Originální název: Still Alice

Práh - 2015
ISBN: 978-80-7252-573-7

Práh (2015) 978-80-7252-573-7 244
Práh (2009) 978-80-7252-272-9 244

Strhující příběh profesorky psychologie, která kvůli nevyléčitelné nemoci postupně ztrácí paměť a vzpomínky. Přesto ale zjišťuje, že jí každý nový den přináší nečekané naplnění i lásku. Alice Howlandová je hrdá na to, co v životě dokázala. Ačkoli jí bude teprve padesát, je uznávanou profesorkou kognitivní psychologie na Harvardu a světově proslulou odbornicí v oboru psycholingvistiky, má tři dospělé děti a úspěšného manžela, také známého vědce. Zničehonic se však u ní začne projevovat nezvyklá zapomnětlivost a chvilkové ztráty orientace a do jejího života vstoupí tragická diagnóza časné formy Alzheimerovy choroby. Nevyhnutelné příznaky počínající demence ji pomalu připravují o osobnost a dříve tak nezávislá a ambiciózní Alice se učí žít pro přítomnou chvíli. Zatímco dřív stavěla na první místo akademickou kariéru, je najednou nucena přehodnotit nejen svůj vztah s manželem a očekávání týkající se budoucnosti jejích dětí, ale i své představy o tom, kdo je a jaké je její místo v tomhle svět (Založil/a: Martink@)

Tereeeza
  16. 11. 2015, 18:15
Hodně působivé, mě celý příběh zasáhl a asi ve mně ještě dlouho zůstane.
Alice je neskutečně inteligentní žena, které je již v padesáti letech diagnostikována časná forma Alzheimerovy choroby. S Alicí a její rodinou poté prožíváme jednotlivé měsíce, otázky, které se musí vyřešit přednostně a vidíme, jak nemoc postupuje. Je to hrozně smutný pohled, s Alicí i její rodinou jsem to prožívala, na druhou stranu jsem za některé její momenty měla radost a věděla jsem, že se bude prát.
Příběh z velké části sledujeme z pohledu Alice, vidíme tak, jak se její myšlenky ztrácí, motají v kruhu, ... Je to dost děsivé a já na několika místech byla dojatá. I přes náročné téma se ale knížka četla sama.
Doufám, že za ty roky léčba této nemoci zase o něco postoupila a dá se vše alespoň trochu zpomalit.
xerdsfsd
  17. 5. 2014, 22:11
ano, kniha o nemoci, z níž má každý strach, Jak strašné musí být zjištění toho, kdo jí propadá, že ho postihla. Zjistí to samozřejmě dříve, než se sám v sobě ztratí. Mám s touto nemocí osobní zkušenost a to dokonce dvě v rodině - bojím se jí
XZvire
  25. 5. 2015, 15:16
Velmi působivý příběh o Alzheimerově chorobě. Bylo zajímavé nahlédnout do mysli člověka, který touto nemocí trpí.
Šárka Knihomolka
  23. 4. 2016, 21:15
Knihu jsem četla jedním dechem, i když mi u ní rozhodně nebylo lehko. Přestože není psána ich-formou, do role Alice se vžijete velmi rychle a budete příběh prožívat s ní téměř tak silně, jako byste na chvíli byli v její kůži. Pocítíte tu neskutečnou bezmoc člověka, který chce bojovat za svůj dosavadní život, ale ví, že je to marné. Budete Alici se slzami v očích litovat, když budete číst, jak choroba dokáže člověka degradovat, dostat do ponižujících situací, sebrat mu veškeré sebevědomí. Budete ji také obdivovat za to, že se nevzdává a snaží se s nemocí rvát, dokud to jde. Poznáte, jak se s chorobou blízkého člověka vyrovnává rodina, manžel, děti. Musí být moc těžké sledovat milovanou osobu, jak se nám mění před očima.
aubergine
  2. 6. 2015, 14:12
Jedna z nejlepších knih, co jsem četla za posledních pár let. A asi jako všichni ostatní, kdo ji četli jsem si celou dobu říkala, ať mě to prosím nepotká, protože ztratit sám sebe mi přijde horší, než fyzická bolest jiných chorob. Film jsem ještě neviděla, ale ani nevím, jestli ho vidět chci, protože kniha se mi moc líbila...
mitulka
  17. 7. 2013, 11:57
Při čtení jsem měla svíravý pocit z toho, jak je tato nemoc zákeřná a jsem ráda, že jsem mohla prostřednictvím této knihy nahlédnout do mysli nemocného člověka. Je to dojemný a přesto až děsivý příběh, který ve vás po přečtení ještě dlouho zůstane.
Mira
  24. 10. 2012, 10:39
U této knihy jsem brečela jak želva.Působivě psáno,čtivé,dojemné.Obrovský pocit bezmoci jsem měla za hlavní hrdinku.
janulka_ntl
  26. 1. 2014, 7:25
Úžasná kniha, ve které se snad každý může vžít do hlavní hrdinky a pochopit co tato nemoc obnáší i pro okolí.
Muficek01
  11. 12. 2012, 20:15
opravdu velice smutný příběh chytré profesorky z Harvardu... Alzheimer ji úplně zničil, je neskutečný, jak se nemoc šíří a vy s tím nemůžete nic udělat
oliva252
  1. 7. 2012, 20:05
Velmi pěkná knížka, zajímavý a smutný pohled na inteligentní ženu, jejíž osobnost se pod náporem zákeřné nemoci rozpadá.. Nutí k zamyšlení. Velmi čtivá.