Originální název: Mertvyje duši

Odeon (2016) 978-80-207-1696-5 440
Levné knihy KMa (2002) 80-200-0838-1 276
Academia (2000)
Odeon (1987)

Příběh drobného podvodníčka Čičikova, který postupně navštěvuje statkáře, aby je přiměl k prostoduché finanční spekulaci s prodejem "mrtvých duší zemřelých nevolníků, se stal jednou z nejproslulejších knih světové literatury. Z Mrtvých duší N.V. Gogola (1809 - 1852) známe jen první díl a několik neúplných kapitol z druhého dílu, které se náhodou zachránily (rukopis druhého dílu Gogol krátce před svou smrtí spálil). I tak je Čičikov, tato inkarnace ruské banality, patrně nejdokonalejší Gogolovou literární karikaturou. (Založil/a: janettkaa)

Anael
  1. 9. 2012, 15:25
Realistický román, který pohlíží na život ruského obyvatelstva 19. století. Román je sice nedokončený, ale rozhodně stojí za to, si ho přečíst.
venpazz
  24. 7. 2012, 19:28
Nevím, jestli jsem se vůbec dostala alespoň ke sté stránce, každopádně jsem nikdy nenašla sílu Mrtvé duše dočíst. Ne že by to byla taková hrůza, ale nenašla jsem v tom žádný prvek, kvůli kterému bych číst dál chtěla.
domingo
  8. 3. 2010, 19:32
K ruským klasikům jsem si nikdy nenašel moc cestu..., tato Gogolova próza není výjimkou. Chytla mě svojí dějovostí, zdařilým karikováním reálií, jemným humorem i skrytým přesahem, ale stále tomu chybí něco, co by mě dostalo do kolen, co by Mrtvé duše poslalo rovnou na příčky nejvyšší k opravdu dokonalým románům jako Zámek nebo Duha přitažlivosti. Všech asi 300 stran jsem poctivě přečetl, šlo to rychle, líbilo se mi to a říkal jsem si "hmm, fakt dobrá věc"... pak jsem knížku zaklapl a šel na pivo. Druhý den už jsem začal číst další. Nic to ve mně nenechalo. Asi jsem moc fixovaný na Ameriku 20.století :) (3/5)
Manon
  29. 11. 2013, 14:11
Moc dobře se mi četla. Hodně mě bavily popisy jejich hostin, ty jejich neskutečné kombinaci jídla. A jedli hodně jeseterů.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:12
Toto dílo je od spisovatele 19. století z období realismu a realistické je skutečně až až. Proti tomuto dílu se prý spousta lidí bránila a nadávala na něj, protože (prý) ukazovala pravou tvář Ruska se vším všudy. Gogolovi vytýkali, že jde proti svému národu apod. a on chtěl jen ukázat všem jeho pravé já. Co se týče obsahu, je tam hodně dějově zbytečného popisu, který právěže ukazuje na tu zkaženou ruskou společnost (ještě, když existovalo nevolnictví), ale proč jsem ho hlavně chtěla část bylo to, že hlavní hrdina Čičikov, vychytralý a penězu chtivý, vymyslel plán na získání peněz tím, že bude odkupovat od statkářů tzv. mrtvé duše, tedy nevolníky, co již umřeli. Statkáři za ně totiž museli platit daně a tak i rádi dali, nebo hamižně chtěli prodat, ale neuvědomili si, že za ně Čičikov bude dostávat i příspěvky. Přesně jsem to nepochopila, jestli to bylo výhodný, když za ně musí platit daně, ale líbil se mi ten nápad spisovatele, taková skulinka v zákoně. Možná vás zajímá, jak mohl dostávat peníze na mrtvé lidi, ale to je právě ta skulinka, protože ti nevolníci byli zapsáni v revizních listinách jako živí a revizní listiny už nikdo roky nekontroloval a neobnovoval. Určitě doporučuji k přečtení, protože je to vrcholné dílo Gogolovo a jak jsem psala, postihuje Rusko ve své pravé tváři, ale relaxační čtení to teda není a kniha je to dost tlustá.
kanybalka
  13. 8. 2012, 8:49
Myslím si, že je velká škoda, že je kniha nedokončená a že je tam spoustu mezer. Docela by mne zajímalo, kam až chtěl Gogol Čičikova v honbě za penězi dostat. Nicméně Mrtvé duše krásně jemnou satirou kritizují ruskou společnost a "kupodivu" :-) dílo je svým námětem nadčasové, aktuální nejen ve společnosti ruské.
trpaslyk
  23. 4. 2010, 20:58
Zvláštní, i mně se tahle knížka četla dobře, líbila se mi, ale ničím mě až dokonce neupoutala. Nepřipoutala mě k sobě, nenutila mě o obsahu přemýšlet a dnes se mi pomalu vytrácí z paměti. Škoda...
vokur02
  16. 11. 2011, 19:27
Tematicky velmi zajímavá kniha, které však škodí, že je nedokončená, tudíž je spíše čitelně psaným popisem a obrazem poměrů na ruském venkově (zaměřeném na statkáře) i ve městě, nežli uceleným příběhem. Přišlo mi, že charaktery postav jsou dotaženy do extrémů a neodpovídají tak zcela realismu, do něhož je tato kniha řazena. Některé pasáže knihy se mi zdají nadbytečné, autor zabíhá dále od děje, než je pro čtivost knihy vhodné.
hladovec
  24. 1. 2016, 22:18
Myslím, že Gogol raději umřel, než aby tuhle knížku dopsal :). Mám rád ruské (chcete-li ukrajinské) spisovatele, ale tady jsem se prostě k jadru věci nějak nemohl uplně dostat.
Mouzon
  25. 6. 2012, 16:32
UŽIVATEL vokur02 [16. 11. 11, 19:27]
......Ve vší úctě si dovolím nesouhlasit. Knihu v podstatě lze pokládat za dokončenou, jelikož další díl, resp. díly (ačkoliv ze třetí části zůstaly pouze fragmenty) nemají s první částí nic společného a není nutné je brát v potaz. Závěrečný obraz spanilé "trojky" (koňské trojspřeží) je geniálním otevřeným koncem - ne náhodou přirovnal Gogol k tomuto povozu Rusko - kočár sice letí střemhlav vpřed, na první pohled je iluze krásy dokonalá, ale na kozlíku je ožralý Selifan a uvnitř vozu (tzn. v samém srdci Ruska) dříme prolhaný a prohnilý Čičikov. Bohužel, právě první díl je realistickým vykreslením stavu Ruska Gogolovy doby. Další části už s realismem nemají nic společného, jelikož popisují tzv. dobrého člověka, který v té době v Rusku nežil. Proto je první díl dokonalý a z "dvojky" a "trojky" necítíme tvůrčí jistotu Gogolovu - byl to totiž autor, který popisoval to, co viděl kolem sebe. A dobré lidi kolem sebe v té době, bohužel, neviděl - tedy je nemohl precizně popsat. První část MRTVÝCH DUŠÍ je završena otevřeným koncem, který vizionářsky odhadl směřování Ruska v podstatě až do dnešních dnů.
Soffie
  17. 5. 2011, 22:10
Zajimavý autorův nápad s mrtvými dušemi (ze začátku taková záhada). Skvělé vykreslení postav a obecně Rusů. Ale občas mě nudila, přišla mi někdy moc natáhla nedůležitosmi. Není to kniha, do které bych se zažrala, ale nelituju strávené času s ní.