Naplivu na vaše hroby

Naplivu na vaše hroby
Originální název: J´irai cracher sur vos tombes

Aurora - 2005
ISBN: 80-7299-082-9

Aurora (2005) 80-7299-082-9 160

Šestadvacetiletý Američan Lee Anderson, muž bílé pleti, ale černošské krve, přijíždí do maloměstského Bucktonu s jedinou myšlenkou v hlavě – pomstít se za svého mrtvého bratra. Nástrojem pomsty mu má být sex. Tento krátký román, napodobující americkou drsnou školu, vydal Boris Vian v roce 1946 pod pseudonymem Vernon Sullivan a sebe uvedl jako překladatele. Z knihy se okamžitě stal bestseller, kultovní četba tehdejší mladé francouzské generace. Také bývá označovaná za nejskandálnější román století, který autorovi vynesl i soudní postih za urážku mravnosti. Kniha, psaná úsporným stylem amerických detektivek, je plná erotiky i brutálních scén. (Založil/a: Twiggynkaa)

ForFreedom
  26. 10. 2011, 14:46
Styl - zanedbatelný. Kompozice - nijak výjmečná. Hlavní hrdina - příšerně nesympatický bílý černoch, ostrý hoch Lee s nikdy nezvadajícím pérem. Motiv a myšlenka - přece velká rasová pomsta.
Co čtenáře vzruší víc, než kniha, co se ze tří čtvrtin surovým stylem zaobírá sexem?
Sugestivní, chladnokrevné, brutální, ironické, čtivé a živé. Není divu, že za tohle šel Vian k soudu. Bílý černoch, co se mstí na bílých ženách....
Co se věhlasu týče, poněkud nadnesené, ovšem ta síla, jakou tu Vian na čtenáře útočí je úžasná. Rychlé, plynulé, žádné zbytečné slovní vytáčky.
Promyšlený, nakonec i kvalitní bestseller, o tom žádná.
Rames
  6. 7. 2015, 12:51
Mno, pěna dní to není. Začátek je trochu matoucí, nevíme proč nám Lee popisuje vše co dělá s dívkami a příběh tak připomíná spíš erotický časopis než román. Nemít to v audio podobě asi bych knihu odložila.
Pak se vše začíná vyjasňovat a konec je nejen nechutný ale také morbidní, popis vraždy s pohledu vraha je odporný ale naprosto vystihuje celou náladu knihy. Tedy odpornost!
Lecter
  27. 5. 2015, 11:32
Ani jsem nestačila zadat právě čtu,jak rychle se to četlo.Motiv pomsty,potrestat nevinné za viníky.Za jakou cenu?Kniha není PLNÁ brutálních scén,ve své době určitě způsobila rozruch.Ty scény,které jsou přítomné,ano jsou drsné a hnusné a myslím,že jsem zatím nikde nic takového nečetla.
waltrk
  29. 12. 2011, 23:41
Mahoney:S touhle knizkou to nikdy nebude jednoduchy, mas recht Marenko, skvele napsany. Knizka plna sadismu, rasismu, porna, no a lidi ji paradoxne kupovali jak blbi, jeste ke vsemu byla zakazana ouradama, zejo. No, abych taky rek jako neco svyho, tak me teda zaskocila nepripravenyho jak svina. Necekal jsem takovou prasarnu. Von se za ni taky smazi v pekle, beztak. Ne! Trefil ho slak, kdyz se dovedel, ze misto bilyho cernocha bude ve filmu bilej medved, jako pripitek.
vertigoscottie
  2. 7. 2014, 13:46
Snažil se autor o sympatického hlavního hrdinu? Rozhodně ne. Proto jsem se ani nepokoušel nějaké sympatie k němu nalézt. K jeho motivům a pochopení z čeho pramení tak daleká cesta již nebyla. Vian poměrně přímočarou cestou otevírá duši poznamenanou nezapomenutelným a neodpustitelným zločinem. Šrám na duši, pro něž již duše s perspektivou v jakémkoliv sociálním prostředí nemá budoucnost a jediným smyslem existence je pomsta. Nikoliv pomsta konkrétní, pomsta za všechna příkoří jež pramenila z otroctví a s ním souvisejícím historickým rasismem. Pomsta, která je zároveň brutální odpověď na útlak mocných proti chudým. Lee jakoby vědom si faktu, že středním a vyšším vrstvám společnosti dává munici v pokračující rasistické kampani napříč veřejným míněním nedbá na krutost svých činů a naplno tak pouští otěže sadismu. Právě v tom je kniha žánrově odlišná od všech ostatních, jejichž hlavním motivem je pomsta. A právě proto se mi tak líbila, není nad to s odstraněním zábran, odstranit i pokrytectví.
Mike
  3. 5. 2012, 12:56
Knihu jsem si půjčil jen kvůli názvu a po přečtení jsem byl dost v šoku. Rozhodně to není dílo pro každého. Jediné co mě zaujalo, byla postava věčně nadrženého prodavače knih, který vojel co se dalo...
Mahoney
  21. 9. 2010, 14:02
S touhle knížkou to není uplně jednoduchý. Kdybych měl hodnotit to dílo samostatně, není to nic moc, přesně podle Vianových slov - nemá cenu se touto knihou zabývat. Příběh je primitivní, forma neotesaná.

Jenže Naplivu na vaše hroby byla od samotnýho začátku skvěle promyšlená mystifikace - Vian přesně věděl jak psát, o čem psát a vůbec jak jednoduše docílit v prvním plánu skvělých prodejů a provokace v plánu druhém.
Vian dokázal skvěle vystihnout styl, který se naučil u překládání R.Chandlera, no a tajemná postava míšeneckého amerického spisovatele Vernona Sullivana, už byla definitivní třešničkou na celém tom pikantním dortu.
Anu.a
  26. 8. 2010, 12:20
Oproti Millerově Pod střechami Paříže je tohle slabý odvar "erotiky i brutálních scén". Ač to zní zvrhle, mě se Naplivu na vaše hroby líbila a četla fajn, jako oddechovka.
Lufienne
  12. 11. 2015, 16:51
Kniha se mi líbila, četla se velmi dobře a tak celkově jsem z ní nadšená, ale některé scény na mě byly už vážně trochu moc drastické...
Jana Brůžková
  20. 1. 2015, 0:45
Vždy, když si vzpomenu na toto dílo (a že to je celkem často), mám morální rozkol, zda je správné hodnotit pozitivně knihu, v níž jsou detailně popisovány brutální činy tak ohavné, že kdybych měla nutkání Naplivu na vaše hroby v sobotu večer rozebírat s partou nad pívem, asi by na mě zavolali pána se svěrací kazajkou. Ale zde, jak tak čtu předchozí komentáře, mě za pozitivní hodnocení snad nikdo nezlynčuje. A tak to tedy budu hodnotit pozitivně z důvodů uvedených dále.
Tuto knihu jsem zhltla na jeden zátah. Vian ve mně probouzel touhu vědět víc a konečně se dostat k nějakému tomu vyvrcholení. Na člověka se valí atmosféra, která zpočátku není nepříjemná, ovšem postupem času je tíživější a tíživější - což souvisí se stupňující se nervozitou, již Vian vyvolává skvěle nejen obsahem, ale i formou.

Že ve mně Naplivu na vaše hroby něco zanechalo, dokazuje i fakt, že jako první knihu, kterou zde komentuji, jsem si vybrala právě tuto.