Sokrates

Sokrates

Podtitul: Příběh o tom, jak se mladý chlapec stane pokojným bojovníkem a pokojný bojovník moudrým mužem

Originální název: The Journey of Socrates

Eminent - 2008
ISBN: 80-7281-216-5

Eminent (2008) 80-7281-216-5 296

Filozofie pokojného bojovníka se stala životním stylem milionů lidí na celém světě. Ve své knize Sokrates, nesoucí podtitul Příběh o tom, jak se mladý chlapec stane pokojným bojovníkem a pokojný bojovník moudrým mužem, svým čtenářům Dan Millman předkládá dlouho očekávaný příběh o životě záhadného pumpaře a samorostlého učitele. Zavádí nás do carského Ruska devatenáctého století. Osiřelý chlapec, jemuž v žilách koluje kozácká a židovská krev, se snaží najít své místo na slunci. Žije však v zemi, kde vláda nabádá občany, aby zabíjeli své bližní, a kde den ode dne sílí revoluční nálady. Sergej Ivanov čili Sokrates je nucen opustit vojenskou akademii, kterou považuje za svůj jediný domov, a ocitá se ve světě, v němž mu jako záchytný bod slouží pouze slib tajemného starce. (Založil/a: Martink@)

jatox
  22. 6. 2013, 16:29
No ne úplně, ale pro někoho to možná bude SPOILERovat...

Tak to bylo krutý teda. Dost velkou část knihy se to hrozně vleklo. Po většinu času se to odehrávalo v úplným hnnusu. Zvlášť ta vojenská škola - mlácení, hnus, šikana... moc mi nesedělo, jak jednal a co (ne)říkal. A fakt se to táhlo. Pak zase putování, rok sem, rok tam. Ten vyhrocenej děj se odehrál na pár stránkách. Povětšinou mi přišel děj dost předvídatelnej. Ale bylo to celkem napínavý.
Styl psaní nezajímavej. Takový dost suchý vypravování. Možná to je trošku překladem taky.

Celou dobu mi bylo jasný, k čemu to směřuje. A akorát sem si říkala, že Sokrates teda není zas takovej týpek, když musí strávit x let učením, jak vraždit, pak musí dalších x let putovat, pak trávit čas v nějakým klášteře (jak jinak, jinde moudrost asi nemůžete najít), opět jen boj a násilí. A pak najednou hůůů osvícení. Ha ha ha. Každýmu, kdo trošku používá mozek, tohle dojde dřív a jinak. Navíc ten přerod, že teda oukej, už jsem hrozně osvícenej a nechci se pomstít, to tam teda úplně moc popsaný nebylo. Pár myšlenek řek akorát Serafim a to byo všecko.
No nakonec mě překvapilo, že to je vlastně asi aspoň do určitý míry podle skutečnosti. Jinak jsem z toho teda spíš taková... zklamaná, nevim. Je to na 3-4 hvězdice, ale asi budu zlejší. Dalo by se to zkrátit, moudra tam mohlo bejt víc, míň keců o ničem a násilí. Úplně špatný to není, ale mám takovej pocit, že se z toho dalo vymačkat mnohem víc. I třeba jen pořádný popisy nějakýho vnitřního rozpoložení jsem postrádala. Nějaký to utrpeníčko a tak, nebo naopak. Možná si ještě něco od tohohle pána přečtu. Další věci zněj víc jako duchovně-motivační literatůra, tak uvidíme, jesi mi pan Millman má ještě co říct.
Warcoprix
  12. 2. 2016, 22:04
Po přečtení Pokojného bojovníka jsem se opravdu těšil na Sokrata, ale nedržel jsem se slov hlavní postavy " Nic nepředpokládej… všechno stejně dopadne jinak, než člověk předpokládá". Předpokládal jsem knihu naplněnou duchovně mystickým učením, ale dostalo se mě hodně nastavovaného odvaru. Kniha je na svou škodu hodně rozvleklá. Pokud by se autor vešel do 200 stránek, jistě by to příběhu prospělo. Žádné velké učení se nekonalo. Nepříliš zajímavé části příběhu byly mnohokrát víceméně opakované a to zajímavé bylo sotva otevřeno. Jsem zklamán a dávám 3 hvězdy. Nelituji přečtení, ale určitě se k téhle knize nevrátím.
cinapo
  5. 7. 2014, 19:13
Kniha mi byla zapůjčena. Chvíli mi trvalo, než jsem se do ní pustila, stále jsem to odkládala. Ale v momentě, kdy jsem začala číst jsem se prostě nemohla odtrhnout. Nikdy jsem nic podobného nečetla - ohromně silný příběh, drsný, syrový, moudrý... Jsem moc ráda, že jsem si tenhle poklad přečetla.
Mistwraith
  3. 12. 2012, 22:43
Poutavý a dobrodružný příběh - smutný a krásný zároveň, napínavý a barvený. Když už si myslíte, že víte, jak to dopadne zjistíte, že je vlastně všechno jinak. Nádherná kniha plná vnitřního bohatství.
Mistamishi
  24. 10. 2012, 11:24
Taky doporučuji,...hezky se čte, drsný příběh...člověk si řekne, že nemůže být už hůř, ale může. A přece hl. hrdina nalezne odpuštění a víru, že člověk může být lepší.
Jako6
  29. 8. 2012, 9:47
Nádherná kniha o životních ztrátách, ublížení, pomstě a odpuštění, nalezení míru sám v sobě - vřele doporučuji
slipka
  23. 12. 2011, 20:14
nejlepší kniha kterou jsem kdy četl,člověk si z ní může vzít mnohé i duševně a zároveň je její příběh opravdu čtivý.Dan Milmann je velice moudrý muž.