Králova řeč

Králova řeč Originální název: The King's Speech

Mladá fronta - 2011
ISBN: 978-80-204-2439-6

Mladá fronta (2011) 978-80-204-2439-6 208

Nesmělý Albert, vévoda z Yorku, je mladší syn britské panovnické rodiny, Lionel Logue zase neortodoxní logoped z Austrálie. V říjnu 1926 tuto nesourodou dvojici svede dohromady vévodovo koktání, které fatálním způsobem poznamenává "Albieho" veřejné projevy - a výsledkem je jeden z nejpozoruhodnějších příběhů první poloviny 20. století. Australskému terapeutovi se netradičními metodami nejenže podaří královského potomka rychle připravit na významný projev u příležitosti otevření nového australského parlamentu v Canbeře v roce 1927, ale především ho díky další spolupráci připraví na neočekávaný nástup na trůn v roce 1937 i na následné zvládání mimořádně náročných povinností. Kniha Králova řeč vychází z deníku logopeda, který s králem Jiřím VI. navázal přátelský vztah, a přináší fascinující pohled do zákulisí ostrovní monarchie v době, kdy britská říše procházela nejtěžší krizí. (Založil/a: bokul)

Mark Logue Mark Logue

Peter Conradi Peter Conradi

Introvert
  20. 2. 2014, 16:54
Logoped p. Lionel Logue mohl být právem hrdý na práci, kterou nejen v případě britského monarchy odvedl. Jeho techniky pomohly mnoha lidem s nejrůznějšími poruchami řeči.
Kdo čeká od knihy spád, který má bezpochyby stejnojmenný film, bude asi zklamaný - jedná se spíš o zdařilou sondu do části nedávné britské historie.
Rames
  25. 2. 2015, 10:19
K mému překvapení není tato kniha předloha k filmu, vznikla až po natočení a má s ním málo společné. Mark Logue sepsal životopis svého dědečka který pomáhal králi Jiřímu, vyrovnat se s vadou řeči. V textu je použito hodně korespondence mezi Loguem a králem , proto kniha nepůsobí beletristicky ale fakticky. Moc prima čtení, můžu jen doporučit!
prkali
  3. 2. 2013, 10:03
Bohužel kniha je opravdu nudně podaný životopis Lionela Loguea. Koupila jsem ji jako dárek a vymínila si okamžitou výpůjčku - a pak raději sehnala náhradní dar... S filmem nemá mnoho společného a absolutně se s ním nedá srovnávat, obdivuju filmaře, že z takového podkladu dokázali vytvořit tak obdivuhodný a strhující film.. Snad jen ta "králova řeč" stojí za to:
"V této těžké chvíli, možná nejosudovější chvíli v naší historii, zasílám do všech domovů svého lidu, jak zde, tak v zámoří, toto poselství, pronášené se stejnou hloubkou sympatií pro každého z vás, jako kdybych mohl překročit práh a mluvit s vámi osobně.
Během životů většiny z vás jsme již podruhé ve válce. Znovu a znovu jsme se snažili najít mírový způsob jak vyřešit rozpory mezi námi a těmi, kdo jsou nyní našimi nepřáteli. Bylo to však marné. Byli jsme donuceni ke konflïktu, protože jsme spolu se svými spojenci povinni bojovat proti principu, který by byl v případě vítězství ničivý pro každý civilizovaný světový řád.
Je to princip, který dovoluje určitému státu, aby v sobeckém úsilí o moc nedbal smluv, jimiž je vázán, ani svých slavnostních slibů a umožňuje mu použít sílu nebo hrozit silou suverenitě a nezávislosti jiných států. Takový princip, zbavený veškeré přetvářky, je určitě pouhou primitivní doktrínou, že právem je síla; kdyby se tento princip uplatňoval v celém světě, byla by ohrožena svoboda naší vlastní země a celého Britského společenství národů. Ale mnohem více než to - světové národy by žily ve strachu a rozplynuly by se veškeré naděje na dosažení míru a zajištění spravedlnosti a svobody mezi národy.
Toto je základní problém, s nímž jsme konfrontováni. V zájmu toho, co my sami považujeme za drahé, a v zájmu světového pořádku a míru je nemyslitelné, abychom odmítli zhostit se tohoto úkolu.
Z tohoto důležitého důvodu nyní vyzývám svůj lid doma a své národy v zámoří, aby si tuto záležitost vzali za svoji. Žádám je, aby v této době těžké zkoušky zůstali klidní, pevní a jednotní. Naše úloha bude obtížná. Je možné, že nás čekají těžké dny a že válka již nebude omezena na bitevní pole. Můžeme však udělat pouze to, co považujeme za správné, a pokorně vložit naši věc do Božích rukou. Jestliže tomu zůstaneme každý a všichni věrni, připraveni k jakékoli službě nebo oběti, kterou bude nutno přinést, pak s Boží pomocí zvítězíme.
Bůh nám žehnej a všechny nás zachovej."
smajlinka
  15. 11. 2014, 20:13
Nebudu moc srovnávat s filmem, protože knížka byla jen předlohou. Film je moc dobrý, ale knížka se mi líbila taky. Nebylo to sice zrovna vzrušující čtení, ale byl to celkem zajímavý náhled na život těchto dvou významných mužů
23.44
  27. 7. 2014, 13:45
Film jsem neviděla, takže nemám s čím srovnávat /což obvykle bývá výhodné/. Kniha mě ale vůbec nebavila, nudná rodinná kronika.
katheriin
  28. 2. 2014, 22:19
Musím přiznat, že bylo docela vtipné, když venku zuří válka a chudák britský král má přednést řeč o ní a je to pro něj zkrátka velký problém. Chci říct, co je koktání ve srovnání s válkou?

Ovšem je zase docela zajímavé vidět, jak na tom nedostatku tvrdě maká s logopedem L. Logue a jak mu roste postupně sebevědomí.

Dobře ze začátku to bylo poněkud nudné, ale po nějaké době jsem ji nemohla dostat z ruky. Navíc je kniha hodně informativní o tehdejší době a královské rodině.
Bella
  29. 7. 2014, 8:51
Knížka se mi líbila. Po shlédnutí filmu, který zachytil jen krátký úsek životů obou mužů, mě zajímalo, jak to vlastně bylo před ním i po něm. Jedná se o kroniku Lionela Logua a událostí v monarchii a o pokroku krále při tréninku řeči. Velmi zajímavý byl vztah Lionela ke králi, který jsme mohli sledovat z dopisů a který přece jen byl mnohem oficiálnější, než se zdálo z filmu. Celkově byla kniha skvělá právě v tom, že přinesla mnohem víc než jen děj stejnojmenného filmu.
Pets
  5. 6. 2013, 22:52
Strhující příběh známý z filmového zpracování je bohužel na můj vkus popsán příliš nezáživně a rozvlekle. Těžko se pro čtení nadchnout, nebo se dokonce nechat strhnout dějem. Film ukázal, že příběh má velký potenciál, který ale knižní zpracování nevyužívá. Velká škoda :/
Denyy5
  13. 5. 2011, 14:30
Jsem ráda, že jsem se první podívala na film a pak si až přečetla knížku. Rozhodně mi to usnadnilo zorientování. Jinak doporučuji všem, kteří se chtějí něco dozvědět o britské monarchii.