Persepolis

Persepolis Originální název: Persepolis

BB art - 2006
ISBN: 80-7341-944-0

BB art (2006) 80-7341-944-0 140

Persepolis je první íránský komiks všech dob… i když napsaný a nakreslený v Paříži. Zároveň je to další příspěvek do pokladnice v poslední době stále oblíbenějšího komiksu autobiografického: po Thompsonově opusu Pod dekou a po Padoucnici Davida B. sepsala, či vlastně sekreslila vlastní život i Marjane Satrapiová. Ten její je ale mnohem exotičtější: popisuje dětství a dospívání v Íránu za dob islámské revoluce a za války s Irákem. A protože je to příběh paličaté, silné osobnosti, která si vždycky vede svoje, ale která žije v tuhém ideologickém režimu nesnášejícím odlišný názor, je to samozřejmě i příběh o rebelanství a o svobodě. Český čtenář, který je dost stár, aby zažil předlistopadový režim, tu proto přes exotický námět najde dost věcí, které důvěrně zná. (Založil/a: theo)

Marjane Satrapi Marjane Satrapi
*22.11.1969

soniaf
  29. 10. 2011, 9:16
Velmi silný příběh. Celá otřesnost doby je tu popsána pravdivě a tvrdě...
Charakter malé Marjane byl okouzlující, doufám že tak vnitřně svobodná byla doopravdy. Určitě doporučuju přečíst a mimochodem francouzský film byl taky super- přesně podle knihy.
Ducii
  4. 9. 2015, 22:44
Geniální! Neotřelý nápad, jak zpracovat životní příběh. Ilustrace jsou velmi pěkné, je z nich poznat, o koho se jedná. Ne že bych byla fanoušek do komiksů, to ani náhodou, ale tohle je prostě skvělé!!!
chrispe
  28. 12. 2012, 12:51
Ke komiksům jsem se vždy stavěla spíš vlažně a proto mě pokaždé překvapí, kolik emocí ve mě mohou takové jednoduché obrázky s bublinou plnou kratších či delších vět vyvolat. A Persepolis je ve mně vyvolal i přesto, že jsem moc dobře věděla, do čeho jdu (protože jsem už několikrát viděla film). Takže doporučuji nejen pro neznalé, ale i pro ty, kdo film viděli. Uvidíte tu i nové věci (a naopak).
Alseri
  8. 1. 2011, 16:55
Oba diely som zhltla takmer bez prestávky na jedlo a toaletu :) Málokedy sa človek stretne s takou vtipnou a úprimnou výpoveďou priamo od zdroja. Marjane Satrapi odhaľuje, že odhliadnuc od náboženstva a kultúry ako takej sa človečenstvo v Iráne ani tuzemsku od seba veľmi neodlišuje. Snáď len, Iráncov trápi väčšia dogmatickosť a (nielen) s ňou spojené problémy obludnejších rozmerov.
CorpseOnHoliday
  8. 1. 2016, 20:03
Persepolis je kniha, která mě nutila číst pořád dál a dál. Hltat autorčin humor i přes všechny ty vyhrocené situace, i přes všechny ty těžké chvíle, které v knize popisuje a kterými si musela projít. Kniha je v mnoha ohledech drsná, někdy nostalgická, v některých chvílích odlehčená. Další plus autorce patří za to, že přinesla z první ruky příběh, kterým nám přiblížila prostředí pro nás tak exotické.
Maru-shka
  12. 4. 2015, 20:07
Velmi inteligentní kniha, u níž místy mrazí v zádech a jindy nemůžete přestat žasnout nad tím, jak skvěle a s humorem je napsaná.