Originální název: Opilé banány

Paseka (2003) 80-7185-589-8 174
Paseka (2001) 80-7185-376-3 174
Paseka (2001) 80-7185-359-3 173
Paseka (2001) 80-7185-401-8 174

Petr Šabach se opět vrací do vzpomínek svých a svých přátel. Tři šestnáctiletí kamarádi se seznamují se světem dospělých, hospodami i prvními láskami a v šedivém světě osmdesátých let se snaží najít svůj svět barevný. Rozhodnou se odjet k moři, které je pro ně snovou představou o tom, jak opustit "fádní blbákov" přitroublých písní režimních autorů, nedostatku toaletního papíru a pomníků "význačných" soudruhů. Cesta kradeným stařičkým populárem však končí happyendem docela jiným, než bychom předpokládali. Vyprávění je doslova nabito laskavým Šabachovým humorem, který nutí čtenáře k smíchu nad každou stránkou knihy.

Introvert
  28. 3. 2016, 21:02
Petra Šabacha mám moc ráda, ale tahle knížka je prostě slabší. Tak nějak jsem se vlekla stránkami, pak se něco začalo dít a nabralo na spádu - a zase langsam... Humor nechyběl, vtipné situace jsou vtipné, ale celkový dojem to nezachránilo. Škoda.
Peetuliska
  3. 5. 2014, 8:34
Kniha pojednávající o radostech a strastech mladých, ale i starší generace v době reálného socialismu. Alkohol, první lásky, záškoláctví je jenom malý výčet této knihy.
U knihy jsem se velice nasmála, tenká knížka plná lidského humoru, vám rozechvěje bránici. Knihu nehodnotím jako literární skvost, ale určitě s ní strávíte krásný večer.
rt12
  5. 3. 2015, 11:06
Takové suché vyprávění, bez nějaké výrazné myšlenky. Buď má pravdu uživatel StepanHrouda, nebo to prostě nemá ten šmrnc a vtip, jako třeba Babičky nebo Šakalí léta. Film Pupendo je o něčem jiném, shodují se pouze jména postav, ale byl zábavný, říkal dost o době NORMALIZACE (kdo zažil ví své). Takže tentokráte vítězí nad knihou, což se tak často nestává.
LadysR2
  20. 4. 2015, 9:52
Od dvacáté stránky jsem byl nalomen, jestli knihu dočíst, nebo ne. Dočetl jsem. Protože se to dočíst dalo. Párkrát jsem se i zasmál, přiznávám (scény v autě, sekaná, soud, Jirka Ptáčník a jeho žvejky...). Na srandu tam ale bylo málo srandy a na něco jiného to nedosáhlo. Atmosféra - nic. Postavy - nic.
Přitom je zvláštní, že filmy Pupendo a Pelíšky, které čerpají ze Šabachových knih to v sobě mají. Ale ty si z námětu půjčily opravdu málo. Nebýt ale Šabachových knih, tak filmy pravděpodobně neexistují.

nechapacka84
  21. 2. 2014, 9:39
(79) Já jsem prostě zoufalá z toho, že žijem furt jen z ruky do huby.. copak je tohle život??.....
Príbeh troch kamarátov z doby (i cez všetko zlé) krásne najivnej
delfinek
  19. 12. 2011, 19:17
Nevím nevím,ale zase tak moc humorné mi to nepřišlo a ještě ke všemu mi ve třetím vydání PASEKY chybí v knize strany 17-32,takže mi kousek příběhu chybí,ale jednu citaci si neodpustím - "Chytrou knížku já poznám tak,že ji většinou nepochopím."
frikulinka81
  28. 7. 2012, 13:23
V ich-formě vypráví šestnáctiletý kluk své zážitky. Kamarádí se s Honzou Břečkou - grázlík, který krade "fotrovi" auto a plánuje cestu k moři, Víťou - hluchoněmý onanista, Jirkou Ptáčníkem - fantasta, který žije svými vymyšlenými historkami. Hlavní hrdina miluje a doučuje RJ Danielu, které říká Dálava, která zz něj udělá holku. :-) Žije s matkou a věčně v lihu naloženým otčímem Bedřichem čili Béďou, který je vysazený proti tehdejšímu režimu - komunismu. Práci mu dohazuje sochař Fábera, který je na tom podobně. Pracují pro soudruha Rozhoně, což je, cituji: komunistickej intelektuál, ale intelektuál úplně blbej. Dělá, že režimu slouží jen na oko, ale jinak je úplně připo..., když spolu s Béďou a Fáberou v opilecké pýše napíšou a zazdí "poselství příštím generacím". Některé pasáže jsem si vybavila z filmu Pupendo, ale jinak se kniha s filmem nedá vůbec srovnávat. Je úplně o něčem jiném. Film má možná víc děje než kniha. Tady je to spíš líčení různých zážitků. O děj tu moc nejde. Ani humor mi nepřišel převratnej.
StepanHrouda
  12. 8. 2013, 18:50
Docela mě překvapily komentáře zde, ale pak sem si všiml přezdívek a došlo mi že Šabachův chlapský alkoholický humor asi není pro něžné pohlaví to pravé ořechové :) (nemyšleno nijak špatně)
Mně však sedl maximálně, přijde mi jako by snad sepisoval historky naší party - zlikvidování vesnický diskotéky, ukecanej Ptáčník, Břečka radící řidiči tramvaje kdy má zastavit a kdy jet, hra na "přepadení" a další a další. Nádhera!
Kamila Šimůnková
  9. 1. 2014, 13:21
Bohuzel kdyz clovek vidi Pupendo a az po tom cte tuto knizku.tak pro nej nejsou vsechny pribehy prekvapive.ale i tak mi u spousty prihod tryskaly slzy z oci (smichy). Scena s prejetym policistou je famozni! Ocenuju skvele vykresleni prvnich hospodkych let, rodinych vztahu, historek z atelieru...u me se zaradila na vysluni vedle Obcanskeho prukazu a Putotovani morskeho kone.
Laters baby
  23. 10. 2012, 21:20
Tak téhle knížce jsem opravdu nemohla přijít na chuť... Děj neměl hlavu patu, chyběla mi tam nějaká zápletka nebo aspoň trochu napětí, ale nic. Má to být humorná kniha, mě tam nepřišlo vtipného absolutně nic! Dvě hvězdy dávám jenom z úcty k autorovi.