Originální název: Tales of Ordinary Madness

ISBN: 80-7205-801-0

PRAGMA (2007) 80-7205-801-0 305
Argo (2006) 80-7203-799-4 247 Vyšlo pod názvem Příběhy obyčejného šílenství
PRAGMA (2000) 80-7205-801-0 305

Druhé vydání vyšlo pod názvem "Příběhy obyčejného šílenství" (Argo, 2006)

Čtyřiatřicet povídek z neobyčejně plodného období v životě Charlese Bukowského, konce šedesátých a začátku sedmdesátých let. Samozvaný "starý prasák" americké literatury ve svých povídkách brázdí bary, kriminály, milostná lože i psychiatrické léčebny, přežívá v drsných ulicích velkoměst, upíjí se k smrti, ubíjí prací, užírá láskou.

Bukowski, to je stále něco nového. Zdá se, že v jeho případě neexistuje žádná střední cesta - lidé jej buď milují, nebo nenávidí. To, co prožívá a dělá v životě, je stejně divoké a šílené jako jeho povídky. Bukowski se stal ve své době legendou:.. šílenec, poustevník, milovník... něžný i krutý... nikdy tentýž... a takové jsou i jeho jedinečné povídky, které vycházejí přímo z jeho nespoutaného a nemravného života... jsou děsivé a svaté a pokaždé, když je člověk čte, tak jsou nové. Nelze je přečíst, aniž by to člověka poznamenalo. Bukowski... "profesionální narušitel klidu... básník losangeleského podsvětí píšící s bláznivou romantickou naléhavostí o poražených, kteří jsou méně strojení než vítězové, a s nesentimentálním soucitem k lidem na společenském okraji." (Založil/a: DF.Future)

Introvert
  5. 3. 2014, 22:44
Tato kniha od Bukowského se mi spolu s Pobryndanými spisy líbila zatím nejvíc. Možná to, co teď napíši, vyzní trochu naivně... Ale u této knihy jsem se několikrát přistihla, že ač Bukowski používá vulgarismy a jeho nápady jsou občas hodně divoké, je v tom cítit duše básníka. Občas ji odhaluje tolik, že na mě působí až - bezbranně.
ForFreedom
  16. 10. 2010, 16:13
Něco tam bylo fakt vtipný, naopak spousta toho textu byla velmi nudná, monotóní, bez šťávy... Bukowski jako vždy velmi namyšlený, ve své pýše všude strašně ostřílený, nejchytřejší... Má to svoje kouzlo, ale to by to muselo mít i řádnou šťávu a ne to po svižnym startu zapíchnout a dojet s polovičním plynem - možná že to trochu zachránil konec... ale žádná sláva.
Abigor
  4. 11. 2012, 18:10
Poprvé Bukowski, poprvé něco takového, poprvé... Neuvěřitelné! Proklatec, dekadent, ubožák? Zatracenej psychotickej bastard, nevím, nakolik je vnitřně mrtvej, když mohl fetovat, děvkařit, sázet a tolik chlastat bez toho, aby si řekl, že něco není v pořádku a to mě nejvíc dostává - jeho úvahy nepostrádají inteligenci a CIT! Beatník každým coulem a frajer, to píšu proti svojí vůli, ale je to prostě frajer. Kniha samotná je skvělá, nenudí, jeho styl je skvělý, krátké, úderné věty, vulgarismy a naturalistická upřímnost vykreslující tehdejší atmosféru USA, jeho pohrdání vším prostupuje celou knihou a člověk by to nejradši zabalil a hodil si mašli, protože jestli to takhle doopravdy mohlo být, může to tak být i dnes a to pomyšlení je k zblití... Povídky jsou skvělé, mají nápad a švih. No nic, já si jdu pustit nějaký blues, vypiju pár lahví lacinýho vína a budu doufat, že po tomhle díle už se ráno neprobudím.
Ramirez85
  10. 3. 2016, 19:28
Klasickej Charles Hank Bukowski Chinaski, tedy sex, drogy (spíš chlast a cigára) a rock'n'roll (u Hanka tedy vážná hudba). Některé povídky lepší, některé slabší (hlavně ty o dostizích a (ne)úspěšných sázkách), ale jinak jsou tyhle příběhy obyčejného šílenství knížkou z dob, kdy byl Buk ve skvělé formě, byť nedrží tak pohromadě jako třeba výtečné Faktótum. Trocha filozofie nad absurditou lidskýho bytí, sem tam nějaké to povzdechnutí, ale jinak spíš veselé (no... spíš smutně veselé) povídky, u kterých se jeden i zamyslí, Buk byl prostě nadčasovej. A hlavně zábavnej.
cheyene
  15. 10. 2013, 20:30
Poměrně rozporuplná sbírka povídek, neboť některé jsou velmi atraktivní a čtivé a jiné jsou jen takové plácání o ničem, kdy se čtenář nudí. Přesto však potěší Bukowského styl.
bukackovah
  14. 8. 2013, 11:45
Kniha je plná vulgarismů a autor píše bezprostředním stylem, tím může nemálo lidí odradit, je to však jeho styl.. Já na něm oceňuji jeho nespoutannost, neskrývanou kritiku a humor.
Barca9358
  5. 5. 2015, 20:13
Moje první kniha od Bukowského a musím říct, že mám rozporuplné pocity. Některé povídky se mi vážně líbili, ale vadilo mi, že kniha obsahuje pár schémat příběhů, které se pořád, jen s malými obměnami opakovaly, což začne být po chvíli docela nudné. Jen občas některá vybočila. Takže ty vybočující hodnotím jako super, zbylých 80% spíš podprůměrně, ale kdyby si nebyly tak podobné, možná bych hodnotila líp.
LaBrume
  4. 12. 2012, 0:34
Bukowski, podobně jako Krchovský, to je jedna éra, kterou si v procesu dospívání projde každý rádobyintelektuál. Prošla jsem jí já, prošli jí všichni zarytí čtenáři všeho možného i nemožného. Je to pár let zpátky, ale tahle literatura byla v tom třeťáku, čtvrťáku prostě "cool". Dozvěděli jsme se o hnusech světa, zhýralství a pocitech alkoholové a drogové trosky, byli jsme posedlí názory a povahou takového čuněte, obdivovali jsme jeho drzost a taky jsme chtěli na všechno tak srát. Tuhle dekadenci jsme ve vé intelektuální mladistvé rozervanosti považovali za jediné řešení absurdity světa, přizvukovali jí a ještě se tomu dokázali zasmát. Je to dílo, které vás v určitý čas mládí přitáhne jako magnet a pak vás vyflusne. A později po něm už ani nehlesnete. Jedna éra.
Jaroslaf
  23. 3. 2015, 4:21
Nejlepší povídka knihy: Zvířecí nudle v mé polévce. Moc, moc bych si přál aby na motivy této povídky někdy vznikl silný a dokonalý film s velkolepou výpravou a produkcí. Možná ho jednou, JEDNOU natočím já sám .)
Vaclavka
  13. 6. 2012, 15:35
Moje první povídková od Bukowskiho, která mě uchvátila. Mám rád tenhle styl, je to relax po práci, kdy vás něco nasere, nebo prostě když je mizernej den. Dočetl jsem se v recenzích, že v nakladatelství Argo 2006 to vyšlo jako nedobrý překlad tří překladatelů, pod názvem "Příběhy obyčejného šílenství". Tak jsem se ohlížel rovnou raději po překladu Ladislava Šenkyříka - Pragma 2000, který podle recenze vyniká, a našel. Povídková knížka je vynikající.
Smouk
  23. 11. 2010, 20:11
Tenhle soubor povídek mám hodně rád a k tvorbě Bukowskiho mě přivedl. Pan Chinaski je vulgární, věčně ožralé oplzlé prase. A přesně to je na něm to nejlepší :-)