Originální název: Choke

Odeon - 2009
ISBN: 978-80-207-1290-5

Odeon (2009) 978-80-207-1290-5 253
Odeon (2003) 80-207-1141-4 252

Hlavním hrdinou tohoto románu je Viktor Mancini. Aby mohl platit nákladnou lékařskou péči své matce, vymyslí důmyslný plán: v restauracích předstírá, že se zalyká jídlem, a lidé, kteří jej pak zachrání, jsou tak nadšeni svým hrdinstvím, že jej po léta finančně podporují. Ve zbývajícím čase Viktor pracuje v groteskním historickém parku, skanzenu raně koloniální Ameriky. Dochází také na terapeutická sezení, kde se lidé chronicky závislí na sexu snaží své mánie zbavit - Viktor zde ale spíš než léčbu hledá nové partnerky a nezvyklé sexuální techniky. Jeho zoufalá snaha tak či onak uniknout před složitostí a nejednoznačností světa vede jen k tomu, že se do lží a iluzí zamotává stále víc a víc. (Založil/a: Twiggynkaa)

Ghoulman
  7. 6. 2016, 8:21
Pokud jste od Palahniuka četli ještě něco jiného, než Klub rváčů, asi si dovedete představit, jak tento román vypadá. Roztříštěný příběh, variace a opakování, existenciální tématika a povinná dávka šílenosti a nechutností. Mňam!
ForFreedom
  17. 9. 2013, 21:12
Zalknutí, to je temným satirickým humorem ověnčený pranýř naší společnosti a doby a vedle toho bezesporu taky jádro současné prózy. Roztříštěnost a zmatečnost světa, společnosti rozdrobených informací a subjektivních polopravd, kde je únikem jedině další únik, další zapomnění, další záplata lží – a to všechno s dokonalou nadsázkou a nadhledem, kterým nakonec dodává vážnosti finální nerozhřešenost…
Hodnocení 4,5/5 – protože je na mě Palahniuk prostě moc “machistickej“ na to, abych tomu subjektivně mohla dát plnou.
Pend
  16. 1. 2014, 21:16
Pro mě zatím asi nejlepší, co jsem od Palahniuka četl (i když některé povídky ve Strašidlech byly vynikající). Hlavní postava je naprosto neuvěřitelná a autor to do čtenářů pálí od první řádky. Některé pasáže jsou naprosto ujeté (ale nezapomenutelné). Nicméně na plný počet to není.
psychoklara
  25. 8. 2015, 10:34
Palahniukovy knihy doporučuji pouze nalačno, protože taková dávka perverze a zvráceností by obrátila žaludek i těm nejotrlejším. Tahle má ale navíc v sobě velkou dávku humoru. "Kdybys byl máselnice, měli bychom máslo už před půl hodinou."
Celkově jsem ale trochu měla trochu problém se knihou prokousat (s výjimkou těch vtipných kapitol na téma "Co by Ježíš určitě neuděl" apod.), Program pro přeživší a Prokletí měly chytlavější děj, ale méně hlášek.
Tojaheva
  12. 5. 2015, 10:21
Bohužel mě tato kniha nijak nezaujala a nemohla jsem se do ní njěka začíst. Ještě jsem ji úplně odsoudila, jen odsunula na dobu neurčitou.
teite
  1. 6. 2014, 22:59
Moje druhá nejoblíbenější Palahniukova kniha. Opravdu je to groteska s absurdním hrdinou, ale nemůžu se u Palahniuka zbavit takové podivné pachuti - skvěle píše, ale občas z toho prostě čiší takové pozérství nebo kalkul, zkrátka nedokážu se do knihy úplně ponořit, aby to bylo na pět hvězd.
G8
  6. 3. 2013, 12:15
"Co by Ježíš rozhodně neudělal?"
Další mistrovský kousek z Palahniukovy dílny, který v mých očích poráží i výborný Program pro přeživší.
Palahniuk se zde opět vrací ke své oblíbené myšlence předprogramovanosti lidského jednání. Je to absurdní, ironické a zábavně vtipné, stejně jako samotné postavy.
Novodobý mesiáš Viktor, který má poněkud sverázný názor na využití léčby pro sexuální závisláky, jeho kamarád Denny, který se svou závislostí bojuje svými osobitými způsoby, Viktorova anarchistická matka, jejímž posláním je zřejmě bořit všechny společenské hranice v dosahu, doktorka Marshallová nebo třeba věčně zřízené osazenstvo místního skanzenu.
Dokonalé není to pravé slovo, ale napadne vás jako první.
domingo
  8. 3. 2010, 21:28
Proč tak nízké hodnocení? Vždyť Yellow má pravdu, Choke je opravdu nejlepší Palahniukova próza, a to zdaleka :) dokonce ji řadím mezi top 10 amerických knih století. Ono tam totiž nechybí vůbec nic. Autor-vypravěč je v nejlepší formě, má to PŘESAH, který se tentokrát neomezuje na rytí do společenských poměrů, ale kupodivu přináší i otázky o vlastní psychice člověka... Palahniuk dotáhl svůj koncept groteskního, absurdního hrdiny do postavy Viktora Manciniho, což je jeho nejvyzrálejší, nejplastičtější a nejlépe uchopitelná postava... navrch to má neuvěřitelný spád a tempo (i když to je u Chucka víceméně pravidlem) a překvapivě otevřený konec, který posouvá sdělení knihy o další level nahoru. Pro mě krásná ukázka vrcholné postmoderní prózy, jednoznačně (5/5).
chrispe
  28. 10. 2012, 15:36
Fanynka Chucka Palahniuka ze mě asi nikdy nebude. Knihou jsem se musela občas dost prokousávat a těch momentů, kdy se prostě vpijete do děje, bylo děsně málo.
kamie
  27. 8. 2010, 14:47
Asi čtvrtá Palahniukova kniha, se kterou jsem se setkala, a souhlasím, rozhodně ji považuji prozatím za nejlepší. Všechny obvyklé aspekty se zde objevují jako u jakékoliv jiné Chuckovy knihy, ať už je to komplikovaný vztah k matce nebo rodičům vůbec, prapodivná (a často proti naší i její vůli) zvláštním způsobem sympatická postava s pochybným "zaměstnáním" atd atd. Přesto vykrystalizované do čisté podoby. Je zachovám autorský styl, i nenadálé zvraty, přesto je zde cítit vyzrálost. Pro mě do dokonalosti dovedena myšlenka člověka, který sám sebe ničí, zničí a teprve se střepech se znovu nachází.

Další bod má Viktorův přítel sbírající kameny, nechci prozrazovat detaily, ale rozhodně je to jedna z pro mě osobně nejdojímavějších částí knihy.
snedy
  29. 9. 2013, 15:16
Propracovanější než Snuff, kterým jsem začal, s mnohem zajímavějšími myšlenkami a menší snahou šokovat. Díky tomu je Zalknutí mnohem zajímavější knihou než její bratříček.
Franny_Glass
  8. 4. 2011, 14:55
Brilliant isn't the right word, but it's the first that comes to mind...
Dle mýho soudu nejlepší z Palahniukových knih. I když mě jiné zklamaly. I když mě jiné nudily. Pro tuto na něho nedám dopustit. Příběh mesiáše v našich řadách. Jen málo knížek (a že nečtu málo) ve mně zanechalo takhle SILNEJ dojem. Není to čtení pro každýho. Ale pokud je to čtení pro vás, pak ho budete pro tuto knížku milovat a nedáte na něj dopustit.
Yellow
  8. 2. 2010, 20:09
Po přečtení této knihy jsem musel přeorganizovat můj soukromý žebříček oblíbenosti Palahiukových knih. Zalknutí je dle moho názoru bezkonkurenčně nejlepší!
tricky
  9. 7. 2011, 12:40
Chtěl jsem knihu po pár stránkách kvůli všemu tomu pornu a vulgaritám odložit, ale vytrval jsem a nelituju.
PECKA! není to pravé slovo, ale napadlo mě jako první..:-)
kyska85
  8. 12. 2015, 12:24
Zalknutí bylo pro mě příjemné překvapení, nic obdobného jsem nečekal. První půlka knihy je dokonce výborná komedie, kdy jsem se pobavil a zasmál, nicméně druhá půlka bylo pro mě těžko uchopitelná, závěr jsem vůbec nepochopil a musel si najít vysvětlení na internetu :)
DRALI
  16. 3. 2015, 9:31
Viktor Mancini je Ježíš Kristus. Anebo spíš taky ne.. Ale vydělat peníze si tedy fakt umí a to velmi vtitpným způsobem. Pro mne je kniha jedna z těch lepších Pallahniovek. Stále ten stejný styl psaní, plný ujeťáren a ten já rád. Na férovku napsat, že zaměstnanci koloniálního skanzenu, do kterého jezdí děti na výlet, jsou sjetý feťáci... Na férovku napsat že nejlepší lék na sexuální závislot je ošu..t co se dá... to umí jen Chuck!!!
Happens
  8. 7. 2011, 10:20
Nic není tak dokonalé jako to, co si můžeme představit. Perfektní pravý hák na lidskou existenci a její podstatu, avšak hned po Klubu rváčů, kde se Palahniuk dostal do větší hloubky. Další spojitost ve vyrovnávání mužů se světem žen a celkově se světem.
Siera
  18. 2. 2011, 16:20
Dovolím si říci, že zatím nejlepší z jeho knih. Jako vždy Palahniukovsky originální, a navíc první jeho dílo, která mě doopravdy dojalo.
Co by Ježíš opravdu neudělal? 5/5
creTin
  30. 1. 2011, 2:29
Bohužel jenom vršení absurdních situací bez ladu a skladu, abychom dospěli k závěru, že i takový hovado jako je Viktor nakonec spadlo k lidskosti. Byť je spoustu popisovaných situací opravdu unikátních, knížce jako celku poněkud chybí ksicht. A hlubší podstata je tak nějak laciná. Za mě zklamání.