Fuck America

Fuck America Originální název: Fuck America

Albatros - 2011
ISBN: 978-80-259-0015-4

Albatros (2011) 978-80-259-0015-4 200

Děj románu Fuck America. Doznání Jakoba Bronského sleduje úpornou snahu židovského imigranta přežít v New Yorku padesátých let. Do města snů se dostal jako displaced person, „osoba bez domova“ dlouho po konci druhé světové války. Jakob Bronský by teoreticky konečně mohl zahájit šťastnou etapu svého života, když tu předchozí překazil nástup fašismu v Evropě a transport do ghetta. Místo toho se ale pohybuje v neútěšném, krutém městě, obklopen bizarními bytostmi s podobně nevydařeným osudem, emigranty, kteří se pravidelně scházejí v sešlé kavárně, žebráky, bezdomovci a prostitutkami. S Bronským navíc není něco v pořádku, svůj klid nenalezne, dokud nedopíše román s názvem Honibrk. Vyrovnávat se se svojí minulostí, shánět občasné džoby, které umožní přežít, a zoufalý nedostatek sexu pronásledují Bronského na každém kroku. Fuck America představuje tu nejlepší tradici konverzačních románů, jež se nevyhýbají drsnému slovníku a obscénním situacím a přitom pojednávají závažná témata (Založil/a: UMPiCK)

Edgar Hilsenrath Edgar Hilsenrath
*02.04.1926

MatesS
  9. 11. 2012, 12:05
Tak tady se nedala příliš vytvořit citová vazba na hlavního hrdinu. Jestli to byl záměr, tak se Hilsenrathovi povedlo mě zmást, ale ani to rádoby srdceryvné líčení cesty židů po východní Evropě mě nedonutilo Jakobu Bronskému věřit jeho "výkon". Velmi pravděpodobně emocionálně vysušený Jakob pak končí v jakési snové fázi, jež se ukáže býti paralelou s autorovým příběhem ad absurdum. Mám pocit, že souhlasit po přečtení téhle knihy s jejím titulem by bylo příliš samoúčelné. Na druhou stranu antiamerikanisté jásají, a i já jsem po knize sáhnul hlavně kvůli názvu...