Lehké fantastično

Poprvé vydáno celosvětově: 1986

Talpress - 2002
ISBN: 80-85609-29-0

Talpress (2002) 80-85609-29-0 272

Představte si Vesmír. Představte si, že planety, které v něm jsou, nejsou jen kulaté. Představte si, že jedna planeta vypadá jako želva, ne počkat to není ta planeta, na krunýři želvy kráčí čtyři sloni a co to nesou? Aha, to je to, co hledáme - Zeměplocha. Tak a teď si představte, že to všechno může zachránit jedině zbabělý a neschopný čaroděj Mrakoplaš, který byl naposled spatřen ve chvíli, kdy přepadl přes okraj světa.

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

Magyana
  8. 5. 2013, 21:37
Lehké fantastično je o něco lepší než Barva kouzel, ale stále ještě ani zdaleka nedosahuje kvalit Pratchettových pozdějších knih.
Ale takové Zavazadlo bych taky užila.
Tiwala
  2. 10. 2012, 21:35
První kniha byla sice trochu vtipnější, ale ani tohle nebylo špatná. Já prostě ničím od Pratchetta nepohrdnu ;)
Tanmut
  22. 5. 2013, 10:58
Rozhodně svižnější. Je to dáno tím, že Pratchett nemusel nechat děj klopýtat přes kosmologii a geografii Zeměplochy; tím mu zbylo dost prostoru pro celistvější příběh, oproti epizodnímu charakteru Barvy kouzel. Škoda, že jde jen o zcela standardní fantasy, odehrávající se v ne tak standardních kulisách, bez větších zvratů. Bežžubý baubau a především Trollové u mě zabodovali nejvíc.
Suma sumárum: obyčejnější a proto dle mého slabší předchůdce.
Rames
  9. 1. 2013, 22:51
Mrakoplašova dobrodružství tentokrát uzavírá turistovo rozhodnutí ,k Mrakoplašově radosti, vrátit se z dlouhých cest domů.
Moc se těším na příští setkání !
soniaf
  7. 9. 2011, 12:11
Abych se tak vyjádřila ke komentáři pode mnou... Kniha mi nepřišla vůbec depresivní, ano zabíjí se v ní, kouzla mění lidi v sochy a nejde to vrátit zpět, krade se tam atd., ale Pratchett to všechno podává jaksy milou a úsměvnou formou, která je přesný opak klasické fantasy. V Ankh- Morporku je cech vrahů a cech zlodějů, ale podobné věci k fantasy přece patří a autor si z toho dělá víceméně srandu a proto čtenář ani nemůže brát vážně úmrtí několika málo postav, které jsou buď pro děj nedůležité a nebo jsou vysloveně zlé (např. Trémon).
LuciusWlk
  4. 6. 2015, 22:11
Je až neuvěřitelné, jak pestrý a místy bizardní svět si Pratchett uměl vymyslet. S jakou lehkostí paroduje snad jakoukoli mytologickou postavu a navíc tak brilantně, že mu to „žeru“ i s navijákem. Postavy jsou vynikající a vlastně nevím, která je ta nej. Všechny jsou totiž vynikající, soběstačné, neuvěřitelně zábavné a to včetně zavazadla, které v této knize dostalo mnohem více prostoru. Barbar Cohen byl bezkonkurenční .
Co více dodat, než skvělým humorem protkaná kniha. A to je teprve druhá. Zdá se, že mě čeká dlouhá cesta po Zeměploše, ufff.
antoniana
  25. 12. 2015, 16:18
Lehké fantastično už bylo lepší než Barva kouzel. Příběh byl celistvý, tak jak jsem u Pratchetta zvyklá a Zavazadlo opět bodovalo, tak moc bych ho chtěla mít v reálném životě. Naprosto nepřekonatelný byl Barbar Cohen, už vím, co se stane s hrdiny, když zestárnou.
PiGiFr
  9. 1. 2014, 13:35
Úplná blbost, slátanina holých nesmyslů... Dokážu si představit člověka který to takto ohodnotí. Nejspíš takové lidi i chápu a trochu mi jich je líto. Problém totiž není u autora a jeho humoru. Je to podle mě tím, že je to ten inteligentnější typ humoru, ne tak povrchní a prvoplánový jaký můžeme vidět v laciných televizních pořadech a show... Ten typ humoru, který nutí čtenáře (posluchače/diváka...) přemýšlet a o kterém dnešní konzumní společnost tak nerada slyší, protože přemýšlení bolí.
Mně ale Pratchettův humor pasuje. Ale nejen Pratchettův. Nechci teď soudit anglický originál, protože se mi zatím nedostal do rukou. (Bohužel.) Chtěl bych jen vyzdvihnout vynikající práci překladatele a vyslovit tak panu Kantůrkovi veliký dík.
teroosh
  6. 12. 2013, 23:56
První díl sem, druhý díl tam. Já beru první dvě části jako jeden díl. Někdo říká, že je lepší první, někdo zas druhý, ale nejspíš je to podle toho, jak se kdo zrovna vyspí. Lehké fantastično skvělé, stejně jako Barva kouzel.
Jana Edita
  11. 6. 2016, 14:26
Přiznávám, že (zatím) nesdílím všeobecné nadšení z knížek Terryho Pratchetta - snad že mi nesedne ten žánr, možná že mám malou představivost. Je to bezesporu skvěle přeložené, najdou se v těch textech jistě velmi vtipné průpovídky a narážky na všechno možné... Ale vlastně mě Úžasná Zeměplocha moc nebavila, zdá se mi, že je to pořád dokola totéž.
Paity
  4. 9. 2013, 11:01
Stále povedená záležitost, která opět každého více než pobaví a rozesměje. Právě humorem se tam nešetří a to je to, proč jsem vždy čekal na další knihy Pratchetta.
Falbala
  6. 4. 2012, 20:00
Má první knížka ze série Zeměplochy, kterou jsem si koupila, abych vydržela zoufale nudné (povinné!!!) vysokoškolské přednášky. Zápočet byl za odsedění si hodin a vyučovalo se, jak vypadá magneťák a kde se zapíná, v čem spočívá etika chování apod. Čas se táhl, papíry jsem měla pokreslené vším, co má fantazie obsáhla (poznámky jsem si fakt psát nedokázala!) a bezbřehá nuda se rozpínala na všechny strany vesmíru. Tuto knihu doporučovali v Ikarii a vyhrála čtenářskou cenu, tak jsem si ji pořídila, abych přežila vysokou školu. Už v tramvaji na cestě z přednášky jsem se smála tak, že jsem pochopila, že tohle se pod lavicí v tichém přednáškovém sále číst prostě nedá. Skvělý britský humor, narážky na vynálezy, obrazy, literární díla, fyzikální zákony, legendy a teorie o čemkoliv, nehrdinovsky zbabělý hrdina a svět osídlený svéráznými postavičkami, mistrovský kantůrskovský překlad, neotřelé nápady apod. Tenkrát jsem si myslela, jakou si dal Pratchett práci a co vše do svých knih vymyslel. Když jsem navštívila Londýn a Anglii, pochopila jsem, že paroduje Británii. Londýn se mi strašně líbil a hrála jsem si na to, co z Ank-morporku v něm objevím. Věřte, že toho bylo dost a všudypřítomní Japonci s foťáky asi nepochopili, proč se směju při spatření sloupu s drakem, který odděloval dvě části Londýna od sebe, byly tam i ty záhadné uličky, starobylé vývěsní štíty, legendy, tradice a dějiny na každém kroku. Přečtěte si Zeměplochu, zajeďte tam a přesvěčte se sami. Doufám, že se budete bavit tak dobře, jako já. PS.: Jo a tu vejšku jsem se Zeměplochou přežila celou!
Darwinista
  19. 7. 2013, 15:18
Terry Pratchett a jeho zeměplocha je naprosto neskutečně vtipné dílo, při prvních jeho knihách jsem se nahlas smál v MHD až na mě lidi koukali jako na magora. Nicméně humor se v jeho knihách moc nemění tak prvotní nadšení vystřídá dříve nebo později nuda.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 9:58
Tento díl je druhý, tedy ještě poměrně tenký. Přišlo mi, že tam je poměrně dost průměrných a průhledných vtipů, ale i vtipy dobré. Navíc je tam Mrakoplaš a toho celkově provází spousta zábavných věcí, zároveň však katastrofických. A Zavazadlo :) A Dvoukvítek :) Určitě si přečtěte ;)
mikael
  22. 6. 2014, 21:37
Pokračování Barvy kouzel a opět pan Pratchett nezklamal!
Úžásná knížka s pro mě skvělým humorem sledující dosti bláznivé dobrodružství Mrakoplaše a Dvoukvítka...a Cohena barbara (ano, TOHO Cohena!! :-D) z dosti bláznivého světa.
V knize se střídá akce se skvělými vtipnými průpovídkami u kterých se člověk prostě nemůže nesmát :-)
Methat
  16. 1. 2013, 11:34
Pokračovanie Barvy kouzel. Znovu sa tu stretávame so starými známymi ako Dvoukvítek, Mrakoplaš alebo Zavazadlo + do príbehu vstúpi o niečo viac postáv ako v predchádzajúcom dieli. Dej je svižný, kniha sa dobre číta a humor je zas o jeden stupeň vyššie. Koniec sa dá očakávať ale to tejto skvelej knihe môžeme odpustiť. Škoda, že autor nevykreslil postavy trochu bližšie. Skvelá krátka knížka do vlaku alebo k zlepšeniu nálady.
sharky95
  4. 2. 2013, 20:27
Tentokrát není příběh rozdělen na krátké příběhy, ale je to jeden celek. Tento díl mi příjde vtipnější než první. Hlavně narážky na moderní dobu (počítačový hardware, protézy a polovodičové součástky).
NiennaTasartir
  18. 10. 2013, 17:37
Setkání s Cohenem (pokud to nebylo už v Barvě kouzel-četla jsem to jako dvojknihu) bylo parádní a ten se ihned zařadil za Smrtě v mém žebříčku oblíbených postav. Skvěle!
maddean
  7. 10. 2011, 11:23
Mě se tento díl Zeměplochy líbil především proto, že měl rychlý děj a samozřejmě také kvůli Dvoukvítkovi a Mrakoplašovi, které mám asi nejradši.
Prcek008
  25. 9. 2015, 20:41
Barva kouzel se mi líbila víc. Byla hravější, na druhou stranu Lehké fantastično má epičštější závěr. Prostě obě stojí za to. A teď hurá na Čaroprávnost.
Flynn
  14. 10. 2011, 10:11
Kniha mě nakonec potěšila, skoro stejně jako 1. díl (barva kouzel). V průběhu čtení jsem měl sice trochu obavy, že u mě dojde k takovému čtenářskému vyhoření jako u Stopařova Průvodce Po Galaxii ( odstavce jsou natahovány a popisy jsou někdy zbytečně překombinované,jen aby byly komické). Chvíli to tak skutečně vypadalo... poté se však dostavila sice docela jednoduchá, ale příjemná zápletka, která mne protáhla až na závěrečné listy knihy. Suma sumárum se mi kniha líbila a vřele doporučuji.
Wara
  2. 12. 2012, 9:27
Mrakoplaš je jedna z nejúžasnějších literárních postav všech dob a tahle knížka je toho přímým důkazem...
Caniro
  16. 1. 2012, 9:24
První knížka, kterou jsem nemohla přestat číst, ne protože by tam byl kdovíjak strhující děj (i když ten se mi líbil mnohem víc než v Barvě kouzel), ale proto jakým stylem byla napsaná. Líbí se mi "opisy" skutečnosti i specifický humor. Uvidíme, co bude dál...
Freya
  24. 8. 2011, 2:28
No ja nevim, asi jsem spis na to depresivni fantasy, kde se vrazdi, mluvi sproste a je tam i sex.... Tohle me moc nesedlo a ani me to nepresvedcilo, abych shanela dalsi knihy z tezo serie....
pistalka
  30. 7. 2010, 19:32
Mrakoplaš je okouzlující neschopný čaroděj s pudem sebezáchovy a Dvoukvítek zase okouzlující naivní turista, jemuž pud sebezáchovy chybí. Jejich vzájemné rozhovory jsou opravdu legrační. A knížka je to milá, nádherná.