Skvělá budoucnost

Skvělá budoucnost

Podtitul: O lásce, jež vzdorovala předsudkům

Originální název: Un brillant avenir
Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Jota - 2011
ISBN: 978-80-7217-814-8

Jota (2011) 978-80-7217-814-8 304

Ohromující, ale přesto cudná sága, jdoucí přes čtyři generace. Román, jehož námět čerpala autorka z vlastní zkušenosti, zabírá období let 1950-2006 ve čtyřech zemích: Rumunsku, Izraeli, Spojených státech amerických a Francii. Podobně jako v předchozích svých románech tu vystupuje Catherine Cussetová, skrytá pod jménem Marie.
Hlavní linii románu tvoří nesnadná cesta matky k přijetí snachy a smíření s vlastním dítětem. Příběh ale přináší i nahlédnutí do života a psychiky lidí z bývalého socialistického bloku, kteří se rozhodli pro svobodu. Hlavní napětí tvoří dějinný kontrapunkt: syn se ožení s dívkou, kterou jeho matka nedokáže přijmout, stejně jako kdysi její rodiče odmítali přijmout jejího budoucího manžela.

Elena je mladá Rumunka, která se v roce 1958 seznámí s mužem, do něhož se vášnivě zamiluje. Jenže mladík je Žid, jeho rodiče žijí v Izraeli a rodiče Eleny jsou proti svatbě. Elena si však nakonec svého vyvoleného vezme a s ním a dítětem uskuteční svůj sen - opustí komunistické a antisemitské Ceauşeskovo Rumunsko. Nejprve se pokoušejí žít v Izraeli, později však odcestují do Říma a nakonec odcházejí do USA. V knize, v níž se zajímavou formou prolíná minulost se současností, se jakoby ironií osudu opakuje situace - syn se ožení s někým, koho jeho matka nedokáže přijmout, stejně jako kdysi její rodiče jejího manžela. Dojde tím pádem k bolestné, téměř fatální roztržce mezi ním a jeho matkou.

Románem Skvělá budoucnost (Un briliant avenir, Gallimard, 2008) získala autorka prestižní ocenění - Prix Goncourt des Lycéens 2008. (Založil/a: bokul)

Catherine Cusset Catherine Cusset
*??.??.1963

silvaren
  3. 2. 2016, 12:00
Koncept knížky je dost nevyvážený. Rozhodně zajímavou tchýninu migrantskou minulost popisuje autorka sice barvitě, ale citově stroze. V současnosti se pak vrtá v každém řečeném slově a gestu, aniž by se vlastně cokoliv dělo. Jednotlivé přechody jsou násilné a rušivé. Jakoby minulost byla psána jedním žánrem a přítomnost jiným. Autorčino poselství není jednoznačné, jakoby se nemohla rozhodnout, co tím příběhem vlastně chtěla říct. Bylo by mnohem příjemnější číst ten příběh jako dvě knížky.
petshop
  12. 1. 2014, 10:17
Zpočátku jsem byla trochu zmatená z prolínání přítomnosti a minulosti, ale to záhy přešlo a vyklubal se z toho opravdu dobrý kus. Kniha o tom, že sny se mohou splnit, když si za nimi cílevědomě jdeme; o tom, jaké to je být matkou a tchýní, jak je důležité respektovat chyby našich blízkých a nesnažit se je předělávat k obrazu svému, protože když se o to pokoušíme, jsme na nejlepší cestě je ztratit. Povinná četba pro všechny matky a dcery, tchýně a snachy!