Pro nás slunce nevychází

Pro nás slunce nevychází
Originální název: Le jour ne se lève pas pour nous
Poprvé vydáno celosvětově: 1986

Argo - 1992
ISBN: 80-901198-7-5

Argo (1992) 80-901198-7-5 202

Tři ze šesti francouzských jaderných ponorek s nukleárními zbraněmi (ponorek SNLE) neustále brázdí oceány zeměkoule podle tajných plánů plavby. Nikdo nesmí objevit jejich přítomnost. Jsou neustále připraveny na příkaz prezidenta republiky vypálit své řízené střely.
Vůbec poprvé se můžete dočíst o jedné z těchto patrolujících ponorek. Robert Merle strávil mezi ponorkáři dva týdny a velmi podrobně vyzpovídal posádky lodi Foudroyant a Inflexible. V knize se snaží s největší přesností zachytit každodenní život námořníků uzavřených pod vodou v ocelové lodi, kde je všechno nukleární: pohon i řízené střely.
Ukázal životní vypětí lidí, oloupených po dobu dvou měsíců o rodinné radosti i starosti, lidí, kteří pracují odloučeni od světa v omezeném prostoru bez svátků a nedělí, aniž by jen zahlédli denní světlo. Pracují v továrně, která se musí točit 24 hodin ze 24, kde sebemenší selhání, ať už lidské nebo materiální, může vést k nepředvídatelným následkům. (Založil/a: Wickerman)

Pulnocni.rebelka
  17. 2. 2012, 17:09
Celkem zajímavá knížka. I když některé pasáže se mi zdály trochu nudné. Čekala jsem více děje a méně popisu vlastností ponorky.