Originální název: Milenci a vrazi

ISBN: 80-7023-023-1

Knižní klub (2004) 80-7023-023-1 445
Dialog (1993) 80- 85-194-82-1 408
Melantrich (1990)

Satirické podobenství o lidské existenci. Román se odehrává v Ústí nad Labem, v prostředí místních chemických závodů, jež autor, původem chemický inženýr a vědecký pracovník, ze své vlastní praxe velmi dobře zná. Příběh, jehož hlavními tématy jsou životní stereotypy a sexuální "praxe" (za zmínku stojí, že Páral se v ústecké chemičce podílel na vývoji sexuálních hormonů), ztvárnil formou ironicky zabarveného vyprávění. Jeho dějovou linku pomáhají rozvíjet vnitřní monology, "slovníkové" portréty postav a citace zdánlivě nesouvisejících zpráv ze světa. Koneckonců, tuto až kolážovou pestrost své knihy Vladimír Páral sám zdůraznil, když román v podtitulu označil jako "magazín". Ale navzdory svému vnějšímu uspořádání jsou Milenci a vrazi hutným a živým literárním textem, který si čtenáři vychutnají dodnes. (Založil/a: Twiggynkaa)

Keatin
  24. 2. 2012, 12:07
Rozhodně nepatřím mezi Páralovy obdivovatele. A po nedočtení spousty jeho knih jsem se vrhla na Milence a vrahy ..ty jsem dočetla a musím říci, že číst se to dalo. Nicméně, ani tak si u mě Páral nenapravil reputaci. Jeho styl mi prostě nesedí.
eliza
  1. 1. 2014, 18:58
Rozhodně nejlepší Páralova kniha, mnohovrstevnatý postmoderní alegorický román. Ačkoli některá pozdější Páralova díla přímo nesnáším, Milenci a vrazi patří k mým oblíbeným knihám. Za přečtení určitě stojí i Soukromá vichřice nebo Mladý muž a bílá velryba.
Neli.studentka
  25. 4. 2013, 11:06
Božský Páral ve své vrcholné tvorbě. Miluji tento román a snesu i jeho filmové zpracování. Tato kniha na vás útočí v tolika rovinách, že si ji musíte přečíst několikrát, že je všechny vstřebáte.
lidus
  10. 5. 2015, 21:00
Párala jsem četla poprvé a jeho styl mi výborně sedl. Milenci a vrazi jsou až bolestivě nadčasová a strefující se satira, trochu fatalistická, ale přece jen neztrácející naději. Ačkoliv sexuální téma je v knize jedno z hlavních, je podané vkusně a neurážlivě, vlastně poeticky (na rozdíl od některých nejmenovaných současných populárních autorů).