Liberecké zajímavosti (1)

Liberecké zajímavosti (1)

Podtitul: Kniha první

Originální název: Liberecké zajímavosti (1)
Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Nezjištěno / Jiné - 2009
ISBN: 978-80-903056-2-5

Nezjištěno / Jiné (2009) 978-80-903056-2-5 191

Kniha sestává z textů Marka Řeháčka, které vycházely v Kalendáři Liberecka o méně známých a okázalých místech města, ale zde jsou rozšířeny a aktualizovány. Jedná se o první svazek velké edice o zajímavých místech Liberce a Liberecka. Vydavatel Petr Ferdyš Polda knihu zároveň ilustroval, o grafickou úpravu se postaral Pavel Akrman.

O obsahu knihy se dočteme na zadní straně obálky: Tato kniha je určena všem těm, kteří se na město nechtějí dívat jen skrze okýnka aut a autobusů, ale chtějí je ochutnávat všemi smysly … těm, kteří se nesmířili s tím, že Liberec jakoby nemá pořádnou bytelnou historii a rozhodli se ji hledat a najít. Kdekoliv. Třeba v podzemí nebo v jizerských a ještědských lesích, v zatuchlých chodbách a na půdách posledních starobylých domků okolo Sokolovského náměstí. Či v renesančních a barokních písmenech v nápisech na vzácně dochovaných a většinou opomíjených bronzových zvonech a cínových křtitelnicích. V krajinách ručně kreslených map nebo v knihách psaných švabachem, ve žloutnoucích novinách všech věků. Tato kniha je určena patriotům, kteří mají rádi Liberec, chtějí mu přijít na kloub a vlézt mu pod kůži…

Vydalo nakladatelství Petr Polda. (Založil/a: Marionnettiste)

marta-b
  15. 4. 2013, 21:54
Docela zajímavý výčet libereckých zajímavostí, u kterých mě ale rušila snaha autora o trochu moc knižní a zastaralý jazyk. Někdy prostě použil obraty, které se hodí spíš do nějaké kroniky. Ale jinak mě moc bavilo číst a doszvědět se třeba o tom, že pár metrů od našeho domu kdysi bylo 5000 pruských vojáků a že tudy prošla i Napoleonova armáda.