Persepolis 2

Persepolis 2 Originální název: Persepolis 2

BB art - 2007
ISBN: 978-80-7381-092-4

BB art (2007) 978-80-7381-092-4 140

Persepolis je první íránský komiks všech dob… i když napsaný a nakreslený v Paříži. Zároveň je to další příspěvek do pokladnice v poslední době stále oblíbenějšího komiksu autobiografického: po Thompsonově opusu Pod dekou a po Padoucnici Davida B. sepsala, či vlastně sekreslila vlastní život i Marjane Satrapiová. Ten její je ale mnohem exotičtější: popisuje dětství a dospívání v Íránu za dob islámské revoluce a za války s Irákem. A protože je to příběh paličaté, silné osobnosti, která si vždycky vede svoje, ale která žije v tuhém ideologickém režimu nesnášejícím odlišný názor, je to samozřejmě i příběh o rebelanství a o svobodě. Český čtenář, který je dost stár, aby zažil předlistopadový režim, tu proto přes exotický námět najde dost věcí, které důvěrně zná.

#drama
Marjane Satrapi Marjane Satrapi
*22.11.1969

antoniana
  20. 12. 2014, 14:55
Hodnotím oba díly, které byly naprosto úžasné. Dětství a dospívání dívky ve zvláštním čase na ještě podivnějším místě. Po přečtení druhého dílu na mně dolehl strašný smutek. Rodiče Marjane byli naprosto skvělí a babička byla strašně správňácká, jedna z věcí u kterých jsem se hodně nasmála byl Marjanin proslov na vysoké proti přednášce o uvolněné dámské modě: "Jak je možné, že já jakožto žena zřejmě nejsem s to nic cítit při pohledu na tyhle vypasované pány, ale je jako muže údajně může vzrušit o pět centimetrů kratší kukla?" Líbilo se mi, že autorka si z toho všeho občas udělala srandu a navíc oceňuji, že nebyla kýčovitě sentimentální.
chrispe
  29. 12. 2012, 23:11
Budu se opakovat, protože tyto dva komixy (původně bylo prý rozdělení na čtyři, jak jsem se dočetla na přebalu), jsou vlastně celek. Ke komiksům jsem se vždy stavěla spíš vlažně a proto mě pokaždé překvapí, kolik emocí ve mě mohou takové jednoduché obrázky s bublinou plnou kratších či delších vět vyvolat. A Persepolis je ve mně vyvolal i přesto, že jsem moc dobře věděla, do čeho jdu (protože jsem už několikrát viděla film). Takže doporučuji nejen pro neznalé, ale i pro ty, kdo film viděli. Uvidíte tu i nové věci (a naopak). Já osobně považuji první část (komix) za lepší, i když je mi samotné blbé to takhle psát. Ale malou Marjane mám děsně ráda.
JohankaD'Arc
  24. 9. 2015, 21:27
Výborný komiks hodící se k přečtení i zapřísáhlým odpůrcům komiksového zpracování knih.
První díl se ke mně dostal jen formou animovaného filmu, svou grafikou ale kopírující komiks.
Na druhou část jsem narazila úplnou náhodou a přečetla jsem ho jedním dechem, stejně jako první díl. Oba doporučuji!