Zločiny pro dva

Zločiny pro dva Originální název: Partners in Crime

Knižní klub - 2002
ISBN: 80-242-0913-6

Knižní klub (2002) 80-242-0913-6 245

Zločiny pro dva jsou parodickou hříčkou královny detektivek. Její hrdinové, veselí, bohatí a sympatičtí mladí manželé Tommy a Pentlička, si v praxi cvičí své pátrací schopnosti ve stylu velkých detektivů - ovšem pozor: "velkých detektivů" literárních! Najdeme mezi nimi velikány známé dodnes - Sherlocka Holmese, otce Browna -, ale i postavy slavné v minulosti, dnes zapomenuté. A nejde o případy ledajaké - několik vražd, dva záhadné gangy, ukradený klenot… Ale to všechno přitom představuje jen vedlejší efekt, protože Mezinárodní detektivní agentura naší dvojice je ve skutečnosti pastí na mnohem větší kořist!
Z knihy přímo čiší, jak se Agatha Christie touto napůl poctou, napůl parodií bavila, když ji psala - a čtenář se stejně tak dobře baví při čtení.

Agatha Christie Agatha Christie
*15.09.1890 - †12.01.1976

jehlaspichlas
  26. 3. 2014, 17:34
Opravdu jsem se u ní bavil, zároveň humorné a na bázi různých autorů špionážních a detektivních románů je docela zajímavá myšlenka. Každá kapitola skončila celkem vtipným či neočekávaným zvratem.
VenDulin85
  6. 10. 2012, 18:24
Mezi velkými detektivy, které Christie stvořila (Poirot, slečna Marplová), se Tommy Beresford a jeho žena Pentlička zdají být jako krtince vedle hor, ale přiznejme si fakta: Agatha má smysl pro humor a tak, co se nemohlo přihodit velkým detektivům, protože se to "prostě nehodí", se muselo přihodit jiným, mladším, amatérštějším, ale zdaleka ne neoblíbeným.
Agatha zde, kromě svého detektivního umění kratších povídek, vzdala hold jiným literárním detektivům, Thorndykeovi, bratrům Okewoodům, slepému Thomleymu Coltonovi, otci Brownovi, Edgaru Wallaci a samozřejmě Holmesovi a Poirotovi a dalším.
Po souboru povídek Muž v mlze, kde jsou uvedeny pouze čtyři příběhy Tommyho a Pentličky (+ další čtyři Hercula Poirota, slečny Marplové, Parkera Payna a Harleyho Quinna), jsem ráda, že jsem si přečetla celou sérii Zločiny pro dva, od vzniku Mezinárodní detektivní agentury až po její konec, protože když jsem první četla jen ty čtyři, nebylo mi úplně jasné o co jde.
Teď, po přečtení celého souboru můžu dodatečně ocenit Agathin nápad jako dobře promyšlený celek, který potěší i pobaví. Jako správná autorka nás v závěru trochu potrápí strachem, ale to už bych vyzrazovala. Určitě stojí za přečtení.
StepankaK
  15. 10. 2013, 18:22
Skvělá kniha Agathy Christie, která se dá charakterizovat i jen pěti slovy: VTIPNÁ, PŘEKVAPUJÍCÍ, NEOTŘELÁ, ZÁBAVNÁ a PARODICKÁ
Christy
  15. 9. 2013, 14:05
Napsáno z vtipem a lehkostí - stejně jako další detektivky Agathy Christie. Příběhy mě neuvěřitelně bavily a určitě můžu doporučit každému vyznavači detektivek (jak knížku, tak autorku). Co dodat? Její knížky nezestárnou...