Vzpomínky nebeského jezdce

Vzpomínky nebeského jezdce Originální název: Vzpomínky nebeského jezdce

Ostrov - 2007
ISBN: 978-80-86289-58-8

Ostrov (2007) 978-80-86289-58-8 192

Neobyčejně sugestivní vzpomínky válečného letce, později autora proslulé knihy Nebeští jezdci, podle níž byl natočen stejnojmenný proslulý film. Mezi našimi letci v řadách RAF za války byl palubní střelec Richard Husmann jedním z největších průšvihářů, byl však zároveň vůbec nejmladším z letců a patřil mezi nejodvážnější. Do armády dobrovolně vstoupil jako sedmnáctiletý, musel si přidat roky, aby ho přijali. Měl neobyčejně vyvinutý smysl předtuchy, takže nejednou pak neuposlechl rozkaz a s příslušným bombardovacím letounem neodletěl. Takový stroj vždy havaroval nebo se z operace nevrátil. Spolubojovníci ho měli rádi nejen pro jeho odvahu, ale i za projevované kamarádství, čestnost a hrdost. Sám dokonce nejednou létal na bojové operace proti všem předpisům "načerno", navíc, říkal tomu "moje soukromá válka". Na konci války letecky bojoval na východní frontě, kde utrpěl své druhé těžké zranění. Zůstal neobyčejně skromný a jen málokdo věděl, že se i v jiných svých literárních dílech skrývá za pseudonym Filip Jánský. (Založil/a: Smells)

Filip Jánský Filip Jánský
*04.09.1922 - †20.08.1987

Vojtik69
  30. 10. 2013, 12:34
Skvělá kniha jejíž jedinou chybou je skutečně jen podivný formát a sazba - špatně se to čte (vydání z roku 1999).
Díky těmto memoárům člověk pozná, že Nebeští jezdci jsou kompilací skutečných událostí zasazených do fiktivního, ale ne nereálného, příběhu. Doporučuji.
billbody
  1. 3. 2012, 20:14
Minusem knihy je podivný formát, pozdní vydání (2007), které zapříčiní, že mnoho historek zná čtenář již odjinud (hlavně z Radosty) a nesmyslné doplňující plakáty k filmu Nebeští jezdci. Povznesete-li se nad toto, pak ale kniha mile překvapí, hlavně pasáží z východní fronty.
To Smells: vážně si myslíte, že za války někdo mohl odmítnout rozkaz a neletět?