Originální název: Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

ISBN: 80-86739-03-1

Andrej Šťastný (2003) 80-86739-03-1 158
Mladá fronta (1990)
Československý spisovatel (1970)

novela podle skutečné události z roku 1943 v Itálii (Tehdy Němci na Sicílii zajali bohaté židovské podnikatele s americkými pasy, pod záminkami z nich vymámí jejich peníze a ožebračí je, pak je pošlou s mladou tanečnicí Kateřinou do plynu. Ta si to jako jediná uvědomí, vytrhne dozorci pistoli a zastřelí ho, i když ví, že vzpoura je marná.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Claire)

Ariko
  14. 9. 2014, 20:34
Já si nemůžu pomoct, ale moc mě tato kniha nenadchla. Divný jazyk a i když jsem věděla zhruba děj, tak mi přišel o mnoho nezáživnější.
CarolineS
  16. 6. 2015, 18:12
Jako mnozí přede mnou i já jsem měla nejdřív chuť knihu zahodit, přišla mi totiž dost nezáživná, ale nakonec jsem se odhodlala ji dočíst a vůbec nelituji, ba naopak. Hlavní hrdinka překvapuje silou svého odhodlání i svým temperamentem, její nacistické protipóly v čele s panem Bedřichem Brenskem zase svojí krutostí a morální zakžeností.
Doporučuji neodkládat, i když po prvních pár stránkách asi nebudete úplně nadšení ze specifického Lustigova stylu a vleklosti děje.
jatox
  18. 3. 2011, 18:41
No jako...dejme tomu, ale nic moc. Většina knihy je furt stejná, divně se táhnoucí bez nějakejch závratnejch myšlenek. Ty tam teda nakonec nebyly asi vůbec, což mi vadilo. Styl, kterým to jen napsaný, se mi taky docela nelíbil. Často tam byly úplně zbytečný odstavce o nějakejch rádoby pocitech, přitom se nikde přímo neobjevoval nějakej extra rozbor strachu a tak vůbec toho, co (by) se jim nejspíš honilo hlavou.
Konec knihy s tím rychlým spádem byl hodně zmateně a divně napsanej, asi mi tam něco uniklo. Jako vždycky sou díla s touhle tématikou působivý. Ale nepřišlo mi to tak úžasný. Hlavně asi kvůli stylu a celkově. I když hnusu, nechutnosti a hyenismu tam bylo dost, možná tam bylo až moc zbytečnejch keců a málo psychologie.
Rutsuka
  1. 7. 2014, 19:06
Podobně jako pár jiných zdejších uživatelů jsem měla na začátku chuť knihu odložit, fakt mě to nebavilo a nevyhovoval mi styl psaní. Ale vydržela jsem a jsem ráda. Sice to nepovažuji za žádné veledílo (a na styl psaní jsem si úplně nezvykla ani ke konci knihy), ale opět mi to trochu rozšířilo obzory o problematice Židů, války, holocaustu... Je zde hezky vykresleno psychologické manipulování vychytralých Němčourů s lidmi, kteří touží po svobodě. Ukecaný Bedřich Brenske mi dost připomínal Hanse Landu z Hanebných panchartů - na všechno má odpověď, působí velmi přesvědčivě a věrohodně a člověk by mu pomalu dal poslední korunu, ale...
Rames
  1. 8. 2016, 14:04
Mám výčitky svědomí že dávám nízké hodnocení tak vážnému tématu a tragickému konci ale nemohu si pomoci.
Je to opravdu dost rozvláčné čtení, Lustig dokáže z obyčejné chvilky udělat kouzelnou a naopak ale tady ta magie nějak nefunguje, ty unylé proslovy Brenskeho, jako by ubíjely důvěryhodnost toho všeho.
VerenaLord
  27. 2. 2013, 21:57
Musím říci, že jsem od začátku čekala, jak to skončí, takže na mě působila akorát mistrně vykreslená depresivní a nátlaková atmosféra. Velmi drsné, nemám to ráda, ale je to součást historie, je nutné znát a číst...
Domovoj
  21. 12. 2015, 21:03
Ze začátku se ta knížka opravdu čte docela těžce, ale pokud to člověka neodradí a srovná se se způsobem, kterým autor píše, stojí to za to. Silný příběh vystupňovaný až do úplného konce. Těžce se smiřuje s tím, že něco takového bylo skutečně možné...
G8
  19. 2. 2013, 21:57
Za mě ok, ale potenciál tu byl daleko větší. Lustig tu působí spíš jako novinář, než jako spisovatel.
LadysR2
  1. 2. 2013, 12:45
Hyenismus Němců neznal mezí. Do poslední chvíle dokázali hrát divadlo, aby přesvědčili skupinu zajatých, že si můžou draze koupit svobodu
domingo
  8. 3. 2010, 21:52
Dobré, ale trochu přeceňované. Lustig je spíše vypravěč než spisovatel; příběh Kateřiny Horoviztové je krásný, ale chybí mu propracovanější obal. V leitmotivu knihy dřímá obrovský potenciál, který bohužel zůstal lehce nenaplněn. (4/5)
Claire27
  3. 9. 2015, 16:04
Chladná, děsivá, temná kniha. Období holocaustu jinak popsat nelze. Neuvěřitelná slova žida ze "sušárny vlasů" a odporná vlídnost Brenskeho. Jinak než tragicky bohužel dopadnout nemůže. Je neuvěřitelné kam až může zajít lidská zrůdnost. Kniha se čte velmi dobře. Film Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou je stejně děsivý, možná i děsivější než samotná kniha. Vřele doporučuji.
ROB33
  18. 10. 2013, 23:01
Vůbec si neumím představit něco takového zažít na vlastní kůži. Drsná realita té doby, chvílemi mě při čtení mrazilo v zádech, jak je možné takto zacházet a manipulovat s lidmi. Velmi silný a působivý příběh. Je potřeba se neustále vracet k této historii, aby se už nikdy neopakovala. I kvůli tomu dávám nejvyšší hodnocení.
Martin_cz
  15. 11. 2013, 23:50
Začátek mě nebavil a přemýšlel jsem, že knihu přestanu číst, což zpravidla nedělám nikdy. Pak mě ale dostala tak moc, že jsem hltal každý řádek a nemohl přestat číst. Vypočítavost Němců a bezmoc Židů je zde perfektně popsaná, že se do ní může člověk okamžitě vžít, jakmile jen překouše chaotický začátek novely.

Nemůžu si pomoct, ale pocit, jenž zažívají zajatí Židé ve mě evokuje stejnou bezmoc a nenávist k Němců jako k prasatům ve Farmě Zvířat.

K tomu všemu jsem se okamžitě vžil do postavy Rappaport-Liebena.
Karliiina
  22. 9. 2014, 17:12
Obsahuje spoiler spoiler Krutá kniha, která vám ukáže hnus doby druhé světové války a zacházení s Židy, které ani nebrali za lidi. Bylo celkem jasné, jak kniha dopadne už od začátku, i přesto mě ale charakter a temperament hlavní hrdinky překvapil... i když to k ničemu nebylo.
Melindaaaa
  19. 5. 2012, 18:08
Při prvním pokusu jsem knihu odložila po 5 stránkách, protože mi nevyhovoval spisovatelův styl. Pak mě kamarádka přesvědčila, že to skutečně stojí za to (ona moc nečte a prý to přečetla jako nic a to mě přesvědčilo). Jsem ráda, že jsem se odhodlala k druhému pokusu. Kniha stojí za přečtení. O to děsivější zážitek vás čeká, že je to podle skutečné události.
karkulin1982
  9. 9. 2015, 18:10
Povinná četba na SŠ a další kniha, ke které bych se bez ní nedostala. Příběh se mi na rozdíl od spolužáků velmi líbil a následně jsem si přečetla další autorovy knihy.
hasickat
  16. 8. 2011, 14:01
Pan Lustig píše velmi emotivně. Vydání, které jsem četla já, mělo cca 120 stran. Myslím si, že příběh šel rozepsat do většího poštu stran, ale i tak je to úžasná kniha.
Kaat
  29. 2. 2012, 22:32
Zlé tušení mě provázelo celou knihu. Věděla jsem hned jak se poprvé vrátili, na svatbu, že je konec. Kateřina byla statečná. Pan Cohen byl štědrý. "SSák" byl dokonale výmluvný. Strašidelné, stísněné. Mělo to skvělou atmosféru.
krisstuss
  8. 2. 2015, 20:02
Tak smutné a bohužel tak reálné ... Doporučuji přečíst všem, člověka to donutí se zamyslet a být rád za to v jaké době žije
HDosoudilová
  29. 12. 2015, 18:40
Přestože je mi Arnošt Lustig jako osoba dost sympatický a dost často čtu knihy této tématiky, Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou se mi nečetla lehce. Je to zase něco jiného a některé části mi přišly zbytečně zdlouhavé. Nicméně obdivuji odvahu hlavní hrdinky a vlastně se jí ani nedivím. V podstatě už od začátku se dá předpokládat špatný konec.
Stacy
  17. 2. 2015, 15:46
S knížkou se ,,peru,, už 2 měsíce a pořád ji nemůžu dočíst. Ne, že by měla tolik stran, ale ten styl kterým je psaná, ten jazyk. Jsem za půlkou a pořád mi přijde jako bych nic moc nepřečetla. Na můj vkus se až moc táhne a nevím jestli se odhodlám dočíst dokonce.
Dunkahe
  28. 1. 2013, 10:45
Od autora jsem četla Miláčka, který mě bavil víc. Náznakový jazyk této novely mi nevyhovuje a příběh mě nějak nedokázal strhnout a rozesmutnět. Některé zmínky o válečných hrůzách mě tedy ohromily, ale hlavní dějová linie mi přišla od začátku průhledná.
TOMICOLA
  23. 12. 2012, 19:33
Téměř na jistotu můžu říct, že tohle je nejlepší česká kniha! Žádné břitké slátaniny, je to duchaplné, tragické a dojemné. Všechno co by měla dobrá kniha mít. A tím, že ji Lustig napsal za jednu noc se pro mě stal panem spisovatelem...
Terezapk
  24. 9. 2012, 17:36
Kniha u které od začátku víte, že prostě nemůže skončit dobře, ale přesto si dobrý konec moc přejete. Asi nikdo nedokáže psát o 2. světové válce tak, jako to dokázal Arnošt Lustig.
kathykat
  14. 9. 2012, 23:51
Styl mi vyhovoval, kniha se mi četla dobře. Sice byl popsán snad jen jeden nebo dva dny v celé knize, ale dokázala obsáhnout vše, atmosféru, popisy a charaktery postav, dobu.. jsem ráda, že jsem neviděla film a nevěděla jsem, jak to dopadne, tím víc, jsem knihu hltala. Spokojenost.
knihomlok
  23. 6. 2011, 21:54
Příběh je již vyzrazen v popisu knihy, což je trošku škoda. I když je víceméně jasné od začátku, jak to může a nejspíše i nakonec dopadne. Je to první kniha od Arnošta Lustiga, kterou jsem četl. Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykl na jeho styl psaní a vyjadřování. Určitě sie ke knize vrátím, protože mám z ní smíšené pocity a pátrám, zdali má nějaký hlubší smysl. Příběh na téma holocaustu je vždy působivý a v této knize je nanejvýše ukázáno, jak může s lidmi lehce manipulovat dokonale vyvedená a připravená lež. Určitě velice zajímavé téma, ale jako by knize skutečně (jak už tu bylo napsáno) něco chybělo, a nebo to tam je, ale je potřeba hledat.