Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Kouzelný dům

76%
4 14
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Kouzelný dům
 Všechny obaly
Kouzelný dům
 Všechny obaly
Originální název: Kouzelný dům
Poprvé vydáno celosvětově: 1939

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Československý spisovatel - 1977
Počet stránek: 316
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 4x v oblíbených
v přečtených 25x v přečtených
v knihovně 19x v knihovně
k přečtení 9x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Československý spisovatel (1977) 316
Československý spisovatel (1971) 297
Československý spisovatel (1966) 332
Mladá fronta (1963) 271
Československý spisovatel (1958) 341
Československý spisovatel (1953) 341
Melantrich (1948) 337
Melantrich (1947) 365
Melantrich (1940) 364
Melantrich (1939) 364

Ve velkém domě stojícím poněkud stranou na okraji moravské vesnice Bítova žijí tři generace rodiny Balvínových. Nečekanou změnu ustáleného, poklidného a svým způsobem ospalého rodinného života plného podivných zvláštností a nepsaných pravidel naruší syn Vilém, který jedné noci objeví uprostřed silnice mladou ženu v bezvědomí. Nikdo si však její objevení nedá do spojitosti s podivným požárem, jehož zář zahlédl Vilémův mladší bratr Martin v lesích na obzoru. Ani oni, ani dívka sama, protože trpí ztrátou pamětí, netuší, že se jmenuje Marie, že je to zhýčkaná dcera významného pražského průmyslníka Rudolfa Ungra a jako jediná přežila leteckou havárii. Protože má Vilém problémy s alkoholem, ocitne se dokonce v podezření, že dívku na silnici sám srazil, když řídil opilý. To je také jeden z důvodů, proč se rodina rozhodne, že zraněnou dívku zatím nedopraví do nemocnice, ale zůstane u nich, dokud se neuzdraví. Svým pobytem však Marie vnese do ospalého rytmu domu neklid a podivné napětí. Vilém, z něhož poranění hlavy za války a z něj plynoucí nesnesitelné bolesti udělaly životní trosku, se dokonce z nešťastné lásky k Marii, která se pochopitelně věnuje spíše sympatickému a chápavému učiteli Martinovi, oběsí. Týdny plynou a mezi Marií a Martinem, který jí pomáhá pátrat po ztracené totožnosti, se rodí něžný milostný cit. A v okamžiku, kdy už se vzdávají naděje a uvědomí si, že spolu mohou šťastně žít i bez Mariiny minulosti, vrátí dívce paměť čirou náhodou pouťový kouzelník, který během svého vystoupení podrobí Marii hypnóze. V tom okamžiku se ovšem z milé dívky stává opět odměřená a nepříjemná dáma, která nechce mít s vesnickým učitelem nic společného. (Založil/a: KMaaaja)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Lecter
80% 80% 80% 80% 80%
  26. 10. 2016, 14:33
Ztrátou paměti Marie přichází o svůj minulý život a rodí se od začátku, znovu, na kouzelném místě, po boku milujícího muže, který v ní vidí čistou duši a doufá ve společnou budoucnost. Poklidný život narušují Mariiny sny a fantazie a v celé rodině panuje podivný neklid. Krása nedotčené přírody a poutavé vyprávění, dokresluje tento dramatický příběh. Ale všechny sny, jak víme, ránem končí.
Kniha se mi líbila mnohem víc než film, s podivem i v místě, kde se autor s Vávrou rozcházejí.
Monika Rodriguez
80% 80% 80% 80% 80%
  6. 12. 2016, 7:07
Nádherná, romantická kniha, mně blízká v umístění příběhu do Boskovicka a Brněnska. V postavě Marie jsme mohli krásně vidět jak člověka ovlivňuje okolní svět a tím ho mění.....