Originální název: Wizard's First Rule

Classic - 2013
ISBN: 978-80-86707-98-3

Classic (2013) 978-80-86707-98-3 758
Classic (2008) 978-80-86707-81-5 592

První čarodějovo pravidlo je román vynikajícího spisovatele fantasy. Příběh Richarda Cyphera předurčeného bojovat s protivníkem nejsilnějším - tím je Darken Rahl, zlověstný mág, který si přeje zničit všechno, co Richard považuje za dobré a krásné, a odsoudit jej spolu s ostatními obyvateli Západozemí k životu v pekle zotročení a ponížení. Richardův život se změní, když zachrání Kahlan, krásnou ženu, která zoufale prchá před Rahlovými úkladnými vrahy, když se pokouší najít Zedda, posledního velkého čaroděje. Pouze Zedd může vysvětit hledače pravdy, člověka s čistým srdcem a silnou vůlí, který bude muset vládnout strašlivou mocí, legendárního Meče pravdy. Pouze hledač může zabránit Rahlovi získat tři schránky Ordenu, které propůjčí moc nad vším živým tomu, kdo je má. Jak se Rahlův plán blíží svému osudovém vyvrcholení, Zedd vyzve Richarda, aby se stal hledačem. Richard se zpočátku zdráhá pozvednout meč a postavit se nebezpečím, která na něj číhají, přijme však tento úkol, když si uvědomí, že jeho svět zvadne pod bičem Rahlovi temné nadvlády... (Založil/a: Erala)

Richie
  7. 4. 2013, 13:21
Čekal jsem od toho trochu více. Netvrdím, že jsem zklamán, ale cítil jsem, že autor je spíše začátečník a že potřebuje ještě vyzrát v kvalitního spisovatele. Příběh byl místy až naivní, postavy jednaly občas nelogicky, hloupě, děj se často vlekl díky přehnanému popisování všeho. 500 stran (během nichž hlavní hrdinové v podstatě pouze po úvodním dobrodružství doma překročili hranice a došli k prvnímu národu, kde strávili pár dní) se dalo v pohodě zkrátit na polovinu a bylo by to dvakrát tak čtivější, děj by odsýpal rychleji.
Chtěl jsem dát jen dvě hvězdičky, ale závěr to trochu vylepšil - tak doufám, že další díl už bude lepší.

16.8.13 - druhý díl (Tři schránky Ordenu) byl o poznání lepší než první část (Zlověstný mág). Děj mě už dokázal více chytnout, místy jsem byl i příjemně napjatý. Autor měl i pár nových zajímavých nápadů, kterými celou fantasy ságu okořenil. Tuto druhou část bych hodnotil mezi 3 až 4 hvězdičkami.
zoro2
  15. 4. 2015, 11:13
Touto knihou jsem jako náctiletý vstoupil do světa fantasy a dodnes toho nelituji. První díl celé série, Čarodějovo pravidlo, je celkově malinko slabší, nicméně bych to přirovnal k rozjezdu vlaku, kde v další dílech celá sága nabírá na obrátkách a Terry Goodkind dokazuje, že po právu je autorem s velkou představivostí, který vás vyloženě vtáhne do děje a naprosto pohltí. Nesčetněkrát se mi u tohoto autora stalo, že jsem začal večer číst a ve dvě v noci přemýšlel, jestli dám ještě jednu kapitolu a přesvědčoval sebe o tom, že čtyři hodiny spánku jsou taky fajn. Doposud mohu hodnotit pouze po šestý díl, protože v době, kdy jsem ságu četl jich víc nebylo dopsáno, ale určitě se k ní ještě vrátím. Za mě jasných 5 hvězdiček.
wwwhisk@s
  18. 6. 2013, 19:32
Souhlasím s uživatelem Richie, všechno už vlastně řekl za mě. Děj byl předvídatelný, konec ohraný. Tady ovšem moje výhrady končí. Četlo se to neobyčejně rychle, kniha je napsána tak, že se od ní nedokážete odtrhnout. Opravdu jsem se do toho úplně ponořila. Poslední výhradu bych měla k překladu - nevím, jak dopadly předchozí verze, u tohoto jsem ale místy skřípala zuby... Obálku nekomentuju.
Nnelly
  15. 5. 2013, 8:33
konečně, konečně, konečně... sice je na přebalu zas Gandalf nebo co to má být, ale díky bohu za pořádnou vazbu, relativně dobrý překlad (série se už dočkala tolika různých překladů, že je fakt z čeho vybírat :D) a hlavně, že už to neni tak hloupě rozděleno na dva menší díly...
Série Meč pravdy, příběh, dokonale originální a propracovaný svět, neuvěřitelné charaktery postav (mužských i ženských) a jejich postupný vývoj, kterým je provázen celý příběh dvaadvaceti (dobře, teď už "jen" jedenácti) dílů a Goodkindův dokonalý styl je pro mě naprostou jedničkou a vrcholem toho, co světová fantasy pro dospělé nabízí.
nečik
  26. 8. 2011, 11:32
Když si porovnám různé knihy od různých autorů píšících fantasy, Goodkind je pro mne jasnou jedničkou. Jen u velmi mála knih se mi stává, že nedokážu přestat číst. Děj je opravdu strhující a čtenáře nutí číst dál a dál. Goodkind úžasně popisuje charakter postav. S takto detailním a perfektním popisem jsem se ještě nikdy v žádné knize nesetkal! Jednání postav je velice přirozené a v autorově pojetí tak dokonalé, až to člověku připadá jakoby tam byl s nimi. Toto dokáže opravdu jen málo spisovatelů.
Neptun
  10. 9. 2016, 21:53
Začátek mě dokázal nabudit, abych četl dál. Poté mi přišla, že kvalita šla dolů, hlavně kvůli časté předvídatelnosti děje. Například, už na začátku jsem věděl o jedné události, že se stane - a stala, ale až v samotném závěru to bylo čtenářům zmíněno.
Střed knihy hodnotím jako průměrný, ale závěrečná část se mi už líbila hodně. Posledních několik stovek stran jsem přečetl jedním dechem. Nakonec je díl ukončen, takže kdybych nevěděl, že jsou další díly, myslel bych si, že to nebude mít sérii. Jsem tedy zvědavý, co v dalších dílech objevím.