Originální název: One Flew Over the Cuckoo's Nest

Euromedia Group (2006) 80-86938-41-7 301
Maťa (2001) 80-7287-013-0 402
Odeon (1988) 274
Odeon (1979) 274

Dělník Randle McMurphy předstírá šílenství, aby se dostal z pracovní farmy. Dovezou ho do státního špitálu pro duševně choré. Myslí si, že život tu bude příjemnější.

Slavný román o svobodě, lidské omezenosti a pochopení byl v roce 1975 zfilmován M. Formanem jako Přelet nad kukaččím hnízdem… (Založil/a: Twiggynkaa)

Ken Kesey Ken Kesey
*17.09.1935 - †10.11.2001

vladislaus
  30. 9. 2012, 15:37
Já jsem nejdřív viděl film, který považuji za jeden z nejlepších filmů vůbec. V knize je jistě vše obšírněji popsané, ale nelze upřít Formanovi, že do filmu dostal to nejlepší, co je na tak krátké ploše možné.
janeicka
  17. 11. 2014, 19:20
Naštěstí jsem nikdy neviděla filmovou podobu, ani to v blízké době nemám v plánu, a proto jsem se mohla soustředit jen na silný knižní příběh. Ten je vyprávěn z pohledu Náčelníka, jednoho z chovanců ústavu, do jehož mysli máme možnost nahlédnout. Dosud zavedený postup chování v léčebně naruší svým příchodem divoký a živý McMurphy, který zahájí vzpouru proti systému, ale hlavně se snaží, aby mohli pacienti důstojně existovat a žít. Na začátku knihy jsem si jen zkusmo řekla, jak by asi celý příběh mohl dopadnout a překvapilo mne, že to tak opravdu nakonec dopadlo, vlastně ještě hůř... Nádherný a silný příběh, nemám už co víc dodat - přečtěte si sami.
Tiwala
  30. 9. 2012, 15:32
Nejdříve jsem četla knihu a pak až si pustila film. Ještě, že jsem tak udělala. Na rozdíl od knihu, jsem se u filmu příšerně nudila a nedokoukala jsem ho do konce. Jak už bylo řečeno, chybí tam spousta podstatných věcí, bez kterých nemá děj moc smysl. Jedna z nejlepších knih, co jsem četla.
Romanka
  1. 2. 2016, 7:27
Jako první jsem znala film a nemyslím si že v tomto případě to nějak moc vadilo. Kniha i film jsou pro mě samostatná umělecká díla, obě výborná a měla by se hodnotit zvlášť a neporovnávat. Příběh o svobodě, individualitě a duševní síle.
Nestea
  9. 3. 2012, 21:46
velká chyba vidět napřed film a pak čist knihu. :o( Kniha mi přišla o dost slabší než film. Nicméně se mi líbila. Je obohacena o určitě části, které ve filmu chybějí. Určitě ji doporučuji ke čtení.
Lecter
  7. 4. 2015, 12:41
Přečetla jsem,líbilo se mi Bromdenovo vyprávění,poutavý děj i vykreslení jednotlivých postav.Bohužel jsem viděla
Přelet jako první a to nebylo dobře.Hodně špatně jsem se do toho dostávala a úplně poprvé se mi stalo ,že film
zastiňuje knižní předlohu.Závěrečná scéna patří k mým nejdojemnějším vůbec a v tomto případě opět ta filmová.Ovšem
doporučuju určitě k přečtení,je to zážitek.
Všivák
  8. 8. 2012, 16:19
Tak tohle byl fakt nářez. Po přečtení téhle knihy jsem se podíval na film, a byl jsem zklamán. Poukroucený děj, spousta důležitých věcí chybí. Některé nedůležité postavy ve filmu dostávají více času a jiné, důležitější, téměř žádný. Mcmurphyho si budu vždycky představovat po svém. Po přečtení tohodle briliantu jsem ten film nedokázal zkousnout. Už jenom proto, že z filmu zmizel ten skvělý smysl pro humor.
VerenaLord
  23. 8. 2016, 22:11
Jak jsem jen mohla tolik let o tuto knihu ani nezavadit? Tato kniha je naprosto skvělá, je krásná, i když s velmi smutným koncem. Přestože znám Formanovo filmové ztvárnění, již je to mnoho let, kdy jsem jej viděla, takže čtení mi nerušily vzpomínky na film ani na porovnávání děje. Začátek knihy se mi těžko louskal, ale jakmile jsem se dostala pod slupku všeho nového a do léčebny vkráčel zrzek McMurphy, naprosto jsem ději propadla. Opravdu nádherně silná a emotivní kniha se spoustou menších i větších poselství.
annihilation
  3. 9. 2012, 10:04
Celý poutavý příběh vypráví Bromden – je zavřený v ústavu pro duševně choré, kterému „vládne“ despotická sestra a pacienti jsou zde zcela zbaveni jakékoliv mužnosti a naděje. To vše je ale silně nabouráno po příchodu Randela McMurphyho, který se nechal hospitalizovat místo toho, aby podstoupil nucené práce na farmě, a nehodlá se podřizovat nesmyslnému systému na ovládání lidí. Se sestrou a jejími pomocníky začne vést velmi chytrý boj, kterým podkopává jejich autoritu a pacientům zase vrátí touhu, která jim tak scházela.

Většina jistě zná výborné Formanovo filmové zpracování, ale jako to tak bývá, film se nikdy nemůže vyrovnat knize, protože nedokáže ztvárnit spoustu myšlenek. V tomto díle je skvěle popsán vývoj postav a ich forma „Náčelníka“ celému příběhu dodává jisté kouzlo – především pro jeho psychotickou představivost a vnesením obrovské lidskosti do příběhu, který kritizuje její násilné potlačování.
Gustik5
  7. 6. 2015, 16:19
Nejprve jsem viděl Formanův film a ač chápu výtky jak autora této knihy, tak některých zdejších čtenářů, týkající se právě "chyb" či nesrovnalostí filmu oproti předloze, myslím že jinak, natož lépe by to natočit nešlo. Hlavně co se pozice vypravěče týká. Ono právě hlavní postava vypravěče, kterému na oddělení říkají Náčelník, by nemohla být ústřední postavou filmu už jen pro to, jakým stylem je knižní příběh podán. A McMurphy si stejně strhává nejvíc pozornosti na sebe v obou dílech. Krom ohromné lidskosti s jakou indián příběh vypráví, a kterou si film zachoval, jsou v předloze taky mírně za vlasy přitažené jeho vlastní představy a halucinace, které v knize svůj nepopiratelný smysl a myšlenku mají, kdežto na plátně by vůbec nemusely mít takovou hloubku jako v psané podobě. Naopak dopad na mé myšlení měly jak kniha pana Keseyho, tak snímek pana Formana obdobný. Ačkoli kniha se mi ve výsledném porovnání líbila o něco více, protože je zde více místa pro vykreslení jednotlivých charakterů, z nichž některé v Přeletu dostaly méně prostoru, než by si byli oni "pacienti" zasloužili.
antoniana
  3. 2. 2015, 9:58
Kniha je jedním slovem úžasná. Trochu jsem se toho bála, protože znám Formanovo zpracování, ale vůbec to ničemu nevadilo. Jak film tak kniha jsou skvělé. Forman to pojal po svém, ale dle mého nic důležitého nevynechal. Teď ke knize, chvíli mi trvalo než jsem dokázala přesněji definovat náčelnikovy pojmy jako mlha, kombajn apod. Líbil se mi jeho způsob vyprávění a to jak uvažoval. Kniha rozhodně stojí za přečtení.
lusk_lusk
  9. 10. 2013, 21:16
Stejně jako ve většině komentářů, ani já se nemohu vyhnout zmínce o Přeletu. Knihu jsme přečetla až v dospělosti, v době kdy jsem měla pocit že film znám na zpaměť a přesto, nebo právě proto, že jsem ho viděla snad rok co rok jsem mu už nevěnovala dostatečnou pozornost. Najednou jsem získala pocit, jeko by mi kniha odkryla ještě jednou tak velikou plochu příběhu, než jaký je možno vztřebat z filmu. Zde se nedá říst že je kniha lepší, nebo že teprve film dodal příběhu kouzlo. Prostě se jedná o dva díly jedné úžasné skládačky (nebo snad že film je výsekem z knihy?). To co je na knize krásné Forman uplně vypustil a na druhou stranu Kessey nevykreslil hlavní dějový motiv tak, jak se to následně podařilo Formanovy. Je přece skvělé že místo jedné skvělé knihy, nebo jednoho skvělého filmu máme možnost dvojího kulturního vjemu, který nám navíc otevírá veliký prostor pro polemiky.
Melian
  6. 8. 2013, 21:02
Páni. McMurphymu jsem celou dobu moc fandila, ačkoliv díky filmu, který jsem viděla jako první, jsem věděla, jak vše skončí. A právě ten závěr je jeden z nejsilnějších, který jsem kdy měla tu čest číst. Neskutečná kniha.
Ghoulman
  6. 6. 2016, 21:07
Keseyovo opus magnum skvěle demonstruje, jak nesmyslné je druhého soudit na základě mentální „odlišnosti“ a to velmi účelným způsobem. Poukazuje na starou odvěkou pravdu, že každý člověk bez výjimky je vlastně (svým způsobem) šílencem. Mimochodem, také vás nepřestávají udivovat lidé, kteří stále používají pro označení ostatních roztomilá slovíčka jako „normální“ a „nenormální“ a myslí to přitom smrtelně vážně?
Topka
  15. 3. 2015, 16:29
Právě jsem dočetla a rozhodně nelituji, že jsem de do knihy pustila. Film jsem nevidela a myslím, že by mé fantazii nestačil. Náčelníka jsem si oblíbila a kniha mi dala náměty k přemýšlení.
mitote
  29. 11. 2010, 14:03
Nejprve jsem měla tu čest seznámit se s filmem a až poté s knížkou. Je pravda, že film se mi moc nelíbil závěr mi přišel prostě "divný") ale knížka je úžasná!
Moc se mi líbilo, že je vyprávěná z pohledu Indiána "Náčelníka", který po většinu svého dlouholetého pobytu v blázinci předstíral hluchoněmého, načež se díky tomu dostal k tajným informacím apod. Fandila jsem "bláznům" do poslední chvíle...
-Nikola-
  6. 6. 2015, 13:29
Kombajn.
Dokonalá mašinérie.
Mašinérie co zbavuje společnost cvoků a nebezpečných lidí.
Jenže lze definovat normálního člověka? Kdo to je? Velká Sestra?
Ta se přece ve společnosti pohybuje, dokonce stojí v čele Kombajnu. Ale je opravdu normální?
Je smutné, že tak slepě věříme systému. Systému, kterému svěříme naše nejbližší a s klidným srdcem sedíme doma a myslíme si, jak skvěle se tam musí mít.
Ale jak skončí jedinec, který se postaví Kombajnu? Lze s ním vůbec bojovat?
"Poněvadž McMurphy ví, že se člověk musí vysmát všemu, co ho bolí, protože jenom tak si může zachovat svoji rovnováhu, jenom tak může předejít tomu, aby ho svět nedohnal k šílenství. Ví, že všechno má svou bolestivou stránku;..."

Kniha se mi velice líbila. Mrzelo mě, že jsem prvně viděla film. Příběh pro mě znamenal sled událostí naprosto nevyhnutelných, předvídatelných a správných. Tak to prostě mělo být. Každý hrdina v knize byl definován a omezován svou "chorobou", ale tvořili tak dokonale sehraný a fungující celek, který svobodně uvažoval, měl své plány, sny, touhy, potřeby; prostě by se dalo říct, že šlo o obyčejné lidi, kteří jsou zvyklí na pohled skrz prsty.
Aratar
  25. 3. 2015, 21:19
Neuvěřitelně zábavné a zároveň neskonale smutné. McMurphy je popsán s takovou živostí, že mám pocit, že jsem snad v tom jejich blázinci byla spolu s ním. Škoda jen, že mez, kdy je ještě situace humorná a kdy se již vše začne pomalu vyostřovat, je bohužel opravdu tenká, a to obzvláště když se bavíte na cizí účet.
Taylor
  27. 9. 2014, 16:10
Kniha o moc lepší než film. Tedy alespoň pro mě. Forman knihu pěkně osekal a natočil si Svoji představu o knize. Spousta věcí vynechaná a hlavně z hlavní postavy svalnatého zrzka udělal Nicholsona. Alespoň, že velkej indián mu zůstal.:)) .........Kniha prostě super a film taky, ale nesmí se srovnávat. Doporučuji nejprve kouknout na film, protože pokud to uděláte obráceně, budete u filmu brblat. Alespoň já to tak mám vždy pokud nejprve čtu knihu a pak vidím film.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:09
Tato kniha je v maturitní četbě a to právem. Úplně nejdřív jsem uznala tvůrčí znalost spisovatele, protože dodržoval snad vše, co jsem se dočetla v Tvůrčím psaní. Ty popisy, používání slov. Nebylo to sice tak čtivý (co se týče libozvučnosti a krásy jazyka), jako například Země lidí od Exupéryho, nebo Hon na lišku od Dahla, ale co se týče používání detailů a skvělých popisů postav, tak je to snad i předčilo. Stejně jak popisy, tak i promyšlenost postav, jejich charakterů, je bravurní. Například McMurphy, to je třída. Jeho chování, svědomí a mluva, to vše je znakem skvěle zvládnutého charakteru a poznání této osoby samým spisovatelem. Nic mi neříkalo: To mi na něj nesedí, takhle určitě nezachoval. A věřím, že když ho ve filmu hraje Nicholson, že ani tam nebude na věruhodnosti ubráno.
Tak už víte, že obdivuji um spisovatele, vážně jak podle brožury správného tvůrčího psaní, ale co děj? Děj...obsáhlý, zajímavé téma (psychiatrická léčebna, ale co mě dostalo, tak ne vyloženě pro psychicky narušené, ale pro devianty, ale co tam s nima dělali...), dobrý průběh, ale ten konec. V knihách, které jsou spíše potemnělé, moc se u nich nenasmějete, spíš vás to nutí k zamyšlení, tam bych uvítala dobrý konec. Tady ten konec je pro většinu dobrý, ale ne pro všechny. Čekala jsem něco jiného, i když je pravda, že se vyplnilo to, co jsem od knihy čekala. Je to totiž příběh o nezlomnosti ducha. Můžete zničit člověka fyzicky, ale jeho ducha nezlomíte. Jsem trošku v rozpacích, jestli to tak skutečně dopadlo, ale nejspíš ano. Stejně, nemám ráda takové konce.
TrissRc
  19. 11. 2010, 18:43
I mně se tato kniha velmi líbila. Fakt, že se většina děje odehrávala v blázinci mi vůbec nevadil, ba naopak ve mně stupňoval napětí, jak si hlavní hrdina, zdravý člověk, který má problémy s autoritami, poradí v takovémto prostředí. Tuto knihu rozhodně doporučuji i mužské části čtenářů a přeji Všem u čtení stejně kvalitní zážitek, jaký jsem měla já.
Iva Ká
  19. 7. 2016, 18:47
Tím, že vypravěčem byl Náčelník, dostala kniha jiný, zajímavý rozměr. Ratchedová byla pro mě po celou dobu ztělesněné zlo. Právě to se mi na tom líbilo. Hned po dočtení jsem se podívala na film. Pro mě to jsou ale dvě odlišná díla. To co se mi líbilo v knize, to podstatné, tam vůbec nebylo. Film samozřejmě vůbec neodsuzuji, jen mi víc v tomto případě sedí kniha.
jirka77
  21. 1. 2016, 16:40
Kniha mě velmi bavila a z příběhu jsem přímo nadšen,jedna z nejlepších knih které jsem četl. Moc se mi líbilo jak dokázal autor skvěle popsat chod léčebny které ,,šéfuje' Velká sestra Ratchedová a hlavně charaktery všech postav. Rozhodně si ještě něco od K.Keseye přečtu.
jana80
  13. 1. 2012, 14:52
Jako první jsem četla knihu a až později jsem viděla film. Všichni mi říkali, že ta kniha nemůže být lepší než film. Mě osobně se více líbila kniha, protože děj byl líčen z pohledu náčelníka. To mi ve filmu chybělo.
bungalov
  9. 10. 2015, 13:04
Tak jsem moc rád, že jsem četl nejprve knihu a až poté viděl film, na který jsem se tolik těšil a který mne tolik zklamal. Asi tento pětioskarový snímek neocení žádný (nebo jen málokterý) čtenář knihy. Kde je ten souboj McMurphy vs. hlavní sestra, Brombden vs. Kombajn ??? Zdá se mi, že mnohé základní! myšlenky knihy nebyly vůbec ztvárněny. Postavy z knihy nebyly zdaleka tak silně přeneseny na filmové plátno...

Ač nerad, tak jsem se rozepsal zase spíše o filmu :) takže pro ty, jenž jsou knihou nepolíbení, čtěte ! Stojí to za to.
SaraG
  4. 1. 2013, 19:02
Zatím si netroufám hodnotit, musím si knihu přečíst ještě jednou a pořádně ji zpracovat. Příběh sám o sobě je jednoduchý a velmi vydařený, ale ty snové vsuvky pro mě byly poměrně matoucí a velice, ale velice zvláštní!
kure91
  3. 9. 2011, 23:24
Rozhodl jsem se knihu přečíst abych si ji mohl porovnat s filmem. No, vidět jako první film, asi nebylo nejlepší, takhle mi kniha zejména zpočátku připadala, že až moc odpovídá prostředí ve kterém se odehrává, ale po jejím dočtení musím konstatovat, že se mi opravdu líbila a jelikož je psána z pohledu "Náčelníka" tak mi některé věci dávaly větší smysl než ve Formanově díle.
Luci-ye
  9. 7. 2011, 18:31
Nejdřív se mi do čtení vůbec nechtělo, četla jsem vydání které je na obrázku, a ta tloušťka mě docela odrazovala. Navíc mi to vnutila češtinářka, takže jsem si říkala, že to zas bude stát za to. Nevěděla jsem ale, že to je předloha filmu Přelet nad kukaččím hnízdem, který jsem si po přečtení knížky stáhla a shlédla ho. Musím říct, že knížka je pro mě jednoznačně lepší, film je ochuzen o spoustu scének, které by se do něj prostě nevešly. V knížce byly ty scénky takové vtipnější, teď si třeba vybavím, jak McMurphy chodil v trenkách s velrybama po chodbě....a měl to být zrzek a Jack Nicholson mi tu představu pěkně zkazil :-( Ale knížka se mi velmi líbila, až na to, jak chudák McMurphy skončil!
mab175
  29. 6. 2011, 18:09
Přečetl jsem si knihu, protože film patří k mým oblíbeným. Nedokážu říct, co je lepší. Vyprávění z pohledu Bromdena včetně jeho "halucinací" dodává knize další rozměr oproti filmu, ale ten má zase navíc Jacka Nicholsona :-)
Andulka
  11. 2. 2011, 19:31
Videla jsem film a necekala, ze by kniha mohla byt alespon polovicni. Necekane me prekvapila, a to i proto, ze je napsana v naprosto jinem duchu nez samotny film. Nakonec jsem rada, ze jsem nejdrive videla film, nakonec by mi totiz nemusel pripadat tak dokonaly.. :)
Sandalkar
  14. 11. 2015, 21:38
Jedna z mála kombinací kniha-film, kdy u mně na plné čáře vítězí filmová verze. Kniha je také velmi dobrá, ale prostě vždy, když si na tento příběh vzpomenu, vidím Jacka Nicholsona a jeho boje s Velkou sestrou :-)
Janicza
  8. 4. 2012, 22:53
Jeden z mála případů, kdy si nenadávám do hlupaček, že jsem viděla nejdříve film a až poté četla knihu. Díky takřka geniálnímu zpracování Miloše Formana jsem si Keseyovy postavy dokázala živě představit. Chladná Velká sestra, ohromný Náčelník, drzý zrzek McMurphy, černí frajeři, chudáček Billy a další! Bylo to pro mě snadnější, navíc jsem už zběžně věděla co se asi stane, ale přesto jsem byla několikrát úplně překvapená! Mile překvapená! Kniha mi totiž vysvětlila, proč Náčelník tak dlouho mlčel a jaký je vlastně jeho vztah k McMurphymu... Je to vynikající kniha, kterou doporučuji si přečíst! Právem je zařazena do seznamu povinné četby k maturitě!
wubenator
  12. 9. 2011, 0:39
Po knize jsem sahal s nejistotou, jestli ji mám vůbec číst, když jsem už viděl Přelet. Jsem však rád, že jsem se do toho nakonec dal, protože dokonalý film předčila dokonalá kniha...
dollyk
  11. 9. 2016, 9:46
Konečně jsem se v nemocnici po více než patnácti letech od shlédnutí Formanova filmu dokopal k literární předloze. Byla skvělá. Není to kniha, k níž se budu stále vracet, ale to neznamená, že jí nemůžu vzdát hold.
dealer24
  7. 1. 2013, 0:02
Po přečtení této knihy jsem přesvědčen, že si ji ještě někdy přečtu. I když si na knihu musíte chvíli zvykat a vžijete se do ni až po přelouskání několika stránek, nemůžu na ni najít chybu. Tolik zábavných scén a styl, jakým je to napsáno. Pohled, kterým mlčenlivý indián sleduje dění v ústavu, a rebelie pana McMurphyho je špičková.
V porovnání s knihou je film nulový. A jsem za jedno s panem Keseyem - v knize je vše odehráváno očima indiána, za to ve filmu hlavním hrdinou panem McMurphym, což se mi nelíbí. Kniha 100%, na film jsem se nedodíval.
hplovecraft
  8. 10. 2014, 17:47
Tohle je snad jediný případ, kdy se mi film líbil více než knížka. Ta je sice naprosto úžasně napsaná, čte se skoro sama, ale film působí daleko reálněji a změny oproti předloze mu, myslím, jenom prospěly.
ondaboss
  29. 9. 2014, 14:33
Tentokrát jsem naštěstí viděl nejdříve film a až poté četl. Kdyby tomu bylo naopak tak by to určitě můj pohled na milovaný film hodně poškodilo.
Knížka opravdu fantastický. Rozšířila vlastně mé znalosti z filmu :-)
Elephas
  20. 9. 2014, 0:18
Moje nejoblíbenější kniha! A zároveň nejoblíbenější film Přelet nad kukaččím hnízdem.
Ano, obě díla jsou jiná, ale obě stejně úžasná.
Stvárnit knižní indiánův pohled na svět na filmovém plátně by bylo velice obtížné, ne-li nemožné. A zrovna u této knihy je mi mnohem milejší si ji číst a u toho vidět na chvíli svět jako indián a ne si představit plně opsané filmové stvárnění.
MirecSK
  17. 6. 2014, 15:08
Jedna z mojich najobľúbenejších kníh. O sile ľudského ducha, o mužovi, ktorý sa rozhodne obetovať za iných.
"A zatiaľ nám nenútene a dobrácky rozdával svoj život, aby sme mali z čoho žiť...
aby sme sa všetci mohli vsnívať do života."
Táto knižka by jednoznačne nemala chýbať v žiadnej súkromnej zbierke.
hokee
  26. 9. 2013, 9:53
Jeden z mála případů, kdy u mě vede film nad knihou. Ale i tak je knížka velice zdařilá, jen ze začátku jsem se do ní nějak nemohla dostat..
Anythorn
  15. 8. 2013, 19:47
Krásná kniha s dojemným příběhem. Byla jsem hodně ovlivněná skvělým filmem, a tak často se mi při popisu některých událostí vybavovaly scény z filmu. Přes počáteční obavy mě však kniha nezklamala a přidala k zážitku z filmu další rozměr celému příběhu.
Košoun
  30. 6. 2013, 16:41
Moje nejoblíbenější kniha. Nic tak poutavého a z hlediska psychologie postav propracovanější jsem ještě nečetl. Naštěstí jsem četl před zhlédnutím filmu, který tedy kvůli tomu nemůžu zbožňovat tak, jako většina, ale vůbec mi to nevadí. Geniální kniha, která nestačí přečíst jednou.
karolinka080497
  8. 5. 2013, 16:35
Pravě jsem tuto knihu dočetla. Nelepší kniha co znám!! Film je proti tomuto slabý odvar. Vřele doporučuji všem!
snehulacekk
  27. 4. 2013, 10:19
Bohužel kniha se mi nijak zvlášt nelíbila. A to jsem se přemlouvala asi 3x ale nakonec jsem to asi po 100 stranách vzdala-nějak mi nepadla do noty prostě.
Anatka
  13. 9. 2011, 19:56
Tuto knihu jsem dočetla zhruba před deseti minutami, a tak jsem se rozhodla slovně shrnout své dojmy, dokud jsou ještě zcela čerstvé. Jelikož jsem viděla film ještě před přečtením knihy, věděla jsem, co zhurba očekávat, avšak i přesto jsem byla mile až mrazivě překvapena. Vedle různých situací, které ve filmu chyběly (prozrazovat je však nebudu pro případ, že by toto četl někdo, kdo se na knihu teprve chystá), mě potěšilo, že jsem se dozvěděla mnohem více o postavách, jejich životech, charakterech a diagnózách. Také boj mezi McMurphym a slečnou Ratchedovou byl díky spoustě detailů mnohem jasnější a více jsem se nad ním zamyslela a rozebrala si ho v hlavě. Nejvíce na mě všek zapůsobily pasáže líčící Náčelníkovi halucinace. Jejich metaforičnost a místy děsivost byla přesně dle mého gusta. A samozřejmě přirovnání splečnosti ke Kombajnu a ukázka toho, co společnost udělá s člověkem, který se rozhodne se jí nepodřizovat dává každému velký podnět k zamyšlení. Abych to tedy shrnula-obsahově, stylisticky i "dojmově" jedna z nejlepších knih, které se mi kdy dostaly pod ruku. Vřele doporučuji všem.
bez_nazvu
  4. 9. 2011, 23:16
super! akorat autor mohl pateticteji podat zaver knihy....mam na mysli cast kdy se nas indian dozvi ze Randle je po lobotomii mozku
incrobit
  18. 12. 2010, 21:21
Jako první jsem viděl film a prohlásil jsem, že kniha nemůže být v žádném případě lepší, ale jak se později ukázalo mýlil jsem se. Kniha je úžasná, jedna z nejlepších, co jsem kdy četl.
Moonstruck
  26. 9. 2010, 15:04
Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy přečetla. A také jedna z mála, kterou její filmová adaptace ještě více vyzdvihuje. Příběh je vyprávěný tak reálně, že s postavami žijete a prožíváte to, co oni.
Phoenix
  31. 3. 2010, 17:32
Pro mě jedna z nejlepších knih jakou jsem kdy četla. Na stejné úrovni mám i film Miloše Formana - poprvé jsem měla pocit, že film a kniha jsou stejně skvělí.