Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Skvělá budoucnost

82%
4 13
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Skvělá budoucnost

Podtitul: O lásce, jež vzdorovala předsudkům


Originální název: Un brillant avenir
Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Nejnovější vydání:
Jota - 2011
ISBN: 978-80-7217-814-8
Počet stránek: 304
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 23x v přečtených
v knihovně 11x v knihovně
k přečtení 10x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Jota (2011) 978-80-7217-814-8 304

Ohromující, ale přesto cudná sága, jdoucí přes čtyři generace. Román, jehož námět čerpala autorka z vlastní zkušenosti, zabírá období let 1950-2006 ve čtyřech zemích: Rumunsku, Izraeli, Spojených státech amerických a Francii. Podobně jako v předchozích svých románech tu vystupuje Catherine Cussetová, skrytá pod jménem Marie.
Hlavní linii románu tvoří nesnadná cesta matky k přijetí snachy a smíření s vlastním dítětem. Příběh ale přináší i nahlédnutí do života a psychiky lidí z bývalého socialistického bloku, kteří se rozhodli pro svobodu. Hlavní napětí tvoří dějinný kontrapunkt: syn se ožení s dívkou, kterou jeho matka nedokáže přijmout, stejně jako kdysi její rodiče odmítali přijmout jejího budoucího manžela.

Elena je mladá Rumunka, která se v roce 1958 seznámí s mužem, do něhož se vášnivě zamiluje. Jenže mladík je Žid, jeho rodiče žijí v Izraeli a rodiče Eleny jsou proti svatbě. Elena si však nakonec svého vyvoleného vezme a s ním a dítětem uskuteční svůj sen - opustí komunistické a antisemitské Ceauşeskovo Rumunsko. Nejprve se pokoušejí žít v Izraeli, později však odcestují do Říma a nakonec odcházejí do USA. V knize, v níž se zajímavou formou prolíná minulost se současností, se jakoby ironií osudu opakuje situace - syn se ožení s někým, koho jeho matka nedokáže přijmout, stejně jako kdysi její rodiče jejího manžela. Dojde tím pádem k bolestné, téměř fatální roztržce mezi ním a jeho matkou.

Románem Skvělá budoucnost (Un briliant avenir, Gallimard, 2008) získala autorka prestižní ocenění - Prix Goncourt des Lycéens 2008. (Založil/a: bokul)

(více)  

Štítky

více  
Catherine Cusset Catherine Cusset
*??.??.1963

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

silvaren
60% 60% 60% 60% 60%
  3. 2. 2016, 12:00
Koncept knížky je dost nevyvážený. Rozhodně zajímavou tchýninu migrantskou minulost popisuje autorka sice barvitě, ale citově stroze. V současnosti se pak vrtá v každém řečeném slově a gestu, aniž by se vlastně cokoliv dělo. Jednotlivé přechody jsou násilné a rušivé. Jakoby minulost byla psána jedním žánrem a přítomnost jiným. Autorčino poselství není jednoznačné, jakoby se nemohla rozhodnout, co tím příběhem vlastně chtěla říct. Bylo by mnohem příjemnější číst ten příběh jako dvě knížky.
petshop
80% 80% 80% 80% 80%
  12. 1. 2014, 10:17
Zpočátku jsem byla trochu zmatená z prolínání přítomnosti a minulosti, ale to záhy přešlo a vyklubal se z toho opravdu dobrý kus. Kniha o tom, že sny se mohou splnit, když si za nimi cílevědomě jdeme; o tom, jaké to je být matkou a tchýní, jak je důležité respektovat chyby našich blízkých a nesnažit se je předělávat k obrazu svému, protože když se o to pokoušíme, jsme na nejlepší cestě je ztratit. Povinná četba pro všechny matky a dcery, tchýně a snachy!