Dobrý proti severáku

Poprvé vydáno celosvětově: 2006

Host - 2010
ISBN: 978-80-7294-394-4

Host (2010) 978-80-7294-394-4 252

Dobrý proti severáku je moderní a vtipnou variací na epistolární román. Emmi Rothnerová chtěla přes internet zrušit předplatné časopisu Like. Kvůli překlepu ale její e-mail dostane Leo Leike. Protože Emi mu dál posílá e-maily, upozorní ji Leo na její omyl. Začne tak nezvyklá korespondence, jakou lze vést jen s osobou naprosto neznámou. Na tenkém ostří mezi absolutním neznámem a nezávaznou intimitou se oba víc a víc sbližují, až si nakonec musí nevyhnutelně položit otázku: snesly by milostné city, které rozkvetly v e-mailech, osobní setkání? A co by se stalo, kdyby ano?

Kniha se stala fenoménem a získala obrovský ohlas u čtenářů. V Německu prodáno více než 850 000 výtisků, nominace na Německou knižní cenu 2006, práva prodána do 33 zemí včetně USA, Brazílie, Číny, Španělska, Francie, či Ruska. (Založil/a: misssicccka)

Introvert
  20. 9. 2014, 1:36
Přiznávám, že zpočátku mi četba této knihy nepřipadala tak úplně ,,košer". Bylo mi, jako bych opravdu četla něčí mailovou poštu a četba měla pro mne jakýsi přídech něčeho, co se nedělá...
Děj se úžasně rozvinul; každému, kdo někdy miloval, a vůbec to nemuselo mít tuto formu, musely být alespoň některé myšlenkové pochody přinejmenším povědomé...
Ne vždy, kdy dočtu knihu, mám pocit emocionální sytosti. Této knize se to podařilo.
Magyana
  29. 4. 2016, 8:11
Tak jsem takhle jednou dumala, jak si zpříjemnit nekonečné ranní dopravní zácpy u Židenických kasáren (to je vyhlášený dopravní špunt v Brně). Protože když spěchám a doprava se nehýbe, ani dobrá muzika nepomáhá. (No, možná Leonard Cohen, ale ani ten se nedá poslouchat donekonečna). A tak jsem vymyslela, že si vezmu do auta tuto knihu. Ano, pár lidí se smálo, když mě vidělo - kniha opřená o volant se asi často nevídá (i když já už v tom mám nějakou praxi).
Světe div se, nikdy mi žádná dopravní zácpa neutekla tak rychle.

Zatímco jindy se rozčiluju, že pořád jen stojím a když už popojedu, popojedu jen o dva metry a zase stojím, teď jsem se začetla do této příjemné knížky. A možná jsem se trochu rozčilovala, že už je zase potřeba popojet - a proč popojíždíme jen o metr nebo dva? To si nemůžeme počkat a dát to rovnou o deset? Měla bych víc času na čtení...

Tím, že jde jen o e-maily bez nějaké omáčky, má tato milá a vtipná kniha skvělý švih a spád, čte se úplně sama. Vlastně se vám nechce přestat.
Keatin
  6. 7. 2016, 16:58
Když jsem si knihu kupovala, nekoukala jsem, snad poprvé, na anotaci. Stačilo mi dobré hodnocení na čbdb. Nevím proč, nebo co přesně to ve mně evokovalo, ale já si myslela, že to je kniha z období 2. světové války. Jak jsem se mýlila. Nicméně, i tak naprosto špičková kniha, četla se jedním dechem a byla jsem ráda, že v knihkupectví měli k dispozici 2in1. A já nemusela čekat. Fakt super počteníčko.
barbiegrrrl
  16. 6. 2016, 22:10
Obsahuje spoiler spoiler Formálně originální, méně sentimentální, dokonce i vtipné, přesto stále červená knihovna. Vlastně asi spíš růžová, jak už nám napovídá obálka. Ta kniha je čtivá, velice čtivá, nemůžu říct, že by mě nebavila. ALE také nemůžu říct, že bych sdílela všeobecné nadšení. Vidím tam nedostatky, z nichž hlavní je... promiňte mi to, ale já si opravdu myslím, že je to vlastně o ničem. Zřejmě typická ukázka toho, co se obvykle označuje jako "oddechové“ neb „letní“ čtení. Nemyslím si, že je ta kniha špatná, to vůbec ne, ale mám pocit, že nás autor tak trochu opil rohlíkem, že pro zajímavou formu čtenář zapomíná na obsah, nebo nedostatky, které vidí, velkoryse přehlíží. Na druhou stranu se možná pletu a pouze mám trochu odlišný vkus.
Ze začátku mě kniha ohromě chytila, první mínus jsem připsala až ve chvíli, kdy Leo navzdory dosavadnímu přístupu a podle mě naprosto nelogicky začal Emmi vyprávět o rozchodu s Marlene. Nějak jsem se přes to přenesla a rozhodla se, že to autorovi odpustím, přestože zřejmě jenom nevěděl jakým způsobem posunout jejich konverzaci do intimnější oblasti nějakým nenásilným způsobem. Bavilo mě to dál, ale asi ve třetině mé nadšení začalo opadat - vytrácel se humor a řešili se jenom vztahy, touhy, pocity, nastoupily trapné hádky a opilecké žvásty. V tu chvíli jsem si uvědomila, že ta kniha zřejmě není taková, jak se až dosud tvářila a dostavilo se mírné zklamání. K lepšímu se to hnulo až ve chvíli, kdy do konverzace vstoupil třetí, pak už mě to udrželo v napětí až do konce, který nebyl sice zcela uspokojivý, ale jinak myslím, že celkem povedený.
Autor ve svém díle zřejmě stvořil nový subžánr, skvěle zapadající do jednadvacátého století (budiž mu ta flexibilita přičtena k dobru) - epistolární román v e-mailech. Jak bychom mohli odolat, když je nám to všem tak blízké. Ne snad proto, že bychom všichni něco takového zažili, ale jednoduše proto, že bychom to zažít mohli, což navíc může být pro jednoho lákavé a pro druhého noční můra. Virtuální vztahy, závislost, obětování reálného života na úkor toho virtuálního. Ha, tak možná jsem v tom nějakou myšlenku přece jen našla!
Mimochodem Emmi je pro mě strašně nesympatická postava - namyšlená, povrchní, majetnická, sebestředná a schopná během chvíle využít a pomluvit svou nejlepší kamarádku a ještě jí to vyčíst (ty občasné záchvaty vtipu a cynismu to nezachrání), ve svém žebříčku neoblíbených postav ji řadím hned za Mánka z Havlíčkovy Té třetí.
Fabienne
  27. 1. 2012, 15:48
Re:
A helemese! Leošku, je 23 hodin a 45 minut. Ještě sníte, nebo už spíte? Jestli ne, tak se vás zeptám:
1)Opravdu jste chtěl, abych za vámi přišla?
2)Pořád ještě chcete, abych za vámi přišla?
3)Nejste zase "tak trošičku podnapilý"?
4)Když za vámi přijdu, co tak asi podle vás budeme dělat?

O 5 minut později
Odp:
Milá Emmi,
1) Ano. 2) Ano. 3)Ne. 4) To se ukáže.

O 3 minuty později
Re:
Milý Leo,
1) Aha. 2) Aha. 3) Dobře. 4) Co se ukáže? Vždycky se ukáže to, co se chce, aby se ukázalo. Tak co chcete vy, aby se ukázalo?

Jedna z nejlepších knih, jaku jsem v poslední době četla. Celý příběh se od lehce humorného začátku pozvolna mění až ve zcela vážný a po jeho přečtení jsem dlouho přemýšlela a hledala odpovědi na různé otázky, které se mi díky této knize vyrojily v hlavě. A jsem zvědavá, zda pokračování (Každá sedmá vlna) bude stejně dobré ...
Rutsuka
  24. 4. 2016, 23:12
Za mě skvělá kniha, která mě bavila od začátku do konce a mít víc času, "slupla bych ji na posezení". Přesto (nebo možná právě proto), že se jednalo jen o e-mailovou konverzaci, měla kniha velmi rychlý spád, spoustu silných emocí a povedených dialogů. Navíc v dnešní době internetu asi nejsou podobné osudy nic neobvyklého, klábosení přes internet, které přeroste v něco vážnějšího, vnitřní boj jak se zachovat, dát přednost rozumu nebo touze a emocím...A za ten konec jsem já osobně ráda.
psychoklara
  24. 6. 2014, 20:50
Hořkosladký příběh o flirtu, lásce a věrnosti zachycující mezi řádky lidské slabosti, které mohou vést až...

Upozornění: Následující komentář byl zpracován v hlavě, která je naprosto zahlcená a uchvácená tímto příběhem. Může obsahovat stopy spoilerů.
Tahle kniha rozhodně není jen o několika vtipných frázích, které si Emmi a Leo vymění. Je to příběh o lásce, flirtu, toužebném jiskření, sžíravé vášni a nevěře. Nic nedokáže tak psychicky rozložit jako nevěra a přesto jsou pocity, které k ní vedou, tak silné, že tomu nelze zabránit. A není nic horšího, než být podvedeným a zároveň podvádět.
Z počátku jsem napínavě hltala každé slovo, které si Leo s Emmi vyměnili, ke konci se mi potily dlaně ze strachu, co nastane. Bylo mi špatně, protože jsem se do obou vžila a nemohla jsem si pomoct, jejich jednání jsem schvalovala. Nevěděla jsem jak dál, co vlastně mám chtít, jak to má všechno skončit. Díky bohu za ten závěr! Existuje prý pokračování a to mě děsí. Zatím na něj nemám odvahu, jsem šťastná, že to skončilo. Ale jsem si jistá, že zvítězí slabost a sáhnu po něm. A zase mi bude špatně.

Tahle kniha pro mě byla silným zážitkem. Samozřejmě ji musím doporučit.
Gallienus
  15. 5. 2016, 16:54
Během čtení se mi často vybavil Tanikazeho Klíč, e-mail sice není deník, ale ten styl autorova vyprávění se tomu velmi podobal. Na konci příběhu jsem musel ocenit tu třetí osobu, která se hlavním hrdinům do korespondence vmísila, muselo ji to stát hodně přemáhaní, napsat co napsala.
Daniel Glattauer napsal velmi čtivou knihou, překvapilo mě jak rychle jsem ji přečetl, bylo to nenáročné a zpočátku i zábavné, později se humor vytratil a začalo to být moc osobní, pro oba hrdiny pak bylo těžké udržet si odstup. Autorovi však musím poděkovat za nevšední zážitek - líbilo se mi to.
teite
  29. 11. 2013, 19:48
Je zajímavé, jak lze málo slovy mnoho vyjádřit. Nevěřila bych, že román v e-mailech může být strhující a předat celistvý a sevřený příběh, ale opak je pravdou. Opravdu příjemné překvapení.
Daniel_852
  25. 9. 2016, 8:56
Pohodová kniha, nemá moc silný děj. Tuto knihu jsem stihl přečíst za jeden den, (přece jen nemá tolik stran). První mi to připadalo zdlouhavé, ale pak jsem si na to tempo zvykl.
Evelýny
  21. 6. 2015, 7:54
I mě tento e-mailový příběh pohltil. Celou dobu jsem si říkala: Jak vlastně má - z mého pohledu - tento příběh skončit? Já vlastně neznala jednoznačnou odpověď. A když jsem konečně dočetla, tak opět schizofrenie - skončil dobře nebo špatně? Pro mě rozhodně překvapivě.
Přečtu si určitě i druhý díl, i když - přiznám se - trochu s obavami. Víte jak je to o té ,,nastavované kaši?" :-)
wendieta
  28. 4. 2014, 0:12
Super kniha, kterou přečtete jedním dechem za pár hodin. Hezký příběh jedné emailové lásky. Za mě plné hodnocení.
miiichalka
  4. 11. 2015, 12:23
Zajímavé....vlastně mi kniha nepřipadala vůbec jako milostný román. Začátek je skvěle vtipný, autor má velmi příjemný smysl pro humor, nijak vlezlý a neodbytný, spíš přirozený a vlastně mě až mrazilo, jak je ona konverzace zároveň šílená a zároveň reálná. No a když se začtete, pak je s vámi ámen až do konce. Takové příjemné rychločtivo pro podzimní slunečná rána a mlžná odpoledne.
Sacrifice
  25. 6. 2014, 22:40
Nikdy bych nevěřila, že na doporučení muže, se mi může dostat tak romantická kniha. Která žena by nechtěla svého Lea Leikeho a jeho rady ohledně uspořádání nábytku proti severáku, jeho přání do nového roku, který bude patřit jistě mezi 80 vašich nejlepších...
Doporučuji to na každém kroku, tahle by mohla být jedna z nejočtenějších v mé knihovně.
Nifrea
  12. 9. 2013, 17:39
Příjemná knížka, ideální před spaním, když člověk nechce číst nic moc těžkýho na přemejšlení. A ten konec mě teda docela dostal, ten jsem nečekala:-)
Melindaaaa
  24. 4. 2013, 21:02
Po dlouhé době knížka, kterou jsem začala číst a po třech hodinách odložila dočtenou. Prostě bomba. Od toho příběhu se prostě neodtrhnete. Tím že se jedná o e-maily příběh má spád a nemůžete jinak než dočíst až do posledního řádku, jen abyste věděli jak to dopadne. Už se nemůžu dočkat, dalšího dílu. Chtěla jsem si je půjčit oba najednou, ale bohužel měli v knihovně jen jeden. Teď uvažuji o koupi a už se vidím, jak zítra pádím do Luxoru. Pět hvězdiček už jen kvůli dojmu, který ve mě kniha zanechala
AkzuzkA
  21. 12. 2012, 15:53
Ačkoliv jsem ke knize, kterou mi doporučila kamarádka, napřed přistupovala s nejistotou a s jistým vnitřním pocitem, že půjde o nějaký laciný zamilovaný románek (už jen kvůli růžové obálce), musím smeknout klobouk. Příběh jsem přečetla jedním dechem. Takový dialog může vzniknout opravdu jen mezi dvěma neznámými lidmi. Autor navíc bravurně zvládl střídat mužskou a ženskou složku, což můžeme sledovat jak v rozdílnosti stylistiky, ale také v psychice postav. Tento "epistolární" román otevírá mnoho otázek týkajících se mimo jiné také mezilidské komunikace, a to nejen té elektronické. Knihu s klidným svědomím doporučuji ostatním.
petshop
  12. 9. 2013, 16:28
Naprostu miluji tento druh humoru, takže knížka pro mě byla něco jako droga. Hned po přečtení jsem musela okamžitě letět do knihovny půjčit pokračování. Nejen, že je to humorné, je to i výborně vymyšlené, má to spád i hloubku a Emmi s Leem mě totálně pohltili a vzali mezi sebe do jejich oné "vnější reality". Doporučuji!
dalimoni
  14. 3. 2013, 12:08
Knihu jsem četl na doporučení. Už jsem se připravoval, že jí další den vrátím, ale nedalo mi to a pozdě večer jí otevřel a začal číst. Stačilo 5 prvních stran, kdy jsem se párkrát zasmál a věděl jsem, že jí druhý den vracet nebudu.
Velmi neotřelý, zajímavě napsaný epistolární (doposud jsem nevěděl co to je :-)) román o "lásce přes internet". Místy docela dost vtipné dialogy hlavních hrdinů, které probíhají pouze v online světě. Pořád jsem čekal, jak to autor zakončí a kloubouk dolů před závěrem. Možná jsme jako čtenáři zklamáni, ale autor to zakončil stylově, ve stylu celého příběhu (obrazně: "volané číslo neexistuje"), i když jsme asi čekali jiný konec. Díky za doporučení.
melilotka
  29. 8. 2012, 22:19
Velmi zajímavě pojatý příběh o tom, jak jeden překlep v e-mailové adrese může ovlivnit život dvou lidí, kteří do té doby neměli o existenci toho druhého ani ponětí. Ona vdaná, on neschopný odpoutat se od bývalé přítelkyně. A když už se tak náhodou seznámili, začnou si dopisovat, poznávat se, až dojdou k otázce, která musela dřív nebo později přijít. Sejít se nebo se nesejít i v reálu? A vy během čtení přemýšlíte, jak tohle může dopadnout!? Závěr každopádně překvapí.
jirka77
  5. 5. 2016, 19:52
Příběh který se nám otvírá pomocí emailové konverzace je dost zvláštní a kde kdo si řekne že to bude těžce nečitelné ale pravý opak je pravdou. Velmi příjemný děj s narůstající zamilovaností žene čtenáře ve čtení dál a dál s napětím jak to dopadne. Podle mě velmi zdařilá a pohodová kniha a už se těším na další pokračování.
Pihtipudas
  21. 8. 2014, 13:43
Než jsem se pustila do čtení, říkala jsem si - napsat dobrý román jen prostřednictvím emailů? Moc mě to nelákalo, ale množství dobrých komentářů a trochu i zvědavost mě ke knize nakonec přivedly. Naštěstí! Dobrý proti severáku je skvělá kniha. Od názvu, přes nápad, zpracování, poselství až po jednoznačně boží závěr (ano, taky jsem nechtěla, aby to takto skončilo a předem jsem věděla, jak to skončí a stejně se mi to hrozně líbilo). Dokážu ocenit dobrý závěr a v této knize je prostě ten nejlepší závěr. Dost jsem slyšela, že čtenáři (asi spíš čtenářky, řekněme si to upřímně), nemají rádi/y románovou Emmi. Na jednu stranu je fakt, že byla často "na ránu", ale spíš má tuto nevraživost na svědomí "zamilování se čtenářky do Lea". Ano, Leo je naprosto úžasná postava a skvělý chlap, kterého si čtenářka během celého čtení prostě nemůže nepředstavovat jako toho nejkrásnějšího, nejtajemnějšího a nejvíc sexy chlapa pod sluncem (asi jako Emmi) :-). Ale abychom Emmi nekřivdili, její postava sice občas je protivná a na facku, na druhou stranu si myslím, že ji autor mnohem lépe psychologicky vykreslil a že je to právě Emmi, kdo celý příběh táhne. A když jsem se vcítila do její role, ty její hysterické a žárlivé kecy mi vadily o něco míň. Co mě ale naprosto vytáčelo, to byly ty nemožné české zdrobněliny jmen: Emmička a Leošek?! WTF! Ok, beru, bylo to používáno ironicky (teda doufám), ale stejně mě to štvalo.
Podrženo, sečteno, knížku doporučuju všemi deseti :-)
Margret
  4. 1. 2015, 0:51
Ještě nikdy se mi nestalo, abych 45 minut po půlnoci kupovala na internetu pokračování, protože jsem nemohla počkat od rána. Zaujal mne styl vyprávění bez zásahů "vypravěče", tedy jen přes přímou konverzaci mezi postavami. Velmi dobře se mi kniha četla, za pár hodin bylo po ní. Doporučuji všem, nejde o prvoplánovou romantiku po internetu, často jsem se pobavila. Miluji psanou korespondenci a u některých vět jsem zadoufala, že někdy tak krásný dopis/mail dostanu také.
aubergine
  23. 10. 2014, 16:02
Skvělá kniha, která mě bavila od začátku do konce. Je to taková oddechovka, ale napsaná tak, že vás úplně vtáhne do děje. Už se těším na druhý díl!
Dee-Dee
  9. 9. 2013, 22:50
Moc se mi líbil nápad! Přijde mi to jako vážně originální - napsat knížku jen z emailů. Nebo jsem alespoň nic takového zatím neviděla. Bylo to hezké, romantické a já jsem ráda, že jsem ji četla. Můžu jen doporučit.
misssicccka
  19. 2. 2011, 11:41
Když knihu přečtete za pár hodin, nemusí se stát u vás TOP knihou. Když Vás autor vtáhne do děje, o5 to nemusí být TOP. Ale co se stane, když první dvě platí a k tomu: sdílíte autorovu zkušenost (nemůže to být nic jiného než bezprostředně osobní zkušenost), když víte, o čem je řeč, když vás to přímo sežere, když je vám chvíli "ouzko" z toho, jak víte, o čem to je. Co se stane, když po dočtení zůstanete sedět, civíte na polštář nebo na zeď před sebou a přemýšlíte. Když možná řeknete: tak takhle to je, tak tohle je fakt hustý. Stejně jako Emmi: "Tak takhle ten týpek mluví". Co se stane? zalogujete se sem, kliknete na 5 hvězdiček, pak na "přidat do přečtených" a pak tuhle knížku všem doporučíte a navíc: prvnímu člověku, se kterým budete ten den mluvit o ní řeknete. Stane se přesně tohle. Takže dnešek je pro mě ve znamení "Dobrý proti severáku", i když severák nefouká. Užijte si to, opravdu to stojí za to. Ten chlap sakra ví, o čem tyhle vztahy jsou.
Millie
  17. 7. 2011, 13:40
Velmi milý a příjemný rozhovor dvou lidí, kteří se skrze e-mail velmi dobře poznají, aniž by toho o sobě příliš prozradili. To si však trochu protiřečí a stane se tak častým předmětem diskuze zda se setkat či nikoliv. A brzy si z toho udělají hru :-) Fascinující na tomto způsobu vyprávění je to, že čtenář není ochuzen o žádný aspekt jejich vznikajícího vztahu. E-mailová korespondence je alfou i omegou a nezbývá než se naučit číst mezi řádky. Příběhu to však na dynamice nijak neubírá, neboť internet umožňuje, že odpovědi dochází prakticky okamžitě, a Emmi s Leem si tak například mohou dopřát půlnoční rozhovory nad sklenicí vína před svými monitory :-) Není to naivní, není to hloupé, závěr je překvapivý. Vřele doporučuji :-)
schialli
  23. 3. 2014, 15:34
Hm... konverzačka, u který si člověk připadá jak voyer. Asi začnu louskat cizí maily, protože to mělo hóóódně do sebe. Dva dospělý inteligentní lidi, co se sbližujou, prožívají lásku, žárlivost, zoufalství, sem tam do toho kapka ironie... a to všechno prostřednictvím "pouhý" virtuální reality. Ale stačí to? Dost intenzivní a dost čtivý, líbilo.

P.S. Jen teda nevim, jestli mám číst pokračování, abych si nepokazila dojem...???
Veeria
  10. 10. 2013, 17:55
Z této knihy jsem byla unešena, neotřelý způsob zpracování děje a v dnešním světě internetu a kontaktů online velice aktuální. Tolik pocitů, které se nalezájí ve slovech a ani se nemusí bavit z očí do očí....Tleskám :)
strakapoud
  25. 3. 2013, 20:24
Možná je to moje hodnocení situační, vzhledem k okolnostem, za nichž jsem tuhle knihu četl, ale už dlouho se mi nestalo, že bych něco vzal do ruky a na jeden zátah přečetl až do konce, protože jsem se nemohl odtrhnout. A k tomu víc než pár opravdu trefných pasáží, které jsem si ve čtečce vyznačoval, tak trefné či aktuální byly. Taky nemůžu než doporučit.
tétéčko13
  9. 7. 2015, 0:51
Už dlouho jsem nebyla žádnou knihou tak uchvácena jako touto mailovou romancí! Nádherná stylistika, jemný humor, výborné nápady.
bebla
  20. 4. 2014, 19:53
Naprosto super knížka, moc mě bavila. Úplně jsem se vžila do děje a každý mail jsem četla jak kdyby byl adresovaný mně. :) Kvůli nedostatku času jsem ji četla 3dny. Druhý díl jsem nedokázala odložit a přečetla ho najednou :)
zuzkala
  27. 3. 2014, 9:20
Přečteno za 2 dny... Opravdu neuvěřitelně čtivé a člověk si pořád říká "Jak to bude pokračovat?". Až na ten konec :-/... Nedivím se, že si čtenáři vyžádali pokračování ;-)
kaciia
  29. 11. 2013, 19:37
Dočetla jsem a jsem nadšená :) Zajímavé zpracování a dobrý humor. Úplně jsem čekala na další mail :) Na pokračování se moc těším.Každopádně doporučuji.
Zdendula
  21. 9. 2013, 19:01
Zase jednou jsem zažila ten pocit, kdy jsem si během četby přála, aby ta knížka, co držím v ruce, nikdy neskončila. Naprostý úžas. Mohu jenom doporučit.