Originální název: Forrest Gump

ISBN: 978-80-7388-669-1

XYZ (2012) 978-80-7388-669-1 264
XYZ (2008) 978-80-7388-040-8 260
Lucka Bohemia (1994) 80-901817-0-8 180

S humore vykreslený obraz Ameriky druhé poloviny 20. století, který je podtextem osobního vyprávění hlavního hrdiny. Forrest Gump možná byl trochu opožděné dítě. Jeho život byl ale neuvěřitelný: dostal se na univerzitu, jako voják do Vietnamu, stal se podnikatelem a milionářem... S neodolatelnou bezelstností popisuje svůj život i situace, z nichž vždy vyvázl šťastně. Podle knihy byl natočen film s Tomem Hanksem v hlavní roli. (Založil/a: janettkaa)

Winston Groom Winston Groom
*29.03.1943

Barabura
  18. 3. 2011, 9:57
Obsahuje spoiler spoiler No, jak mám vyjádřit svoje rozporuplné pocity z knihy. Forrest jako takový se mi líbil a byl i mnohem reálnější než ve filmu (nedá se nesrovnávat). Na styl psaní jsem neměla problém si zvyknout, pár knih jsem už takhle četla. Bylo to vtipné a veselé. Ale ten let do vesmíru a následný čtyřletý život v jungli byl teda opravdu moc i na mně. Jako taková chytrá opice neexistuje, paní astronautka byla hustá slepice (podle mě takovýhle lidi by vůbec neprošli těma testama NASA) a náčelník kmene mluvící anglicky??? No bylo pro mně opravdu utrpení tuto pasáž dočíst a nehodit knihu z okna. A ta scéna jak běhali s tou herečkou po městě byla, pro mně, přímo trapná a nesmyslná - každej normální člověk by se otočil a vrátil se do studia ne? U těchto dvou příhod si asi pan Groom buď udělal výlet s kouzelným dráčkem, nebo to dal napsat nějakému blbovi, jinak si to nedovedu vysvětlit. Naopak Forrestovo zápasnické období a vztah s Jenny se mi moc líbily. A ten jeho život s opicí? To bylo taky prapodivný. Jinak gratuluji filmovým scénáristům, že z takové místama slátaniny dokázali vykouzlit milý, i když nereálný film. Hanks byl prostě hodný, naivní idiotek. Ale pravý Forrest byl nefalšovanej idiot, i když chvilkama mi přišlo, že si na něj spíš hraje.
VerenaLord
  18. 2. 2013, 18:56
Upřednostňuji filmovou verzi před knižní, film je víc klidnější, vtipnější a propracovanější, kdežto v knize děj působí přespříliš kombinovaně a zmateně. Přesto se kniha čte dobře a za to přečtení stojí.
yarghoul
  9. 12. 2011, 14:22
Četla jsem v originále, tudíž některá Forrestova slova mi dávala zabrat, ale kniha se mi líbila. Nicméně jak už zde bylo zmíněno, je přeplácaná a je to asi jediná kniha, kterou překonal film.
Gallienus
  18. 2. 2016, 20:01
Měl jsem trochu obavu, že budu až příliš knihu srovnávat s filmem, který je pro mě osobně uměleckým skvostem, ale ten děj je natolik jiný a tak byla má obava zbytečná. Příběh není zrovna moc reálný, ale já to četl proto, abych se zasmál a to se mi splnilo vrchovatě. Děj mi trochu připomínal knihu Hrůza padá na seržanty (Mac Hyman), chvílemi mi to přišlo až moc podobné (možná se Winston Groom trochu inspiroval..., kdo ví?), naštěstí Forrest nestráví celý život v armádě a provede nás opravdu zajímavými místy a seznámí s mnoha slavnými osobnostmi. Na příběhu musím ocenit tu ich formu, ten způsob vyprávění byl skvělý, protože ten humor nebyl křečovitý, takový nenásilný, líbilo se mi to.
Ramirez85
  18. 6. 2014, 12:56
Tak já vám teda něco povim, vono estli tohlencto chcete srovnávat s tím slavným filmem, tak to teda hodně blbě děláte, páč knížka a film zase dvje různý vjeci jsou a nedají se teda jako vůbec srovnávat. Takhle můžete enom přemejšlet, jestli takovej Forrest mohl někdy někde vůbec eksistovat, páč když to byl teda ten idijot, tak jakto, že prožil život ne za dva, ale aspoň za tři lidi? Ono teda tahlencta knížka je jako dost ftipná, ale jako některý ty kapitoly už mi připadaly tak trochu přehnaný, třeba ten vesmír a tak. No a čtu a čtu a koho tam nevidím jako Johna Lennona (kterýho jsem tam, narozdíl od toho filmu, fakt neviděl, což mě teda jako dost naštvalo, a já se na něj tak těšil). No co bych vám k té knížce ještě jako povjeděl... No třeba ta opice, můžete si vsadit, že když se v literatuře objeví orangutan, bude to skoro vždycky ta nejsympatičtější postava. Ale co já můžu vjedět, když jsem ten ;-)
LadysR2
  26. 1. 2013, 14:15
Nejvíc mě bavil styl vyprávění zaostalého génia a nebo geniálního hlupáka Gumpa. Historky přitažené za vlasy, ale podané tak živě, že je vám to fuk. Prima čtení
Gustik5
  15. 10. 2011, 12:35
Kniha je dobrá, což o to, ale příliš neustálená. Zdá se mi, že je to až moc přehnané. Groom tam zkrátka nacpal vše. co ho napadlo, a tudíž je to tak trochu celé zmatené, jak první, tak i druhý díl. Zato film má stále celkem stejné tempo, a je téměř dokonalý. U mě jediný snímek, který překonal knižní předlohu...
ribička
  3. 9. 2010, 15:51
Jako první jsem viděla fenomenální film, takže jsem už neměla prostor pro představivost. Oproti filmu se kniha závěrem liší (jak jinak) a nejsem si jistá, která varianta se mi líbila víc. Určitě to stojí za přečtení.
moonchild
  21. 10. 2013, 12:18
Taky jsem první viděla film a pak se vrhla na knihu.Tom Hanks Forresta geniálně ztvárnil.Pěkný příběh.
Manon
  5. 12. 2013, 13:48
Jedno vám teda povim: bejt idijot není žádnej med. Lidi se vám akorát smějou a nemají s váma trpělivost a chovaj se hnusně. Vono se toho namluví jak by na nás postižený měly bejt hodný jenomže povídali že mu hráli. Ale nestěžuju si poněvač si myslím že jsem si užil docela zajímavej život.
Idijot jsem vod narození. IQ mi zjistili pod sedumdesát takže na to mám i papíry. Teda já bysem tipoval že jsem spíš inbecil nebo možná dokonce debil i když osobně se nejradějc považuju spíš za slabomyslnýho protože jak se řekne idijot lidi si většinou představěj nějakýho mongolojda. To jsou takový ty co maj voči až u sebe a vypadaj jak čínani takže furt sliněj a sahaj si na příro.
(Winston Groom "Forrest Gump" Praha Nakladatelství XYZ 2010, str. 13, překlad Šimon Pellar)
Martin
  6. 6. 2013, 20:50
Skvělá knížka doprovázena lehkým humorem snad na každém kroku. Velmi zajímavé je porovnávat obsah knihy s obsahem filmu (utváří mi to představu o tom, jak scénárista asi mohl uvažovat). Od Erica Rotha to byl opravdu velkolepý výkon a lze jen těžko posoudit, jaká ze dvou verzí příběhu je lepší. Ta knižní možná není tak hluboká, zato vám mohu garantovat, že se nudit nebudete!
Raggen
  18. 8. 2012, 11:24
Asi jsem jediná, komu se kniha líbila stejně jako film. To že jsou některé pasáže nereálné mi k Forrestovi nevím proč prostě sedí.. Líbí se mi i rozdíl mezi filmem a knihou (nejde nesrovnávat) a přijde mi oboje hodně podařené.
woolf
  24. 7. 2014, 3:00
Četl jsem druhé vydání této knihy. Prvních snad 5 kapitol musí dostat každého. Příběh složený z vyprávění příběhů, které vyprávěl autorovi knihy otec před spaním je úžasný. Bez této knihy by film nevznikl a při čtení a vlastních představách mi přišla skvělá...

Tak. Teď s klidným svědomím mohu napsat: Kdo nepřečetl knihu, přišel o hodně. Rozhodně se u knihy zasmějete mnohem více. Situace popisované samotným Forrestem jsou mnohem zábavnější a vtipnější a mnoho takových zábavných zápletek ve filmu vůbec nenajdete. V knize mi snad chyběl jen dlouhý běh, který vynikl ve filmu. Film jsem shlédl hned po dočtení knihy a příběhy film vs kniha se celkem liší ať chybějícími částmi nebo samotným závěrem. A přes to, co zde všichni píší i přes výborný výkon Toma Hankse, si troufám říci, že jsem se u knihy bavil více.
twiGGy88
  25. 2. 2014, 14:35
Nadšená filmem jsem ke knize po shlédnutí zdejších příspěvků přistupovala s rozpaky. Už po přečtení první kapitoly bylo zřejmé, že kniha má s filmem společného jen pramálo. Knižní Forrest je oproti tomu filmovému naprosto tradičním idiotem, což mu jako postavě dodává na reálnosti. S dějem knihy je to jak na horské dráze - v některých pasážích se člověk dobře baví a v některých by nejraději "ječel hrůzou"... někde to má spád a jinde nás autor dovleče až na vrchol absurdity. Moje pocity z knihy jsou rozporuplné. Kdo viděl film, se jen stěží ubrání srovnání. Oboje má něco do sebe. Ale zatímco film si jistě ještě mnohokrát pustím, knihu už znovu číst nehodlám. Je tam na mě až přepříliš onoho absurdna a nezachrání to ani humor. Zajímavá je audiokniha v podání Jana Hartla, který dává příběhu úplně jiný rozměr. Snad jen tahle verze mě v budoucnu přiměje se ke knize, respektive k některé její části, ještě vrátit.
dollyk
  10. 9. 2016, 15:17
Film byl jednoznačně o level výše. Nejen náladou, ale i dějem. Díky bohu, že se Hanks nemusel vodit za ruku s opicí v pralese. Groom píše (alespoň podle překladu) dost syrově a místy mi to hodně vadilo. Nicméně jsem rád, že jsem to přečetl, protože už mě to nebude lákat číst, zatímco film si vždy pustím s chutí. Steven King píše v Srdci v Atlantidě, že existují skvělé špatně napsané příběhy a špatné skvěle napsané příběhy. A pak samozřejmě i jejich další kombinace. Myslím, že zde jde bohužel o první variantu.
katheriin
  28. 2. 2014, 22:51
Znáte ten divný pocit, že film je mnohem lepší než kniha?

Já teda moc ne, ale tady udělám výjimku.

V tomhle případě je zkrátka film mnohem lepší. Navíc v knize jsou úplně jiné věci, takže je plná překvapení. Závažný rozdílem je, že knižní Forrest žije ve světě, kde ho ostatní zneužívají, protože je mentálně zaostalý. FG je hodně důvěřivý. V knize je to popsáno mnohem příměji a bez obalu.

Zažije spoustu dobrodružství třeba se stane astronautem, zůstane ostrově s kanibaly, kandiduje na senátora, dostane se do celostátního fotbalového výběru, je na univerzitě, dělá wrestling, je ve válce. Splní si všechny sny malých kluků, ale autor je podává značně nerealisticky. FG téměř neumí číst, ale vyhrál turnaj v šachu a jde mu fyzika.

Film je srdceryvný a líbivý, ale s knižním FG nemá moc společného. Z filmu je toho v knize velice málo. Navíc hlavní hrdina není žádné neviňátko, protože sexuální zkušenosti zažije celkem brzo a pije pivo.

Samozřejmě ho celou dobu doprovází jeho kamarádka Jenny, která se v průběhu objevuje a zase mizí, ale neumírá na žádnou nemoc. A má pro něj velké překvapení a nakonec se do něj zamiluje.

Jistou překážkou je taky to, že kniha je psaná FG, takže vynechává čárky, interpunkci, používá slangová slova. A to mi dělalo obrovský problém. Kniha není moc dlouhá, ale je do ni nacpáno takových dobrodružství, že někdy nejsou ani pořádně rozebrány.
Hedgehog
  6. 9. 2013, 9:39
Nestává se to často, ale film je lepší. I když nejde vyloženě o její adaptaci, spíše si film bere jakousi inspiraci. Možná si budete chvilku zvykat na jednoduchý styl slohu, ale přesně zapadá a vystihuje Forrestovu jednoduchost. Kniha je celkem vtipná a párkrát jsem se zasmál i nahlas, což nebývá zvykem.
rady.kros
  10. 3. 2010, 19:25
Kniha, kterou jsem přečetl na jeden dech. Smál jsem se, až mi tekly slzy a nešlo přestat. Škoda jen, že poslední čtvrtina je slabší, trošku přetažená. Ale celkově je to skvělá kniha s dobrým humorem.
Kattie
  15. 4. 2011, 8:45
Víc než samotné pojetí románu se mi líbí hlavní myšlenka: "I idiot může dokázat mnohé.", líbí se mi, že autor vycházel z příběhů, co mu vyprávěl tatínek před spaním. Co se ale týče pojetí, tak souhlasím s BARABUROU. Některé části byli už přehnané. Film se mi asi líbil víc. Ve filmu by se hlavní myšlenka dala napsat jako: "I idiot může dokázat mnohé a může být sice trochu hloupý, ale přesto může být mnohem lepší člověk, než kdejaký inteligent.", to se ale z knihy vyčíst nedá. Tedy alespoň ne ve všech případech a už vůbec ne v knižním pokračování. Ale přesto knihu hodnotím vysoko. Bylo v ní totiž dost pěkných momentů a mnohokrát mě pobavila. Škoda, že autor napsal pokračování. Konec první knihy by mě stačil, ta druhá to pro mě kazí.

"Ta vodvodní komise byla pěkná pakárna. Lítal tam jeden barevnej hromotluk celej v zeleným a furt na každýho řval a posílal nás do skupin. Třeba jsme tam stáli a von přišel a zařval tak poslouchejte jedna polovina si stoupne támhle druhá támhle a ta třetí zůstane kde je! Načež se každej akorát motal a vypadal úplně tumpachovej takže i mě bylo jasný že ten chlap je guma."
Sygi
  1. 3. 2013, 15:22
Je to skvělá kniha, srovnávání s filmem je nesmysl. 80% děje z knihy ve filmu vůbec není, stejně je to i naopak. Každá verze, jak filmová tak knižní, je něčím osobitá, a jsou to poměrně jiné příběhy. Kniha je oproti filmu vážně nabitá dějem, až přeplácaná, trochu i scifi řekl bych :D
lennyd
  1. 1. 2013, 21:20
Knihu rozhodně nejde nesrovnávat s filmem (zvlášť, když v novém vydání, které mám, je i Tom Hanks na lavičce na titulku). A z tohoto srovnání (překvapivě!!) nevychází kniha nijak slavně (to je možná jediný případ o kterém vím, kdy film s přehledem kvalitativně převálcoval svoji předlohu). Možná je to i tím, že Robert Zemeckis si z předlohy vzal jen ty (plus/mínus) reálné Gumpovy zážitky, a ty ostatní nechal být (výlet do vesmíru, kanibalové, ...). Na druhé straně i kniha má své kouzlo - a hodně na tom dělá i český překlad, skvěle se čte a na konci mi bylo skoro líto, že toho Forrest nezvládl ještě víc. Ale jak říkám, film vede...
ZlatiHra
  15. 3. 2012, 23:03
Kniha se mi líbila, podobně jako film, který opravdu "žeru". Ale jak již zde bylo řečeno - některé části jsou opravdu trochu přehnané. Nic to ale nemění na tom , že se mi kniha hodně líbila. :)
Jan_Makula
  2. 1. 2012, 11:22
O Forrestu Gumpovi jsem se dozvěděl z filmu, film mám hodně rád a patří mezi mé nejlepší, nedávno jsem však objevil knihu, překvapilo mě to, protože jsem vůbec netušil, že film je dělán podle knihy, knihu jsem si okamžitě přečetl a můžu vyjádřit velký obdiv spisovateli. Někteří říkají, že film je ve vyjímečném případu lepší než kniha, já říkám, že je dobrý jak film, tak i kniha. Některé případy jsou v knize až moc přehnané, ale zajímavé a to se vtipem, proto dávám všech pět hvězdiček.
KillHurt
  24. 2. 2016, 2:37
Neuvěřitelný pohled na svět uchopený osobitým "humorem" Forresta Gumpa. Srovnání s filmem se vybízí, ale nedokážu říct, která verze se mi líbila víc. Obě jsou jiné a krásně se doplňují. Stojí to za přečtení, i když fanoškům filmu se vše nebude líbit. Mnohé části Forrestova života popsané v knize jsou už přehnané a taky Groom popisuje Gumpa jako mnohem většího pitomce než jak ho vystihl Tom Hanks. Těším se na přečtení druhého dílu.
Edysss
  16. 9. 2013, 11:13
Musím říct, že jsem samozřejmě prvně viděl film a ža pak četl knihu. A kniha byla kupodivu velké zklamání. Některé minipříběhy (například ten na ostrově lidožroutů nebo wrestling) byly fakt dost mimo a vcelku se divím, jak z této knihy vypadl tak skvělý scénář k filmu. Jinak nápad dobrý a jedná se opravdu o nenáročné a oddechové čtení.
FireTight
  10. 12. 2011, 16:03
Ke knížce jsem se dostal až několik let po zhlédnutí filmu a musím (ač nerad) uznat, že v tomto případě film překonal svoji předlohu. Film je totiž takový hezký, milý, příjemný, zatímco Groomův originál je neuvěřitelně přeplácaný, v některých místech až sprostý a zkrátka zhruba v půli mu to "přestanete věřit" (hlavně ta část s letem na Měsíc byl totální úlet).
Jurik
  30. 5. 2015, 15:05
Mal som veľké očakávania, keď som bral túto knihu do rúk. Ako asi väčšina z nás pred knihou už videla film, ja niekoľkokrát a čakal som, že to bude ešte oveľa lepšie, ako sfilmovaná verzia. Ako počteníčko dobré, veľa krát som sa zasmial, ale nedá mi, film mi prišiel proste lepší, asi preto, ako v ňom bol vykreslený Forrest, bol viac idealistický a zároveň i uveriteľnejší, ako v knihe.
Kveha
  12. 6. 2014, 21:52
Když bych srovnávala s filmem, který považuji za jeden z nejlepších, tak jsem byla velmi zklamaná z knižního zpracování. Knihu jsem celou přečetla až podruhé, a to s větším časovým odstupem od zhlédnutí filmu. Styl psaní se mi také poprvé nečetl vůbec dobře, napodruhé jsem ho vnímala jako "něco nového" ... 2 *
DeLaMorte
  9. 8. 2013, 11:54
zajímavě psané, prvních pár stránek jsem si musela zvykat... Jinak to bylo jinak než ve filmu... Víc reálné... Kniha se mi líbila.. Ale film je také moc hezký :D
e-witch-ka
  17. 7. 2012, 20:09
Film mám velmi ráda, knížka mě velmi zklamala. Doporučuji nečíst, pokud se vám líbí v jakém duchu je film. Možná by bylo lepší nejprve číst knížku a pak teprve vidět film :-)
Kikuš
  19. 10. 2011, 18:07
Po shlédnutí filmu jsem si tuto knihu nemohla nepřečíst! Humor a jednoduchost Forresta je dokonalý!
Neferit
  12. 5. 2011, 9:41
Na knižní vydání Forresta Gumpa jsem narazila v Levné knize a hnedle mi v očích zasvítily dolarové značky a moje ruce chtivě sáhly každá po jednom výtisku. Když je člověk odkojen filmem s Tomem Hanksem, tak to byl docela tvrdý náraz do reality, jak jsem velice brzy zjistila.

Říkám si, že je neuvěřitelné štěstí, že film byl spíše na motivy a ne podle knihy. Protože kdyby to bylo podle knihy, tak to ani špičkový výkon Toma Hankse nevytrhne. Ještě teď se biju do hlavy, že jsem si to koupila, protože zpětně mi to přijde jako hrozné plýtvání penězi. Ale to ze mě asi mluví spíše zklamání, protože řekněme si to rovnou - film je film a kniha je kniha...
Lucóš
  20. 2. 2011, 17:38
Zvyknout se dá na všechno, i na to, že někdo píše totálně nečitelně. Obsah knížky se liší od filmu, ale námět a charaktery postav zůstávají stejné. Celým příběhem, který je složen z více epizod než ve filmu, se proplétá romantická dějová linie s Jenny, která dává celému příběhu aspon nádech skutečnosti. Tato knížka je podle mě pohádka pro dospělé, ovšem má nespornou výhodu, zavděčí se skoro všem-každý si najde svou oblíbenou pasáž :)
NikiNiki
  31. 1. 2011, 16:33
Film je naprosto úžasný. O knize můžu říct, že je rozhodně zajímavá, ale nečetla se mi tak dobře. Za sebe mohu říct, že film vede rozhodně na plné čáře.