Zloděj blesku

Poprvé vydáno celosvětově: 2005

Fragment - 2009
ISBN: 978-80-253-0837-0

Fragment (2009) 978-80-253-0837-0 399

Bohové z Olympu se bouří! Dvanáctiletého kluka Percyho Jacksona čeká vyhazov ze školy a další trampoty na sebe nenechávají dlouho čekat. Najednou kolem něj začínají ožívat bytosti ze starých řeckých bájí. Z učitelky matematiky je rázem krvelačná příšera, z Percyho kamaráda se vyklube satyr a jeho otec je jedním z olympských bohů. Většina z nich má na Percyho spadeno, podezírají ho z krádeže blesku - mocné zbraně nejvyššího boha Dia. Percy a jeho přátelé mají jen 10 dní na to, aby blesk našli a vrátili, uklidnili náladu na Olympu a zabránili osudné válce bohů. K úspěchu výpravy ale nestačí jenom chytit pravého zloděje... (Založil/a: Jakub Ehrenberger)

janeicka
  7. 10. 2013, 23:53
Sice je knížka určena pro daleko mladší čtenáře, ale díky zajímavým filmům jsem si řekla, že si aspoň pro zkoušku přečtu první díl. A byla jsem velmi mile překvapena, číst se to dalo a příběh měl docela spád :-) Myslím si, že bylo i docela dobře vysvětleno, proč jsou právě v tomto časovém údobí řečtí bohové v Americe - ne že bych z toho byla nějak nadšená, ale přišlo mi to logické. V budoucnu si určitě budu chtít přečíst i další díly.
Keatin
  20. 7. 2013, 9:46
Bavilo mě to, nééé, že nééé. Akorát tedy, jak píše wwwhisk@s, některé věci jsou přehnané - bohové v Americe (???), dvanáctiletý kluk, který glosuje jako vyzrálý třicátník (???), nevím nevím. Celkově velmi čtivé, řecká mytologie mě vždy bavila. :)
Skřítek
  27. 1. 2013, 19:14
Milá slátanina pro děti, která se skvěle čte, má spád a nepostrádá akci. Jednoho dne jsem ji zabavila synovi a dnes se mu v knihovně kupí další pokračování. Díky této knize mi zabavuje z mé knihovny publikace o řecké kultuře a jedná se o první knihu, kterou četl dříve než shlédl film a kdy film komentoval negativně.
Rames
  11. 1. 2012, 9:39
Příběh který zaujme a potěší každé dítě které má rádo pohádky.Dospělého však může odradit nedostatkem dialogů malou výpravností a nevěrohodností hlavního hrdiny.
teola
  29. 7. 2011, 18:47
Mně se to tedy moc líbilo - hlavně Percyho hlášky v Hádově říši (,,Jaké hrozné věci musí člověk v životě udělat, aby ho vetkali Hádovi do spodárů?").
Bloodym
  29. 11. 2013, 12:30
Ke knize jsem se dostala úplnou náhodou. Byla jsem s kamarádkami v kině a viděly jsme trailer na stejnojmenný film, na který jsme později vzaly mého mladšího bratra, abychom tam nevypadaly nemístně. Film byl opravdu špatný, ale říkala jsem si, jestli na to někdo přišel jen tak, čí zprznil nějakou knihu. Tak jsem googlovala. A začetla se. Jako milovník řeckých bájí a mýtů jsem se opravdu bavila. Autor milým, svižným a zabávným způsobem zapracoval mýty do moderního příběhu se sympatickým hlavním hrdinou. Příběhu, který, jak jsem viděla na bratrovi, dokáže mladší čtenáře strhnout a někoho jako já, kdo již dávno přerostl cílovou skupinu, potěšit. V komentářích se tu zmiňuje Harry Potter - souhlasím, jsou tam některé podobné paralely, ale nijak mě to neruší. S Harrym jsem vyrůstala a k těmto knihám jsem se dostala, když už jsem ve věku měla koncovku cet, přesto tuto a následující série považuji za lepší, díky sympatičtější hlavní postavě a příběhu, který má větší spád a nevleče se místy jako Harry Potter. A že je centrum všeho USA? No, autor je Američan. J.K. Rowling je Britka a tak se všechno odehrává v Británii a ačkoliv má Voldemort být nejhorším kouzelníkem všech dob a po celém světě se ho všichni bojí, tak v plné síle z Británie skoro nevytáhne paty a víme, že ovládá jenom tamní ministerstvo a přesto se ho prý bojí po celém světě. A na to si nikdo nestěžujete...
LeaLea
  9. 3. 2012, 13:32
Rick Riordan dovedl děti nápaditě seznámit s řeckou mytologií a bohy. Pro mě to v mém věku úplně není, ale dovednost, s jakou propojil dnešní svět s mýty, musím ocenit. Taky mě zaujaly názvy kapitol - každá čtenáři sdělí, o co v ní půjde, ale vždy se to stane úplně jinak, než by čekal. Dobrá knížka, která pomůže i dospělým udělat si pořádek v obyvatelích Olympu a bytostech s nimi spjatými.
wwwhisk@s
  27. 2. 2013, 11:52
Já fantasy obvykle žeru jedním dechem. Stejně tak i tohle. A po dočtení jsem si pomyslela: Proboha, jak NĚKDO mohl vymyslet tak... pobuřující, naprosto stupidní slátaninu?! Ubohá napodobenina Harryho Pottera - všimli jste si toho vůbec? POZOR, SPOILER: Chlapec zjistí, že má zvláštní schopnosti (!) - je polobůh, které zdědil po rodičích (!). Vyzvedne si ho napůl člověk (!) a odveze ho do tábora pro další polobohy (!!!), kde zjistí, že se mu někdo víceméně snaží zničit život a takto bychom potom mohli pokračovat donekonečna. Nepopírám,že se to čte dobře. Jen to prostě uráží moji inteligenci. Nemluvě o tom, že tisíce let staří bohové se z jakéhosi nejasného důvodu přestěhovali z Řecka do USA a tam se chovají jako obyčejní Američani. A ten mrakodrap byl poslední kapka. Tak trochu propagace Spojených států, nezdá se vám? Hmm, nejspíš ne. Já tedy být fanouškem této velevo... blbosti nehodlám.
Laponka
  15. 1. 2011, 13:37
Docela dobré fantasy pojaté spíše jako velice velice odpočinková četba:) NIcméně se mi docela líbila a určitě si přečtu i ostatní díly. Oproti tomu film byl narosto otřesný, i když pro ty, kteří nečetli knihu to je asi film docela dobrý.
včelka
  15. 7. 2012, 14:50
Tuhle knížku jsem už do shlédnutí filmu neznala .. Protože se mi film moc líbil ,tak jsem se nemohle dočkat až si přečtu knížku.. Ale nečelaka jsem ,že ve filmu změní tolik věcí.. Samozřejmě dycky neco změní ,ale tohle mi přišlo moc.. :) nechápu proč toho tolik měnili.Rick to má dobře napsané a nemuselo by se tam nic upravovat.. Ale takhe knížka je dobrá.. víc to nebudu protahovat.. a jdu číst další díl.. :)
DanielOsbourne
  1. 5. 2014, 19:32
Knihu jsem četl až po shlédnutí filmu. Jak už to bývá, kniha mě zaujala více. Řeckou mytologii mám rád a přenesení její části do dnešního světa působí skvěle. Riordan píše jednoduše a poutavě, takže kniha potěší jak mladší čtenáře, tak i čtenáře zkušenější.
Nikolka001
  16. 10. 2013, 12:56
Od Percyho Jacksona jsem čekala hodně. :) Tato série je hodně známá a oblíbená. Mně chvíli trvalo než jsem de do děje pořádně prokousala. Jinak je to velmi napínavá a super kniha. :)
ideal_alien
  2. 1. 2016, 17:51
Já tuto knihu a její celou sérii přečetla před více než třemi lety. Nejsem až takový nadšenec fantasy, ale řeckou mytologii naprosto zbožňuji!!! Film jsem neviděla a myslím, že to tak už nechám. Vykreslila jsem si krásnou představu a nenchám si ji zkazit námětem režiséra.
honzik10
  9. 1. 2014, 17:34
Toto dílo bylo ze všech knížek napsaných od pana Riordana i celkově ze všech co jsem četl je ta nejlepší a moje nejoblíbenější knížka. Byla plná akce,napětí a styku smrtelníků s bohy.
Co jsem začal číst knihy od Riordana mě začali bavit knížky o řecké mytologii a tato byla opravdu bomba, byla čtivá, se skvělým příběhem a prostě už nevím jak ji vynachválit, protože je hodně povedená. Doporučuji všem co mají rádi fantasy a knihy s řeckým tématem.
Dex
  24. 1. 2013, 20:00
Úžasná kniha! Chytne a nepustí. Doporučuji všem milovníkům řecké mytologie a fantasy. Teď na film nahlížím jako na velmi odbyté dílo oproti knize. I po čtyřech letech co vyšla v Česku je v knihovnách stále zabraná. Škoda, že není na světě tolik geniálních spisovatelů jako je Rick. Jen tak dál!
CreatorJH
  20. 11. 2011, 20:31
Zajímavé to tedy rozhodně je! Takový svěží vzduch. Trochu připomíná Pottera (občasné podoby jsou trochu úsměvné). Nicméně si myslím, že Riordan obnovil zájem o antickou mytologii. A tu já rád! Kniha mi určitě přirůstá k srdci, zatím ****. Začínám číst Moře nestvůr, možná půjdu s hodnocením nahoru ;) (Hádes a podsvětí podle mého gusta .)
Light
  9. 7. 2010, 15:48
Olympíjští bohové v jiném pojetí :D. Film se mi vůbec nelíbil, řekl bych, že byl hodně komerční, bylo tam vynecháno mnoho pasáží a příběh lehce upravený. Každopádně kniha špatná nebyla. A chystám se přečíst druhý díl.
ČtenářH
  5. 1. 2015, 19:10
Další moji velice oblíbená kniha. Líbí se mi dobrodružství, které Percy prožívá až se s ním při čtení knihy ztotožňuji. Přečetl jsem všech 5 knih už dvakrát a dokonce jsem si je pořídil do své knihovny.
Erlif
  14. 6. 2012, 13:34
K této knize jsem se dostala, po shlédnutí filmu dle této knížky...
A samozřejmě kniha je 10000x lepší, je strašně čtivá, pořád se tam něco děje, navíc je také vtipná, takhle kniha nemůže nikoho urazit.
Dávám 5* a kdyby jich šlo dát víc, neváhám a dám, celé serii - je to PECKA :-)
MichalaT.
  6. 10. 2016, 23:59
Jednička pro mě zatím nic moc, chvílemi jsem se ztrácela v té spoustě jmen (řecká mitologie mi nic neříká). Ale budu pokračovat dál, tahle série má spoustu fandů, třeba si ji taky oblíbím
knihomolik1
  10. 8. 2016, 22:02
Velice podařená kniha. Skvělý nápad. Příběh mě bavil od začátku až do konce, a jelikož jsem si odpustila vidět film dříve než přečtu knihu, dočkala jsem se i překvapivých rozuzleních. Je na čase se začíst do druhého dílu.
simca.narovcova
  2. 1. 2016, 17:31
Co si budem povídat, parádní oddechovka. Sice knížka určená mladším, ale i já se u toho pobavím. Je napínavá, čtivá, možná trošku absurdní, ale tak je to fantasy. :) Díky jsem znalec řecké mytologie
pepina123
  12. 9. 2014, 19:35
Knihu jsem vyhrála v soutěži a moc jsem od ní neočekávala.Nakonec mě příjemně překvapila a v knihovně mi skončily další díly série..Film rozhodně není tak pěkný jako kniha
veja.l
  26. 8. 2014, 13:44
Tato kniha mě moc bavila. Poté co jsem shlédla film sem si řekla že si přečtu i knihu. Sice je pravda, že některé věci jsou velmi přehnané, ale pro děti je velmi dobrá. I ostatní díly nejsou špatné a doporučuji si je přečíst.
Adelee
  30. 7. 2013, 15:23
Hrozna blbost pro male deti o polobozích...Je to jedno z nejhorších fantasy co znam!! Knizky jsou uzke a diky kravymu pismu je sice přečtěte rychle, ale nic se tam nedeje a. JE to trapny a ubohy pokus o fantasy!!
Kirjava
  9. 12. 2012, 14:27
Máte-li doma čerstvého puberťáka, kterému toužíte narvat do hlavy mytologii antického Řecka, je série o Percy Jacksonovi dobrou volbou. Někteří možná namítnou, že to nemá patřičnou literární kvalitu a že tu nespisovnou mluvu prošpikovanou slovy "cool" apod. si mohl autor odpustit a že to kopíruje Harryho Pottera, nicméně je to čtivé, nenáročné a s Řeckou mytologii to seznamuje docela dobře.
P.S. Pokud váháte, zda prve shlédnout film nebo přečíst knížku, tak doporučuji prve film. Po přečtení knížky by se vám nemusel vůbec líbit.
0Walery0
  28. 9. 2012, 12:54
Jsem veliky fanousek mytologie, takze se mi tahle kniha velice libila. Cela serie se mi libi. Celkove Rick Riordan me jako autor fascinuje, jak krasne zachyti emocionalni momenty. Rada se divam na filmovou verzi (kterou uplne zboznuji) a pote si prectu knihu a pribeh si vizualizuji podle hlavnich postav.
VeronikaK
  24. 8. 2011, 14:59
Dávám ***** :o) Kniha se mi velmi líbila oproti filmu, první jsem viděla film, ale ten byl takový chudý a všechno to bylo hrozně urychlené, tak jsem si řekla, že kniha bude určitě lepší a musím říct, že předčila očekávání a teď zpětně se mi film v podstatě vůbec nelíbil, naprosto pozměnili děj a spoustu zajímavých "detailů" vynechali, což je tedy velká škoda, 12letého chlapce hrál 18lety herec :(... Příběh je parádní, vřele doporučuji... Ke knize jsem si také občas vyhledávala ve Wikipedii, abych se dozvěděla něco víc o jednotlivých bozích :o)
nikolsk
  14. 5. 2011, 20:56
Kniha byla bezvadná já nečetla jen ten poslední díl bitva o labyrint, ale film jsem neviděla.Jsem hodně vybíravá čtenářka a dočítám do konce jen ty nejlepší knihy a tuhle jsem si přečetla dvakrát. Je vážně skvělá a ty druhé dvě taky a myslím si že ta čtvrtá bude ještě lepší.
whampingwillow
  13. 1. 2011, 15:54
První díl mi stačil. Ne že by to bylo zase tak otřesné, na některá dílka to nemá, ale prostě to nemá jiskru. Což je dost smutné, vzhledem k tomu, že se jedná o příběh, ve kterém hraje hlavní roli blesk. :-D