Originální název: Justine

Torst - 2003
ISBN: 80-7215-187-8

Torst (2003) 80-7215-187-8 144

Justina v tomto díle symbolizuje čistotu a vrchol ctnosti. Za každou cenu se drží zásad dobrého chování a neustále doufá v to, že jí to přinese užitek. Bohužel jí však tato dobrosrdečnost a možná i přehnaná naivita přivádí do nejstrašnějších situací, které si člověk vůbec dokáže představit.
Je tedy ctnostné chování a dodržování základních morálních pravidel tak dobré, jak se všeobecně prosazuje? (Založil/a: m4xp4yn3)

Barabura
  9. 12. 2011, 11:06
Jé, další knížka, na kterou jsem skoro zapomněla a přitom jsem jí četla několikrát. Našla jsem jí doma někdy v deseti a bylo to moje první setkání se sexem. Měla jsem jí schovanou pod matrací.
Abigor
  11. 4. 2012, 19:16
Taky si myslím, že je to lepší, než Julieta. Justinu jsem litoval a obdivoval za její mravní sílu. Násilí je skvěle popsáno, prostě klasický de Sade tak, jak ho máme rádi. Jediná věc, kterou bych si dovolil vytknout, je konec. Všechno to tak hezky dopadlo a pak tohle? Myslel jsem si, že jste měl na víc, pane markýzi!
U mě za 5 z 5!
LadysR2
  3. 6. 2013, 10:31
Na sociální sondu doby bych to neviděl. V posledních letech je De Sade hodnocen jako filosof, ale to mi moc nesedí. Literát sice nejsem, ale spíš mi připadá, že chtěl ve své době hlavně šokovat. A upřímně. Tenkrát, v mých asi 16-17ti letech jsem si to koupil hlavně kvůli až pornoscénám
huttershofen
  11. 2. 2013, 16:48
Asi těžko říct, co od takovéhle knížky čekat..mnoho hloubky bych v tom nehledal, dle mého chtěl de Sade hlavně šokovat. Pamatuju si dodnes, jak nám profesorka ve škole říkala, že jeho knihy jsou sice "sadistické", ale literárně vybroušené. Popravdě mi ta vybroušenost v tomhle případě asi uniká, protože když pominu literární význam v době vydání, moc mi toho nezbude. Prostě drsné porno, kterého sice provokuje i dneska (spíše asi mladého čtenáře), a leckoho dokonce navíc asi i vzruší, ale jinak tu máme literární příběh, co stojí za zlámanou grešli, postavy ploché jak rohožka, pointu, která taky ničím nepřekvapí..sledovat morální poselství knihy mi přijde spíš jako vtip, o to autorovi myslím opravdu nešlo. Kruté morality mi přišly o něco lepší, ale do dalšího dobrodružství jsem se s tímhle autorem už nevydal.
mosem
  14. 8. 2013, 18:52
Nejsem puritán, a erotické/pornografické scény by mně nevadily, pokud mají smysl. I násilí je přijatelné, pokud není samoúčelné. Ale jejich kombinace v tomto díle byla i na mne moc. Filozofie, morálka, hlubší smysl mně unikaly, a nejak jsem je ani náznakem neobjevil. V tomhle případě palec dolů...i když nevím, jestli označení "hrůza" není příliš eufemistické. A to říkám i s vědomím, že celkové hodnocení je zde poměrně vysoké.
Lilithen
  13. 7. 2010, 8:07
Toto dílo lze číst mnoha způsoby. Buďto jako příběh o zbožné dívce, se kterou se život nepáře (v tomto případě budete zklamáni - po této stránce kniha zrovna nejkvalitnější není), nebo jako erotické čtivo, které potěší snad každého, ve kterém dříme kousek zvrhlíka. Osobně dávám přednost druhé variantě. I tak je však Justina pouze slabým derivátem knihy 120 dnů Sodomy.
cravatta
  6. 2. 2015, 19:42
Justinu jsem přečetla v jednom kuse. Podle mého vydařené dílo. Možná to de Sade neměl v hlavě úplně v pořádku, ale já toho chlípníka přesto miluju a obdivuju, za to, že v té době napsal něco takového! :) Chudinku Justinu jsem litovala a čekala, kdy skončí její trápení, ale de Sade ji opravdu nešetřil.
m4xp4yn3
  23. 1. 2010, 11:07
Snad ještě násilnější než Julieta. Zatímco ona si věškerou svou bestialitu uvědomuje a užívá, Justina se "zlým" světem protlouká a od života schytává jeden kopanec za druhým.
Matthias
  9. 12. 2011, 9:05
Na to, že je De Sade uznáván jako perverzní úchyl mi přišlo, že sexuální scény jsou popsány hodně povrchně a stručně. Justina chudák dostávala celou knížku na hubu, přičemž v příběhu bylo vidět, jak se chudí mají špatně, zatímco bohatí jsou úchyláci, zlý a odporní lidé. Dobré byly taky úvahy o dobru a zlu, případně o tom, že "silnější přežije" v dnešní době nahrazuje "bohatší přežije" :)
John L. Flow
  29. 4. 2010, 14:39
Být hodný se nevyplácí. Tuto tvrdou pravdu nám milý Markýz zděluje ještě tvrdším způsobem, který si mě získal. Nejlepší dílo, které jsem od tohoto autora četl.
Petr1
  19. 3. 2011, 13:20
Při čtení této knihy jsem si představoval že jsem mučená děvka. Dalo se to přečíst za noc. Kdyby mě chtěl někdo použít jsem k dispozici. Měj se fajn a napiš. Nella1 @email.cz