Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Bláznivá dobrodružství Fanfána Tulipána

85%
4 11
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Bláznivá dobrodružství Fanfána Tulipána Originální název: Les mille et une folies de Fanfan la Tulipe

Nejnovější vydání:
Melantrich - 1986
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 2x v oblíbených
v přečtených 19x v přečtených
v knihovně 15x v knihovně
k přečtení 3x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Melantrich (1986)

Osud Fanfána Tulipána sleduje autor v podstatě už od jeho početí v lůně patnáctileté milenky vévody d´Orleans (pozdější proslulé favoritky francouzského krále Louise XV. - známé Madame Du Barry), přes jeho dětství, které Fanfán strávil jako odložené dítě neznámé matky a neznámého otce v pařížském předměstí Saint-Denis, kde prožil klukovská léta ve společnosti podobných uličníků, kde se poprvé zamiloval a měl první milenku a odkud odešel do "světa"; totiž nejdříve na cestu po Francii, při níž prožil svá první bláznivá dobrodružství (i milostná), až byl pomstychtivou milenkou opit a doslova prodán do armády. Tvrdý, nelítostný výcvik učiní z chlapce Fanfána statečného vojáka, jemuž jeho druhové v pluku dají čestné jméno La Tulipe - Tulipán. Autor pak sleduje Fanfánovy hrdinské i nehrdinské činy při dobývání Korsiky, kde nakonec ze setkání s mladičkou Korsičankou Letizií vyroste velká osudová láska mezi oběma mladými lidmi, kteří jsou však od sebe předčasně odtrženi, když loď, na níž po dramatických událostech plují do Francie, je přepadena anglickou válečnou fregatou a Letizia je unesena do Anglie. Fanfán se proto učí anglicky a stane se nevědomky francouzským špionem v Anglii, kde marně hledá svou Letizii a kde prožije další bláznivá i milostná dobrodružství. Protože pomáhal s nasazením vlastního života americkým povstalcům a hrozí mu nebezpečí odhalení, vrátí se do Francie ve společnosti hezké Angličanky, která ho zachránila, a tam nakonec zjistí, že se jeho Letizia provdala za anglického důstojníka a odplula s ním do Ameriky. Fanfán se nalodí jako černý pasažér na brigu spojence amerických povstalců markýze de La Fayette a s ním se bohdá dostane do Ameriky, pokud ovšem briga překoná běsnění mořské bouře a nebezpečné léčky, nastražené anglickými špiony a anglickou armádou. Fanfán Tulipán je ovšem hrdina bez bázně (i když ne hany), a tak věřme, že ho autor provede veškerými léčkami osudu, totiž nepřátel, milenek a dalších lidí, až ke šťastnému konci.

Zdroj: Melantrich (Založil/a: janik79)

(více)  

Štítky

více  
Benjamin Rochefort Benjamin Rochefort
*27.10.1919


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

rt12
100% 100% 100% 100% 100%
  6. 10. 2014, 16:25
Pro pobavení a oddech výborná knížka. Pokud si do postavy Fanfána Tulipána člověk promítne nějakého sympaťáka, tak jde čtení úplně samo.
LadysR2
80% 80% 80% 80% 80%
  3. 6. 2013, 10:02
Četl jsem před lety a pamatuju si, že se mi to celkem líbilo. Ale dnes už bych asi neměl takové pochopení pro smysl Fanfánova tažení světem, totiž ženou.