Kapitalistický realismus

Kapitalistický realismus

Podtitul: - Proč je dnes snazší představit si konec světa než konec kapitalismu

Dnes je snazší představit si konec světa než konec kapitalismu. Tuto větu je třeba chápat v jejím doslovném významu. Po roce 1989 se kapitalismus prohlásil za jediný realistický politicko-eko­nomický systém. Většina mladých lidí dnes už dokonce ani nepociťuje absenci alternativ vůči kapitalismu jako nějaký problém či otázku, a to přesto, že právě mladí lidé, zrozeni do „neideologického“ postmoderního věku bez paměti a bez budoucnosti, jsou chorobností současného světa paralyzováni nejvíce. Nemohoucnost, neschopnost se soustředit, ztráta dlouhodobé perspektivy, kterou nahrazuje permanentní bezcílná „bezprostřednost“, totální konformismus maskovaný iluzí volby a vol­nosti, to jsou jen některé důsledky ideologie, která dnes triumfuje právě proto, že se tváří neideologicky a že vystupuje jako štít, který nás před veškerými „nebezpečnými“ ideologiemi a utopiemi údajně chrání. (Založil/a: lisakmysak)

Mark Fisher Mark Fisher
*1953

nef7
  7. 5. 2011, 9:57
Tato kniha ve mně vzbuzovala pocit, že se za každou cenu snaží najít společného jmenovatele všech problému v jednom jediném, a to v kapitalismu a neoliberalismu. Naprosto souhlasím s problémy dnešní společnosti, které kniha nastoluje, ale nesouhlasím s tím, co Fischer označuje jako příčiny. Od knihy jsem očekávala něco jako střízlivý pohled. Místo toho se mi do rukou dostal jakýsi jednostranný manifest levice. Kniha se tváří nezaujatě a kriticky a místo toho jde o jakousi levicovou politickou agitku, která je vůči své podstatě zcela nekritická. V podstatě autor dělá sám to, co u dnešní kapitalistické společnosti zavrhuje, jen s tím rozdílem, že to dělá na druhém názorovém břehu. Ani by mi nevadil autorův názor na to, jakým směrem by se společnost měla ubírat. Přece jen má každý právo na názor, ale vadí mi manipulativní nádech knihy, který se pomocí nejrůznějších kliček a přesmyček snaží dobrat toho, čeho si předsevzala, i kdyby v průběhu své cesty zjistila, že se možná mýlí. Autorovy teze, že zdrojem všeho nepříjemného na světě je jen Kapitál, mi přijdou skutečně místy přemrštěné a až absurdní. Viz úryvek:
"...nepokládám za neodůvodněné vyslovit hypotézu, že většina lidí pobírajících invalidní důchody (a momentálně je jich jen v Británii víc než dva miliony) je obětí Kapitálu. Značná část poživatelů invalidních důchodů například patří k lidem, kteří psychicky neunesli vytrvale opakované prohlšování obhájců kapitalistického realismu, že průmyslová odvětví jako hornictví nejsou ekonomicky životaschopná...." WTF? Občas nevím, zda chce autor čtenáře jen pobavit nebo to myslí vážně. V tom druhém případě bych musela konstatovat, že se jedná o samoúčelovou knihu.
Michelle S
  7. 12. 2014, 19:40
Myšlenky Fishera jsou zajímavé a k zamyšlení, ne že ne. Ale to jak je vyjadřuje... Zaobaleno do tisíce příkladů a citací z knih, filmů, jiných autorů, možná se tím autor snažil dodat textu na zajímavosti, ale podle mě dosáhl jen toho, že je to absolutně nepřehledné. Nemám problém číst něco, s čím nesouhlasím a nemám problém číst obtížné texty, ale tohle mi přišlo především opravdu příšerně napsané. A to jsem dočetla i Kříž u potoka a dva díly Super drbny!:-)))
MatesS
  14. 11. 2012, 11:03
Příkladem rozhodně nejde, možná to z něj dělá na poli politické a sociologické kritiky obětního beránka, ale alespoň se nebojí otevřít se novému chápaní a pohledu na svět "postfordistického" dneška. Některé úvahy jsou trochu přes míru, některé zase mají zbytečný přesah, celkově jde ale o vyváženou, rétoricky vybalancovanou, zajímavě podanou a na příkladech podloženou úvahovou knihu, která zákonitě musí zamávat se světem konzumu a až na pseudoagitační nádech v posledních řádcích, kde nepokrytě žádá levici světa o alespoň myšlenkovou revoluci, jde o skutečně poutavé dílo, nad jehož stránkami jsem se nejednou přistihl při přikyvování nebo vrtění hlavou. Za mě alespoň za ten rozruch standartní 4*