis chramu a Parize, doporucuji celou preskocit, pokud clovek neni historik a nezajima se o to obdobi. Pribehu to nijak neuskodi...)
Kim
  21. 8. 2011, 23:27
Úchvatný příběh. Milovaná klasika. Perfektně vystižené charaktery a osudy postav. Snad jen škoda předlouhých popisů, které shledávám zbytečnými. Alespoň já se na ně nebyla schopna soustředit a proto jsem je i vynechávala. Nemyslím popisy postav, ty bych vyzdvihla, ale myslím ty architektské příručky, které se občas vyskytly. Ty jen stačí přeskočit a ději to nic neubere! ;)
Má čtyři a tři čtvrtě hvězdy. :D
Betty96
  2. 3. 2013, 17:55
Detailní popisy každé věci, stavby a postavy jsou myslim zbytečné. Samostatný děj není ošklivý, ale je ho tam málo. Závěr knížky už je zajímavý. Ukázalo se že Quasimodova láska k Esmeraldě byla větší než oddanost Frollovi. Akorát mi to připadalo jak Romeo a Jůlie. Esmeralda nežije, tak Quasimodo zemře sní.
Týna13
  9. 1. 2013, 22:32
Měla jsem nejspíš moc velké nároky. Kniha sama o sobě není vůbec špatná, ale mě se strašně špatně četla, trvalo mi hodně dlouho než jsem se dohrabala na konec, což se mi moc často nestává. Je to hlavně způsobeno nezáživnými popisy budov a já nevím čeho ještě. Hrozně to od děje rozptyluje a vy máte pocit, že jste po přečtení jedné takovéhle kapitoly vůbec nikam nedostali. Jednou a dost, bohužel se mi nedokázala dostat pod kůži.
John L. Flow
  29. 4. 2010, 14:07
Úžasný příběh, kde figuruje asi nejznámější postava romantické literatury. Propletené dějové linie jsou zajímavé, ale někdy velmi předpovídatelné. Velké mínus je záměrná retardace děje (zdlouhavé popisování), které je jistě zajímavé, ale chtivého čtenáře dohání k šílenství.
fifakovaterka
  28. 9. 2015, 22:47
Kniha byla pro mě velké, velké ale vážně velké zklamání. Říkala jsem si Victor Hugo je pan spisovatel a těšila jsem se, že to bude dramatický, romantický příběh s historickým nádechem. Nakonec to pro mě byla nudná kniha se zbytečnostmi. Jedna hvězdička za několik kapitol, které stály za přečtení, ale bylo jich málo.
Emma06
  28. 1. 2012, 19:56
Geniální dílo geniálního spisovatele. Mně osobně zdlouhavé popisy budov vadily a jen proto jsem ubrala jednu hvězdičku. Jen jednu, protože celý příběh jako takový to zcela vykompenzoval. Je to příběh, který bude žít věčně. Po spoustu, spoustu, spoustu generací. Snad nikdy nezmizí ze seznamu povinné četby a to právem. A všem bych doporučila francouzskou verzi jeho muzikálu, ve kterém hraje Quasimoda Garou. Je to neskutečné dílo, kterému bude rozumět i člověk, který neumí francouzsky ani slovíčko.
Domenica
  8. 10. 2011, 21:46
Hlavní dějová linie je dokonalá, ale pasáže, kde Hugo na deset stran popisuje budovu či výhled jsem přeskakovala.
cicwi
  15. 2. 2016, 15:35
Knižka nebyla špatná, příběh pěkny. Celkove si myslim, že by byl přibeh zajimavejsi kdyby byl o par stranek kratší bez zbytečných, zdlouhavych popisu chrámu a paříže.
Tomáš Štambera Jr.
  25. 1. 2015, 17:52
Nemám příliš v lásce statická vyprávění, kde se něco načne na straně 40, 300 stran se o tom nemluví, aby se závěrečná pointa vyjevila na straně 450. Naštěstí si vkus dnešních čtenářů vydobyl o poznání dynamičtější způsoby vypravování. Ale celkově je můj dojem pozitivní. Zvláště obdivuji popisy, které působily svěže a ač jsem to nečekal, užíval jsem si je. Způsob vykreslení postav byl vynikající. Pasáže Phoeba a slečny Lilie jsem si vyloženě užíval, stejně jako dramatické a mistrovské minipříběhy typu kajícnice, které opravdu člověkem svou surovostí otřesou. Bohužel zbytek byl spíše nuda. Na podobný způsob vyprávění bych si představoval tak pětkrát hutnější a zamotanější děj. Ale to je možná jen můj dojem.
Uzavřený_účet_25567
  26. 10. 2013, 17:05
nekonečně dlouhé opisné pasáže paříže a chrámu. bála jsem se, aby mi neuniklo něco málo z děje, tak jsem četla všechno a je to teda úmorná práce. k dílu se ale určitě ještě vrátím.
Peťula.B
  18. 7. 2013, 14:07
Román se mi velmi líbil. Nehledě na to že Paříž miluji a ocitnout se ve středověké Paříži prostřednictvím knihy je fascinující. Tato kniha je klasika! Jen mi vadily zdlouhavé popisy Notre Dome a popisu snad každé střechy, co v Paříži je!
Košoun
  30. 6. 2013, 17:54
Mám rád příběhy Victora Huga. Jeho náměty, postavy, zasazení do historických souvislostí. Především Bídníci jsou skvost, ale Notre Dame nezůstává pozadu. Ale samotné knihy jsou pro mě příliš náročné, nepoutavě popisné, zdlouhavé, s mnoha nepotřebnými odbočkami.
NikiNiki
  10. 2. 2013, 15:08
Velká část knihy mě nudila. Zvlášť nekonečně dlouhé popisné pasáže. Dokonce jsem knihu kvůli nim na čtvrt roku opustila. Když se ale člověk prokousal k vlastnímu příběhu, bylo těžké se od něj odtrhnout, hlavně poslední čtvrtina knížky byla naplněná dějovými zvraty, takže tam se určitě stálo za to dostat. Nakonec jsem ráda, že se mi to dostalo do rukou :-)
Zelva
  30. 11. 2012, 1:39
pochybuji, že mě do budoucna bude některá z hlavních postav vytáčet víc, než blbá Esmeralda a jestli někdy pocítím větší empatii než k Frollovi, zápasícímu mezi vštěpovanou morálkou a vrozenou touhou
Morlok
  20. 11. 2011, 19:48
Překrásné literární dílo, navíc jedna z nejdokanalejších knih, jaké jsem kdy četla. Je sice pravda, že děj byl často tak napnutý a Victor Hugo tam na 10-ti stranách popisuje architekturu, ale na to by si nikdo nemohl stěžovat. Připadáte si naopak, jako byste tam stáli a sledovali přesně to, co kdysi on. A uznejte, není to pocta? Jsem stále nadchnuta z jeho propletených časových pásem a slov, které jsem jen hltala. Hm, asi bych ji doporučila spíše náročnějším čtenářům, ale opravdu stojí za to prožívat Quasimodův příběh.
Sněhulka99
  2. 11. 2011, 20:12
Krásná kniha, na kterou nikdy nezaponemu. Mínus za dlouhé popisy a také přeskakování děje z minulosti do budoucnosti a naopak.
Ivulla
  22. 10. 2011, 23:12
Pro mě jedna z nezapomenutelných knih. Dokonale vystavěná dějová linka, košatost vyprávění, kterou se nepodařilo zachytit žádnému z filmových přepisů. Jen škoda, že neumím francouzky a nemohu si toto dílo přečíst v originále. Přiznám se, že jsem přelouskala i ty stránky architektonických popisů, protože jsem se bála, že by mi uniklo něco podstatného z děje. Pokud to přeskočíte na kráse příběhu to nic neubere.
Lennie
  26. 6. 2010, 22:18
Úžasná záležitost, pro mě jedno z nejoblíbenějších děl francouzského romantismu. Příběh o krásné cikánce a tajemném zvoníkovi jsme měli jako povinnou četbu a i přes tu povinnost mě naprosto uchvátilo. (Popisné části jsem četla jen tak aby se neřeklo, abych se už konečně dostala v příběhu dál :))