Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Ďabiel DeFOE

70%
4 8
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Ďabiel DeFOE Originální název: Foe

Nejnovější vydání:
Metafora - 2011
ISBN: 978-80-7359-211-0
Počet stránek: 134
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Metafora (2011) 978-80-7359-211-0 134

Na pobřeží opuštěného ostrova vyplaví vlny polomrtvou trosečnici. A vzápětí se ukáže, že ostrov není tak pustý, jak se zdá: žije na něm muž jménem Cruso a jeho černý sluha Pátek. V mysli nám nemůže nezaznít ozvěna dávného dobrodružného příběhu, který jsme v mládí hltali snad úplně všichni a který se za ta léta stal svým vlastním symbolem, archetypem a cestou do nebezpečných krajin vlastního nitra.
Susan Bartonová se ale z ostrova zachrání, a zatímco Cruso na lodi umírá, Pátek ji následuje do Anglie. Oba si v sobě nesou svůj příběh, příběh, který touží být vyprávěn, ale současně se svému narození vzpírá. A právě to je chvíle pro pokušitele, přítele-nepřítele, záhadného spisovatele, jemuž se Susan začíná svěřovat. Našeptávač i zpovědník – nejspíš sám Coetzee v hávu autora z 18. století – ji nutí potápět se do temnot pro věci, které netoužíme vidět na hladině, a trpělivě naslouchá všemu, co Susan ze sebe chrlí. Pátek ne. Pátek je němý. Ale přesto, anebo právě proto, je tím nejtajemnějším příběhem nikdy nevyslovený příběh jeho vyříznutého jazyka...
Magické, napolo snové vyprávění působí s nezvyklou naléhavostí a pod zdánlivě prostou vypravěčskou formu se skrývají hlubiny stejně znepokojivé jako dna oceánů se spočívajícími příšerami, kostlivci a vraky. Kdo z nás opravdu žije a kdo je jen iluzí? Co je skutečné a komu to vlastně příběhy svého života vyprávíme...? (Založil/a: Memento)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace