Animální přitažlivost

Originální název: Animal Husbandry

Jota - 2008
ISBN: 978-80-7217-564-2

Jota (2008) 978-80-7217-564-2 232

..."Kdyby se mě někdo zeptal před rokem, proč si myslím, že muži opouští ženy a už se nevracejí, byla bych řekla toto: Nová Kráva, což je samozřejmě zkratka pro smutnou politováníhodnou pravdu, že muži opouští ženy a už se nevracejí, protože všechno, co opravdu chtějí, je Nová Kráva.
Teorie Nové Krávy nebyla moje, ačkoli jsem ji přejmenovala a zdokonalila pro své vlastní účely. Zárodek této teorie byl získán z článku o samčím chování, který mě zaujal částečně proto, že vyšel v seriózním deníku a ne v knize typu „pomoz si sám“ s třiadvacetislovným názvem, a částečně také kvůli načasování - bylo to asi devět měsíců poté, co mě Ray bez jakéhokoli zjevného důvodu opustil, a vzápětí potom, co jsem zjistila, že ten jeho důvod měl přece jen jméno: Nová Kráva."
.... Teorie Nové Krávy byla založena na několika původních studiích citovaných v článku o preferencích páření u býků. Nejdříve byla k býkovi přivedena kráva. Pářili se. Když pak byla k býkovi znovu přivedena stejná kráva, neměl už zájem. Chtěl Novou Krávu a toto byla Stará Kráva. Nato byla znovu přivedena tatáž kráva, ale tentokrát ji výzkumníci trochu přestrojili - dali jí klobouk nebo šatičky. A býk se s ní opět odmítl pářit, protože poznal, že to není Nová Kráva. Byla to jen Stará Kráva přestrojená za Novou Krávu.
Nakonec, když si uvědomili, že býka nemohou přelstít vizuálně, vymysleli důvtipný manévr: Starou Krávu potřeli pachem Nové Krávy. Býk ucítil Novou Krávu, vstal a přešel stáj, aby se mohl lépe podívat. Ale nebyl hlupák. Toto nebyla Nová Kráva. Byla to Stará Kráva inkognito. Stará Kráva v rouše beránčím. Skopové vydávané za jehněčí." (Založil/a: Tynulinek)

Moreanne
  10. 9. 2011, 17:49
Myšlenka, která se táhne celou knihou, je sice zajímavá, ale přesto mě kniha velmi zklamala. Podle mě má toto téma mnohem větší potenciál. Hlavní hrdinkou je zde žena, která se zamiluje do zasnoubeného kolegy, po pár týdnech užívání se dohodnou na společném bydlení, ale ejhle, on z celého vztahu vycouvá a hlavní hrdinku opustí. Ona pak, celá zklamaná, hledá pro tohle jeho chování vysvětlení ve vědeckých teoriích, ale za celou knihu si nepřipustí, že si za to vlastně může z velké části sama (díky své naivitě). Knihu jsem dočetla jen proto, že jsem očekávala nějaký překvapivý závěr, ale ten jaksi naprosto schází. I ty tři hvězdy jsou možná moc.