Bláznivá dobrodružství Fanfána Tulipána

Bláznivá dobrodružství Fanfána Tulipána Originální název: Les mille et une folies de Fanfan la Tulipe

Melantrich - 1986

Melantrich (1986)

Osud Fanfána Tulipána sleduje autor v podstatě už od jeho početí v lůně patnáctileté milenky vévody d´Orleans (pozdější proslulé favoritky francouzského krále Louise XV. - známé Madame Du Barry), přes jeho dětství, které Fanfán strávil jako odložené dítě neznámé matky a neznámého otce v pařížském předměstí Saint-Denis, kde prožil klukovská léta ve společnosti podobných uličníků, kde se poprvé zamiloval a měl první milenku a odkud odešel do "světa"; totiž nejdříve na cestu po Francii, při níž prožil svá první bláznivá dobrodružství (i milostná), až byl pomstychtivou milenkou opit a doslova prodán do armády. Tvrdý, nelítostný výcvik učiní z chlapce Fanfána statečného vojáka, jemuž jeho druhové v pluku dají čestné jméno La Tulipe - Tulipán. Autor pak sleduje Fanfánovy hrdinské i nehrdinské činy při dobývání Korsiky, kde nakonec ze setkání s mladičkou Korsičankou Letizií vyroste velká osudová láska mezi oběma mladými lidmi, kteří jsou však od sebe předčasně odtrženi, když loď, na níž po dramatických událostech plují do Francie, je přepadena anglickou válečnou fregatou a Letizia je unesena do Anglie. Fanfán se proto učí anglicky a stane se nevědomky francouzským špionem v Anglii, kde marně hledá svou Letizii a kde prožije další bláznivá i milostná dobrodružství. Protože pomáhal s nasazením vlastního života americkým povstalcům a hrozí mu nebezpečí odhalení, vrátí se do Francie ve společnosti hezké Angličanky, která ho zachránila, a tam nakonec zjistí, že se jeho Letizia provdala za anglického důstojníka a odplula s ním do Ameriky. Fanfán se nalodí jako černý pasažér na brigu spojence amerických povstalců markýze de La Fayette a s ním se bohdá dostane do Ameriky, pokud ovšem briga překoná běsnění mořské bouře a nebezpečné léčky, nastražené anglickými špiony a anglickou armádou. Fanfán Tulipán je ovšem hrdina bez bázně (i když ne hany), a tak věřme, že ho autor provede veškerými léčkami osudu, totiž nepřátel, milenek a dalších lidí, až ke šťastnému konci.

Zdroj: Melantrich (Založil/a: janik79)

Benjamin Rochefort Benjamin Rochefort
*27.10.1919

rt12
  6. 10. 2014, 16:25
Pro pobavení a oddech výborná knížka. Pokud si do postavy Fanfána Tulipána člověk promítne nějakého sympaťáka, tak jde čtení úplně samo.
LadysR2
  3. 6. 2013, 10:02
Četl jsem před lety a pamatuju si, že se mi to celkem líbilo. Ale dnes už bych asi neměl takové pochopení pro smysl Fanfánova tažení světem, totiž ženou.