Originální název: L'Écume des jours

Argo (2011) 978-80-257-0420-2 179
Euromedia Group (2005) 80-86938-31-X 172
Mladá fronta (1994) 80-204-0511-9 215
Odeon (1967) 217

Nevšední příběh s řadou vtipných až pitoreskních peripetií, kořeněný oslňující autorovou fantazií a odlehčený od začátku do konce svérázným humorem od lehké ironie po sžíravý sarkasmus, vyniká originalitou jazyka, který nesnáší otřelost, nudu a faleš. (Založil/a: Twiggynkaa)

vladislaus
  11. 10. 2012, 13:31
Po dočtení jsem se až na wikipedii dočetl, o čem ta kniha byla. Opravdu jsem to nepochopil.
Nejvíce mne pobavila scéna z posledních stran o levném pohřbu, a za to dávám dvě hvězdy.
jehlaspichlas
  30. 9. 2012, 19:24
Byla to povedená, bravurní, absurdní, fantaskní komedie. A skončila tak, jak nás
autor v předmluvě informoval.
Rames
  19. 5. 2015, 12:18
Popis jak se mění dům když docházejí dublezony mě okouzlil, mám stejnou zkušenost. Není snadné se v tomto příběhu orientovat , hranice mezi fikcí , metaforou a skutečností se ztrácí a je těžké najít nějaký smysl či záměr autora, krom kritiky společnosti i závislosti na věcech i lidech, které jsou zjevné.
VerenaLord
  1. 7. 2016, 16:38
Ač se celý příběh odehrává v říši neuvěřitelna a fantazii, jde o moc povedené dílko, které pomocí tohoto jazyka poukazuje na problémy tehdejší doby. Ač se kniha zrovna nerozepisuje a nepopisuje tehdejší Paříž, i přesto všechno mě přenesla do tohoto kouzelného města měst.
Dadzi
  21. 10. 2011, 11:30
Nevím odkud začit... asi tak první třetina knihy mě nudila takovým způsobem, že jsem myslel že jí odložím! Druhá třetina byla sice úžasně patetická, ale zároveň jsem si začal domýšlet konec a začalo mě to trošku víc zajímat... poslední třetina byla vrcholem, asi tak jak to má být, ta mě vyložene chytla, zvlášť těch pár kapitolek s pohřbem! A asi i protože kniha končila takhle, rozhodl jsem se pro 4 hvězdičky místo 3...
Pett
  28. 11. 2013, 21:07
Ach, to bylo kouzelné počtení... kdykoli jsem knížku otevřela, ocitla jsem se v Paříži v obležení vůní, pocitů, slunečních paprsků a myšek rozverných... fantazie makala na plné obrátky a i když jsem se mnohdy nechytila :) příběhu to vůbec neubíralo... ač to není ve finále úplně veselé čtení, mě tento svět plný lásky a květin nadchl a uchvátil...
domingo
  6. 3. 2010, 19:49
Překrásně dojemná próza, nenásilná a citlivá. Jedna z nejhezčích knih o lásce všech dob. (5/5)
nef7
  14. 10. 2011, 22:20
Nadherně křehká kniha plna neznosti a skrytych zprav vysilanych z teto snove reality do reality naseho sveta. Mela jsem s Borisem Vianem jine zkusenosti a uprimne jsem ani nedoufala, ze by me mohl takto prekvapit - skutecne prijemne. Mozna zkusim precist neco od nej do tretice... :)
G8
  3. 6. 2013, 16:00
Vianovy existencionální hrátky a ohýbání reality pomocí propracovaných metafor mě zde naprosto pohltily. Scéna na kluzišti je zkrátka mnohem reálnější, než možná autor zamýšlel. Pokud chcete na chvíli uniknout do světa, kde lze úhoře ulovit z vodovodního kohoutku a kde lze zemřít na leknín v plicích, je tahle kniha jasná volba. Závěrečné kapitolky s pohřbem a myškou jsou úžasné.
Parzifal
  28. 2. 2015, 22:29
Milostný příběh Colina a Chloe je dle mého názoru jedním z nejkrásnějších, ale i nejoriginálnějších v světové literatuře 20. století. Co vyzvednout- originální jazyk,jemný i drsnější humor,satirické šlehy, realita protkávaná surreálnem....Svého času jsem použil citaci z románu na přání ke sňatku jedné mé kamarádce.Knihu doporučuji ku čtení všem zamilovaným!
MargarethMatthews
  28. 11. 2013, 21:21
"Nejsrdceryvnější román současnosti" - to řekl blízký Vianův přítel Raymond Queneau a je to skutečně tak. I když nám autor nabízí úžasný imaginární svět, v popředí zůstává Chloé a Colin. Dále můžeme vidět celý Vianův život a jeho názory na nespočet věcí. Tato kniha je rozhodně jedna z nejlepších, jakou jsem kdy četla a budu se k ní ráda vracet, i když si uvědomuje, že jeho "originalita" slova není pro každého.
Martin_cz
  16. 11. 2013, 0:43
Velmi mi vadilo, že jsem nejprve viděl film a tudíž to mírně zabraňovalo mé představivosti, mírně mi to vynahradilo, když jsem si natruc přečetl Červenou trávu.

Miloval jsem ten odpor k práci. Tu upřímnost - kupříkladu prodavačů nebo zaměstnavatelů. Mírně mi však vadilo, že Chloe defakto zneužívala Colin, který pro ni musel pracovat, aby ji udržel naživu. Ano, samozřejmě chápu, že byla tak krásná, tudíž bylo nemožné, aby pracovala. Ano, chápu, že pracovat vlastně ani nemohla. A ano, chápu, že to bylo částí konceptu celé knihy, jen mi prostě přišlo, že Colinovi za to Chloe nebyla dostatečně vděčná a považovala to za samozřejmost. Sice teď do krásného světa fantazie míchám špinavou realitu, ale prostě jsem si nemohl pomoci. A jednu výčitku na celou knihu si snad dovolit mohu.
Sabotteur
  15. 5. 2012, 1:35
Zodpovědnost, deziluze a lekníny jsou dost na hovno. Boris Vian oproti tomu není. Docela lehké, hravé (ač pochmurné) čtení.
MatesS
  1. 5. 2014, 14:24
No pro některé asi škoda, že nepochopili, o čem kniha je. Jakožto zastánce alternativního přístupu k interpretacím se vždy trochu pozastavuji nad těmito názory, leč tady musím uznat, že v téhle imaginativní jízdě jsem sám chvíli plaval, než jsem přišel na chuť jazykozpytectví (dílem jistě práce překladu). Vian mě v poslední době hodně baví a to jak v přisprostlé formě, tak v téhle krásně melancholicko-patetické rovině. A vězte, že na romantiku zrovna nejsem.
Makulenka
  12. 5. 2016, 12:44
Ufff... na mě asi moc náročné... ačkoliv některé metafory jsou opravdu trefné...
Za mě nejzajímavější myšlenka: "... a když se to tak vezme, je vůbec z morálního hlediska správné platit daně jen proto,aby na druhé straně člověk získal právo dát svůj majetek úředně zabavit, neboť ostatní lidé platí daně,které slouží k vydržování policie a vysoce postavených úředníků..."
tynuska37
  12. 7. 2013, 16:00
S knihami jako Pěna dní je to vcelku jednoduché - buď vám tenhle styl sedí a knížku si zamilujete, a nebo vám to neříká nic a pak budete jen koulet očima nad tím, jak mohl někdo něco takového vůbec vydat. Znám spoustu lidí z té první kategorie. Sama spadám do druhé. Možná i proto, že jsem knihu musela číst jako povinnou četbu - a o to víc mě obtěžovala. Ačkoli i já musím uznat, že poslední část po smrti Chloe byla výborná, prosáklá existencialismem skrz na skrz a nutící čtenáře k zamyšlení. Právě za to dávám alespoň dvě hvězdy.
AkzuzkA
  18. 1. 2012, 9:00
Začátek knihy byl pro mě dost zvláštní a nevěděla jsem, co si mám myslet. Každopádně i přes to se mi kniha četla velmi dobře, je svižná, člověk má pocit, že ani nestíhá otáčet stránky. Souhlasím s názorem, že je těžké se v příběhu zorientovat, všechno vám začne docházet téměř až na konci knihy. Podle mého názoru si tato kniha zasluhuje několikeré čtení, aby z ní člověk mohl mít ten správný požitek a aby pochopil všechny metafory a narážky. Určitě se k ní s odstupem času vrátím, abych pak mohla číst i "mezi řádky". Prozatím dávám čtyři hvězdičky...
Afire
  22. 7. 2013, 20:44
Tohle mi úplně nesedlo, ze začátků jsem byla úplně vedle, těžko se mi to četlo. Nicméně to navždycky změnilo můj pohled na lekníny.
Kaiella
  13. 8. 2013, 22:46
Rozhodně to není kniha pro někoho, kdo hledá nějaké lehké čtení na večer... Vianova obrazotvornost je neuvěřitelná. Je to bezesporu jeho nejlepší kniha a jedna z nejlepších knih jeho doby. Fascinující fantaskní příběh o lásce, snech a deziluzi. Náročné ale hodnotné čtení. Vřele doporučuji. Moje nejoblíbenější klasika.
Kaat
  6. 2. 2013, 23:52
Kolik rovin v sobě Viany pěnové fantazijní geniální dni ukrývají? Necháme-li stranou roztomilosti, jakože sliny tečou stroužkem po silnicích a pupínky v se v zrcadle samy sebe leknou a zmizi (kéž by), stále nám tu zbývá například Chuckova obsese Porterem, která je paraelou pro leckterou závislost ve skutečném životě, Chloéin a Colinův obláček lásky nebo smutné smršťování jejich domu, které je krásnou metaforou pocitu ze života lidí, kterým ubývá sil a už se nemohou radovat. Mohla bych pokračovat dál, nicméně myslím, že každý si najde vlastní interpretaci. Faktem ale zůstává, že pro mě Vain udělal z abstraktna konktrétno, z krásna ošklivo (třeba onen osudný leknín), z oškliva normálno (viz vraždění a reklamy ve výlohách) a z nemožného možno. Tleskám :)
Evina Kalousová
  1. 9. 2016, 13:04
Bylo to bravurně napsáno, skutečně jsem se bavila. Hlavně při svatbě a při pohřbu (při tom víc). Možná chvilkami absurdní, možná trochu fantazie, fikce, ale hlavně bezbřehá a čistá láska. A tak to má být. Dávám 5* a řadím ji do své oblíbené četby.
Boris Leto
  15. 12. 2014, 16:23
Pro mě to je jedna z klíčových knih, co mě v začátcích mého psaní dost ovlivnila. Po letech jsem si Pěnu dní přečetl znova a musím znova uznat, že se jedná o mistrovské dílo!
de_la_magorissima
  21. 4. 2013, 13:40
Neskutečně krásné povídání o lásce, leknínech, kuchyňských myškách a srdcerváči, které dohromady vytváří jeden z nejdojemnějších příběhů.
Uzavřený_účet_9045
  3. 1. 2013, 11:54
Moje oblíbená knížka. Nejkrásnější milostný příběh ukrytý ve Vianovských "metaforách", jestli se tomu tak dá vůbec říkat. Zezačátku obtížné pochopit, ale když se člověk chytí, tak na tuhle knížku dlouho nezapomene.
Jim Morrison
  20. 8. 2016, 15:15
skvěle promyšlený svět hezky napsané ale příjde mi mírně povrchní................................................
Monilla
  8. 8. 2015, 16:50
Jak někdo napsal, tenhle styl knihy vás buď nadchne, nebo zklame. Osobně bych se přiklonila k druhé kategorii. Slýchala jsem o tom, jak je kniha dokonalým obrazem lásky, kterou jsem tam však v mnou očekávané podobě nenašla. Zato jsem tam našla pár jiných skvělých myšlenek a absurdních nápadů, které mě donutily knihu úplně nezavrhnout. Jsem ráda, že jsem ji přečetla, některé autorovy metafory na mě velmi zapůsobily, nejvíce se mě však dotkla závěrečná pasáž s myškou.
Zgorboid
  8. 7. 2015, 13:05
Jsem unešen a nesu se na vlnách hudby kamsi do oblak. Chvíli jsem plakal, chvíli se smál. Není přece potřeba, aby vše zdobil mysteriózní podtext či kritika doby. Někdy stačí jen psát...a pak čtěte, kdo umíte. Krásná věc, vřele doporučuji.
geofre
  29. 9. 2013, 11:23
Perfektní kniha perfektního autora. Toliko symboliky a metafor na jednom místě jsem už dlouho neviděl. Krásně vystihnuta psychologie jednotlivých postav a jejich vývoj od začátku až do konce. Knihu bych si rozdělil do pěti částí, kdy každá z nich mě překvapila nečekaným (i když občas trochu tušeným) zvratem. Nemohu jinak než 5*, protože to je opravdu dílo, které stojí za přečtení. Teď ještě honem sehnat nějaké čestné teplouše na svou svatbu...
Taron
  24. 3. 2013, 16:02
Nádhera. Vianova neuvěřitelná schopnost namáhat čtenářovu představivost a fantazii až na samotnou hranici je obdivuhodná. Krásný příběh plný krásně absurdních situací a příjemné naivity hlavních postav, ovšem plynule se proměňující z prvotní optimistické nálady v až, řekl bych, dekadentní závěr...
Kaaat
  26. 12. 2012, 20:52
k přečtení rozhodně doporučuji... Pro mě zajímavý vývoj atmosféry od bezstarostné až po neuvěřitelně tíživou a temnou (pro mě)... Absurdní obrazy zakomponované do dějě tak, jak jsem se s tím jinde nesetkala
dedliipf
  21. 10. 2011, 17:55
Taky jsem původně dala 3* a dnes, po půl roce, přidávám čtvrtou... Některé knihu se daj přečíst jednoduše a člověk si říká, jak jsou skvělé ale v hlavě je neudrží a s touhle je to přesně naopak. Ta symbolika uvnitř je výborná a už jen pro ní zvažuji i pátou hvězdičku ale to bych si možná už něco nalhávala.
Jen chci říct, že i když budete s touhle knihou při čtení možná zápasit, stejně byste ji měli pozorně vnímat, vůbec to není ztráta času...
AnneMone
  10. 10. 2011, 18:19
Ze začátku je možná těžší se v tomto absurdním světě zorientovat, nasledují metaforické obraty, neskrývaná ironie nad Jeanem Paulem Sartrem .Ale povídka/novela graduje v nádherný příběh lásky. Růže které rostou ze zbraní a myška která doufá že jí kočka sežere. Spousta roztomilých obrazů a jedno malé nekonečno jedné krátké lásky. Doporučuji
audreyi
  15. 9. 2011, 14:53
Autor si se čtenářem hraje a je jen otázkou čtenáře zda se mu tato hra líbí nebo ne. A mě se líbí moc. Knihu jsem četla již několikrát a fantazijní svět Viana se mi líbí čím dál víc. Příběh Chloe a Colina považuji za jeden z nejkrásnějších milostných příběhů vůbec.
Mi_dE_Co
  26. 2. 2011, 17:44
Moc dobrá kniha. Z Vianových má nejoblíbenější. Četl jsem ji již několikrát a mohu stále. Příběh je hodně fantaskní, místy až absurdní. Při každém přečtení jsem narazil na jinou myšlenku, která mě upoutala a donutila přemýšlet, co tím autor chtěl říct, čeho je to skrytá kritika nebo na co v reálném světě by tím či oným mohl narážet. A to vše je zabaleno do krásného (leč smutného) příběhu o lásce a životu.

Vian má svůj styl, který zasahuje, byť různými způsoby, do všech jeho knih. Někomu tento sedí, jinému ne. Kniha se svým stylem vyprávění, který je velmi lehký a dá se říct i jemný, liší od jiných Vianových děl jako např. Naplivu na vaše hroby, Srdcerváč, Zabte ošklivé atd. Pokud máte rádi Borise Viana a jeho knihy, určitě si Pěnu dní přečtěte.

P.s. Zase by ji po dlouhé době mohlo nějaké nakladatelství vydat, není v knihkupectvích k sehnání.
kralik.jan
  27. 9. 2010, 20:40
Jedna z nejlepších knih co jsem četl, po dočtení mě mrazilo v zádech. Naprosto fantaskní a absurdní svět. Po každém přečtení lze hledat nové a nové myšlenky
stresrest
  15. 8. 2010, 14:47
Nadšení nechápu, mě tedy kniha nesedla: náhodně poskládaný fiktivní svět, nastřelení různých témat která nejsou dále propracována, nekonsistentní.. Vytváří sice příjemnou atmosféru, s tou si ale po otevření knihy vystačím asi tak dlouho, jako když vstoupím do místnosti na které je nejzajímavější, že to tu hezky voní.
Ay'Le
  8. 3. 2010, 16:56
kniha plna nekoncici a fascinujici fantazie, ktera navic stoji na silnem a dojemnem pribehu o lasce..pro me kniha bez chyby..
Diesi
  16. 1. 2010, 13:07
Někomu to prostě sedne a někomu ne. Mě to sedlo na 100%. Obrovské množství absurdních situací, originálních a vtipných.