Podtitul: Román o dějinách filosofie

Albatros (2012) 978-80-00-02895-8 446
Albatros (2006) 80-00-01748-2 432
Albatros (2002) 80-00-01036-4 430
SOFA (1995)

Populární román o dějinách filosofie

Norský učitel J. Gaarder kombinací zdánlivě neatraktivních témat, jako jsou dějiny filosofie a příběh dospívání patnáctileté dívky, vytvořil knížku, která slaví mezi čtenáři neuvěřitelný úspěch; vzápětí po svém norském vydání vyšla v desítkách zemí a v roce 1995 se stala nejprodávanější knihou na světě. Sofiin svět je zároveň krásná literatura i přemítání o záhadě vesmíru a o Bohu, ušlechtilá zábava i návod k tomu, jak se orientovat v životě. Po knize sáhnou středoškoláci, ale i jejich rodiče a učitelé a vůbec všichni, kteří se chtějí něco dozvědět o duchovních pramenech naší civilizace, nebo prostě rádi čtou. Chytře komponovaný román: 3000 let zachycených na 400 stranách - jednoduše, ale nikoliv triviálně. (Založil/a: hortik93)

Peetuliska
  24. 2. 2014, 16:44
Tato kniha má být dějinami filozofie v kostce. Starý muž začne mladé dívce zničehonic posílat dopisy, začnou si spolu korespondovat a přemýšlet nad filozofickými tématy. Přišlo mi to nudné a nezáživné.
jatox
  25. 6. 2011, 16:23
Samotný dějiny filozofie jsou podaný vcelku dobře. Co mi vadilo, postrádala jsem tam některý docela důležitý jména a naopak mi přišlo, že se někdy autor zabývá až moc detailně něčím né moc podstatným, nebo to bylo rozepsaný na 30 stránek. A to mě teda moc nebavilo.

Příběh kolem mě moc nebavil, přímá řeč mi přišla nesmírně absurdní a někdy mi ten děj přišel docela trapnej. Čekala jsem, že se to na konci nějak vyvrbí, ale posledních asi 80 stránek už byly takový zbytečný kecy bez žádnýho závěru.

No, zní to docela krutě, ale prostě takovej pocit z toho mám. Myslim, že zvlášť Gaarder by to uměl napsat líp. Samozřejmě, že úplně špatný to nebylo, ale mám z toho takový rozporuplný pocity. I co se týče oblíbenosti, tak bych od toho čekala víc. Takže 60% je tak akorát.
ForFreedom
  5. 4. 2012, 18:07
Prostě základní příručka pro všechny, kdo potřebují vstřebat gymnaziální filosofii během několika dní, bezbolestně, a bez použití většího mentálního úsilí. Nicméně i vhodná kniha do začátků těch, kteří s tímhle oborem dosud neměli co dočinění a hledají jen odrazový můstek k náročnějším cestám. Pravda, postranní příběh působí pitomě a na kvalitě nepřidají ani dialogy mezi postavami, které si co do důvtipu, často nezadají s nejhlubším literárním odpadem, ale pomineme-li to, zbydou tu necelé ¾ knihy s dobře přeříkanou a podanou historií filozofie, kterou myslitelé-začátečníci určitě ocení.
Hodnocení, rozhodně ne víc, než 3/5 – v té kvalitnější části je Sofiin svět hlavně výtahem filozofických učebnic - a to je teda v tomto případě jaksi málo.
Rames
  3. 9. 2013, 22:07
Uffff, mám to v kapse. Musím se přiznat že se mi to nečetlo lehce. Hilda a její příběh mě dost rušil a moc jsem nepochopila její roli. Albertovo vyprávění nezacházelo do podrobností a bylo zajímavé.
Kukpiss
  14. 3. 2012, 19:48
"...Platón říká, že stát, který nevychovává a nevzdělává ženy, je jako člověk, který cvičí jenom pravou rukou."
VerenaLord
  30. 1. 2013, 1:05
Tak úžasně zakomponované základní filozofické teze do tak příjemného příběhu! Ach, já se do této knihy zamilovala. Jsem sice filozofický analfabet, nikdy jsem filozofii nepochopila, ale tahle kniha mě donutila přemýšlet, stejně jakou hlavní hrdinku Sofii.
Bloodym
  4. 12. 2013, 20:47
Na gymplu i na vysoké mi filosofie přivodila vždy to samé - bolest hlavy, nudu a počítání vteřin do konce. A rozhodně to není jenom vina učitelů - ten na vysoké byl bezvadný. Při čtení Sofiina světu se mi to nestalo. Do knížky jsem nebyla začtená tak jak se mi to u většiny knih stává, současně s ní jsem přečetla několik dalších. Ale v podání této knihy mi filosofie poprvé nevadila, naopak přišla mi zajímavá.
Fade
  11. 3. 2013, 13:42
Ač mi byla doporučena někým, od koho bych si nedala poradit ani s výběrem pečiva, tahle kniha mě prostě dostala. Hrozně ji (a autora) za to nenávidím. Proč to musel napsat tak chytlavě, a proč teď musím o všem přemýšlet?
"Co je nejgeniálnější hračka na světě?"
Ajka13
  20. 8. 2012, 9:52
Filosofie není nic pro mě a upřímně jsem knihu četla jen kvůli škole, kde ji máme příští rok brát. Ale musím uznat, že mám alespoň trošku přehled, i když jsem si jistá, že za pár dní si nic nebudu pamatovat. Určitě je to dobrá kniha pro lidi jako jsem já, kteří potřebují získat alespoň menší přehled o filosofii nějakým stravitelnějším způsobem než z učebnic.
cmuchal
  5. 11. 2012, 16:16
Líbil se mi příběh této knihy, velmi promyšlené, zajímavé a občas i vtipné. Ubral bych filozofických výkladů, jelikož mě to už potom začalo nudit a musel jsem se přemáhat a nutit do čtení. Ale jinak bych tuto knížku vřele doporučil gymnazistům než se začnou učit o filozofii, určitě jim to pomůže více chápat souvislosti a je docela i možné, že to pochopí lépe z této literatury než-li od vyučujícího. Nelituju, že jsem toto dílo dočetl do konce. Zaujaly mě citáty, které si rád vypisuji, například:"Jsme jako veliká loď, která pluje vesmírem kolem žhavého slunce. Ale i každý z nás je loď, která pluje životem s nákladem genů. Pokud svůj náklad dovezeme do dalšího přístavu, pak jsme nežili zbytečně."
PiGiFr
  20. 5. 2013, 14:10
Kdo jsi? - Touto otázkou mě kniha už na začátku úplně dostala, odzbrojila a pohltila. Neskutečný "příběh" luxusní "zápletka" a vyvrcholení... (ikdyž se přiznám, že si nejsem jistý, jestli jsem všechno pochopil :D )
Dokonce moje třídní učitelka na gymnáziu tuto knihu používala jako učebnici filosofie ve 4 ročníku. (resp. dějin filosofie) Tak krásně je tam vše shrnuto.
jitmik
  5. 7. 2011, 20:23
Jednoduchá dějová linie, která čtenáře nijak nezatíží a nechává mu prostor pro pochopení základních filozofockých věcí. Pro ty, co se s filozofií chtějí seznámit je ideální.
jamalka
  2. 2. 2010, 12:50
Dějiny filozofie na 400 stránkách podané tou nejčtivější formou jakou si jen umíte představit.
eliza
  2. 1. 2014, 22:00
Rozhodně doporučuji všem, kdo chtějí získat základní představu o dějinách filosofie, osobnostech, filosofických směrech. Neklade na čtenáře žádné nároky, nepředpokládá akademické vzdělání. Rozhodně zajímavá i zábavná cesta k vědění.
Makulenka
  17. 5. 2016, 12:43
Moc hezká knížka - jasný s srozumitelný přehled dějin filozofie podaný prostřednictvím příběhu... a jo, pomohlo mi to i k pochopení některých teorií, což se nakonec hodilo i u přijímaček na VŠ :)
mitote
  26. 9. 2011, 18:38
Výborná knížka pro člověka, který se chce blíže seznámit s filozofií a získat tak i základní historický přehled. Když už začíná filozofický text dělat díru do hlavy (někdy je až únavné, že se jedna informace ve spoustě větách omílá pořád dokola) tak přijde na scénu jednoduchý vedlejší děj, díky kterému má mozek šanci to množství informací hezky vstřebat.

Slohově nijak výjimečné, nebyla jsem do toho pohlcena, ale jako kniha o filozofii vynikající!
bublynka22
  13. 7. 2012, 16:45
Myslenka je to uzasna, ale konec knihy sem moc nepochopila, myslim ze se to dokonce i trosku zvrtlo, ale jinak je to moc fajn knizka. Pokud chtete vedet vic prectete si moji recenzi: http://www.lacultura.cz/2012/07/sofiin-dechberouci-svet-filosofie/
Artep524
  2. 7. 2012, 18:33
Ideální kniha pro ty, kteří potřebují znát a pochopit filosofii. Autor jí zde celkem dobře vysvětluje skrz muže, který učí Sofii poznávat nejrůznější osobnosti filosofie.
rosavtrave
  25. 10. 2011, 16:29
Bezkonkurenčně nejlepší knížka o filozofii, jakou jsem kdy četla s výborným překvapujícím koncem :) Jostein je génius :o)
Matata123
  15. 8. 2016, 21:54
Obsahuje spoiler spoiler Poprvé jsem tuto knihu četla, když mi bylo jedenáct. Okamžitě jsem si ji zamilovala. Byla jsem do příběhu tak zažraná, že mě zarazil ten konec. Všechno se mi zdálo tak skutečné... Ale ono vlastně bylo - jen jinak, než jsem si myslela. :)
Veunek
  20. 6. 2014, 21:17
Pro všechny, kteří se věnují/učí/mají rádi filozofii nebo si jen rádi zapřemýšlí nad smyslem života, je skoro povinností si tuhle rozsáhlejší knihu přečíst. V knize jsou vysvětleny opravdu pozoruhodné možnosti, jakými lze vnímat svět a jaký je podle jednotlivých filozofů smysl života. Autor i složité myšlenky vysvětluje srozumitelně. U každé myšlenky jsem se snažila ji opravdu pochopit, pořádně ji vnímat a zkusit pochopit tak, jak to chápali i filozofové... možná proto jsem knihu četla fakt dlouho :). Každopádně je velmi zajímavá a stojí za to věnovat jí trochu času.

"Kdyby byl lidský mozek tak jednoduchý, že bychom mu rozuměli, byli bychom tak hloupí, že bychom mu stejně nerozuměli."
V.A.
  3. 2. 2013, 14:47
Já nevím. Tahle knížka mě prostě vůbec neoslovila a nedočetla jsem jí. A to mám filosofii hodně ráda, zajímá mě. Poprvé jsem jí rozečetla když mi bylo asi patnáct a přišlo mi, že knížka je psaná jak pro děti, hrozně ze široka... Podruhé jsem se snažila ji číst nedávno a nic se pro mě nezměnilo. Nesedí mi styl psaní, ani způsob sdělování hodnotných informací, nic nic nic... Škoda no.
Srna
  15. 7. 2014, 12:19
Těžko hodnotit. Je to skvělá knížka pro děti, dnes už by mě na zadek asi neposadila, ale tenkrát, to teda jo. Je zábavná, snadno se čte, srozumitelná, poučná - a třeba jim nakonec i ukáže, jak vylézt z králičího kožíšku ...
hrosula
  8. 11. 2012, 20:02
Velmi dobře a jednoduše podány základy filosofie, do toho zapředen zajímavý příběh. Mě se tato kniha velmi líbila. Můžu doporučit.
Amanita
  1. 5. 2016, 8:53
Pokud někdo očekává toliko průřez dějinami filozofie, bude zklamán nebo otráven formou, kterou autor pro vyprávění zvolil. Knihu jako kompaktní celek nelze pozitivní přijmout, pokud čtenáři chybí žertovný pohled na svět. Na druhou stranu uznávám, že dialog mezi Sofií a Albertem je místy nevyvážený, Sofiiny poznámky někdy vzbuzují dojem, že je v problematice dobře orientována, jindy její otázky působí zcela nezasvěceně(je to zřejmě proto, aby se dialog nezměnil v monolog).
melanie
  28. 9. 2014, 13:19
No nějak jsem to přelouskala, s tím, že jsem asi půlku knížky přeskočila. To filozofický kecání bylo vážně nudný. Navíc autorovy ke konci knihy nějak ujela ruka s fantazií. Čím blíž ke konci, tím víc byl příběh, řekla bych divnější, absurdnější.
pismenkovka
  12. 9. 2012, 22:25
S pomocí téhle knihy jsem se (dávno tomu) učila na maturitu - a hned to bylo o poznání zábavnější. Mám ji podtrhanou, popsanou, začmáranou... pořád na čestném místě v knihovně.
Victoria
  20. 7. 2012, 14:18
Nejlepší čtení pro zvědavý lidi. Třeba pro mě tato kniha je opravdový zážitek. Zabývat se otázkami o životě a o tom jak to vše vzniklo, to je něco pro mě. Autor to pojal tak úžasným způsobem. Příběh mě zaujal už od první strany a knihu jsem okamžitě chtěla domu!
lucipuc
  3. 5. 2011, 13:38
Myslím, že pro někoho, kdo má k filozofii hodně daleko (včetně mě) ideální kniha :)
Zajímavá a lehce stravitelná forma, vysvětlení filozofických pojmů hezky pěkně popořadě.
Příjemné obohacení mého čtenářského deníku. :)