Země snivců

Originální název: Die Andere Seite

Dokořán - 2009
ISBN: 978-80-7363-213-7

Dokořán (2009) 978-80-7363-213-7 232

Alfred Kubin, slavný rakouský malíř a ilustrátor, napsal svou jedinou beletristickou knihu – Zemi snivců v roce 1909. Prohlásil: „Napsal jsem tuto knihu, místo abych kreslil, poněvadž tak jsem se mohl snadněji zbavit nutkavých myšlenek.“ Jeho fantazijní říše je střediskem největších podivínů, lhářů, snílků, zhýralců a mystických fanatiků. Jednoho dne do ní přijíždí člověk-umělec s logickým uvažováním a touhou tvořit. Prostřednictvím jeho vyprávění se ocitáme na hranici snu a skutečnosti, vnikáme do tajemství extatických představ a zdrojů nejožehavějších inspirací prokletého malíře. (Založil/a: mclusky)

Alfred Kubin Alfred Kubin
*10.04.1877 - †20.8.1959

ForFreedom
  24. 5. 2011, 15:46
Skvělá záležitost - škoda, že toho Kubin nenapsal víc. Mnohovrstevnaté dílo s nekonečně pestrou bohatou imaginací - až chorobně nepříčetné, netransponovatelné - vyložit jej lze skutečně mnoha způsoby, navíc jak v podobně dobrých dílech bývá zvykem, nejspíš není člověka, který by byl schopen nějak detailněji tuto knihu uchopit a jednoznačně přeložit. Čtenář se musí neustále ubírat jiným významovým směrem, každá stránka vyvolává jiné názory, přesto, byť by se to tak možná nemuselo jevit, je Země Snivců nádherně čtivá a svým způsobem i zábavná, Kubin používá lehký, jednoduchý jazyk...
Údajně měla Země Snivců ovlivnit i Zámek samotného Kafky...
Luxusní dílo, které vyžaduje pozornost a nutí přemýlšet, nicméně výsledek opravdu stojí za to!
Myrddin33
  14. 6. 2013, 20:27
Velice zajímavé dílo o utopickém místě. Velice dobře se to čte. A člověka nutí velice přemýšlet o stavu společnosti, ve které žije. Určitě si ji ještě přečtu a uvidím, co v ní naleznu příště.
nataliethomp
  22. 10. 2016, 22:00
Dílo se mi zpočátku hodně líbilo. Hlavně to, když se hlavní hrdina dozvěděl o "Snové zemi" a když autor popisoval samotnou cestu. Líbil se mi i příjezd do Snové říše a její počátek bydlení v ní. Co se mi nelíbilo, byl závěr a neuvěřitelně absurdní a zvláštní rozpad Snové říše. Styl psaní a samotné vyprávění byl na jedničku.