Můj táta, velitel Osvětimi

Můj táta, velitel Osvětimi Originální název: The Auschwitz Kommandant

Víkend - 2010
ISBN: 978-80-7222-706-8

Víkend (2010) 978-80-7222-706-8 342

Příběh autorčina otce, velitele koncentračních táborů Osvětim a Majdanek. Jedinečný náhled do soukolí mašinérie NSDAP a třetí říše.

Barbara vyrůstala v relativně zámožné rodině, otec zastával vysoké postavení v SS. V roce 1943 se stal velitelem snad nejznámějšího koncentračního tábora Osvětim. Autorka popisuje otcův příběh nezaujatě, líčí jeho vztahy s rodinou, neuhasitelnou lásku k milence i odlišný život, který vedl jako vyšší důstojník SS.
Na konci války byl zajat americkou armádou a uvězněn v Dachau a v Norimberku, než ho vydali do Polska. V Krakově byl odsouzen v rámci "osvětimského procesu". Podle verdiktu poroty se dopustil válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, a proto byl v lednu 1948 popraven.
Ačkoliv kniha představuje jedinečný náhled do srdce třetí říše, jde také o poutavý příběh rozvrácené rodiny. (Založil/a: justiii)

Barbara U. Cherish Barbara U. Cherish
*??.??.1943

postoran
  12. 11. 2016, 13:28
Zajímavý a poutavý životní příběh velitele koncentračního tábora Osvětim a jeho rodiny. Kniha nám umožňuje nahlédnout na válečnou mašinerii Třetí říše i z druhé strany. Zároveň nám přináší svědectví toho, že i druhá strana se zejména po konci války dopouštěla hrůzných skutků, které bývají často omlouvány nebo dokonce přehlíženy.
zuzzza1988
  19. 11. 2014, 11:34
Obsahuje spoiler spoiler Téma je určitě zajímavé...poselství mě však minulo. Nějak se mi nechtělo věřit, že člověk, který se de facto přímo podílel na holoucaustu, je vlastně lidumil. Ano, do jisté míry mě to zaujalo , ale abych si řekla, že byl ten člověk vlastně chudák a "oběť", to určitě ne...
Nejzajímavější pro mě byly pasáže z autorčina života, který by vydal na samostatnou knihu..
stenatko
  2. 12. 2013, 10:50
Je to zvláštní a smutný životní příběh. Člověk nahlédne i na "opačnou" stranu a uvědomí si, že nakonec i lidé kteří se podíleli na válečných zločinech trpěli válkou a často museli opustit rodiny.

V knize se mi líbilo, že byla doplněna o různé dokumenty (dopisy, výslechy z Norimberku). Naopak se mi moc nelíbilo, že se v knize spousta věci často opakuje.