Originální název: L'Assommoir

Omega - 2015
ISBN: 978-80-7390-180-6
Vyšlo jako e-kniha

Omega (2015) 978-80-7390-180-6 456
Indeart (2014) 978-80-87808-80-1 434 Vyšlo jako e-kniha.
Omega (2013) 978-80-7390-053-3 456
Mladá fronta (1973) 23-045-73 424
Odeon (1969) 01-004-69 400
SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (1958) 320
SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (1956) 432

Zabiják (orig. L'Assommoir) je sedmý román Emila Zoly z cyklu Rougon-Macquartové, který vyšel v roce 1877. Většinou je považován za jedno ze Zolových nejlepších děl. Popisuje zhoubný vliv alkoholu na osudy chudých a duchovně prázdných lidí. V románu jsou detailní popisy alkoholismu, který je tím zabijákem, který dal románu jméno. (Založil/a: janettkaa)

alča87
  26. 7. 2013, 17:12
Skvělá kniha. Knihu jsme četla asi tak ve patnácti a úplně mě pohltila. Skvěle popsané jednotlivé scény (někdy možná působí zdlouhavě, ale Zolův popis je tak skvělý, že sem se nikdy nenudila), naturalismu, který člověku přivádí až mrazení v zádech. Bravurně popsaná společnost. A k tomu zdrcující příběh. Zola mě prostě dostal.
Nevěděla jsme, jestli mám Gervaisu litovat nebo si říkat - můžeš si za to sama. Ale nechci být nespravedlivá, prostě mi ji nakonec bylo líto.
Život prostě není pohádka.
jehlaspichlas
  24. 12. 2012, 23:42
V dnešní době by se člověk zachoval zcela jinak, když zjistí, že mu partner neplatí žádné peníze, okamžitě ho vyexpeduje ven. Ale manželství se bralo v 19. století krapet jinak, ovlivněno křesťanskou vírou. Tehdejší společnost měla slabé žaludky na brutální popisy jednotlivých dramatických situací, ohledně, jde-li o Zolovy romány.
Je to ukázka i toho, kam až člověk, nevyužívá-li svůj mozek a oddá se sebezničujícímu alkoholismu, může spadnout a nechat se od druhých ponižovat. Gervaisa byla postava, které mi na jednu stranu bylo líto, na druhou však ne, protože nemyslela hlavou. Bylo to tím, že patřila mezi dělnický lid tudíž mezi střední vrstvu. Brala život takový, jaký je, a brala, ačkoliv jí to bylo proti srsti a nemohla spíš nechtěla, osud, jaký jí pán Bůh přichystal.
Dnešní člověk by se s tím popral krapet jinak, protože na nás působí podobná ale jiná vlna okolností, která nás nutí se bránit a nevzdávat se. Lidé 19. století se taktéž nevzdávali, avšak na vůkol křesťanskému náboženství a spiritismu upadala většina lidí, zejména obyčejných dělníků, do naprosté nevědomosti. Ačkoliv uplynulo 133 let, téměř se za tu dobu nic nezměnilo. Ani alkoholismus, o kterém se dnes tak málo mluví, o domácím násilím, které alkoholismus (obzvláště u agresívních chlapů)vyvolává. Nejjednodušší je zakázat kouření, protože je vidět a dá se tomu lehce zabránit. Na druhé straně jsou tvrdé drogy, které se stávají terčem kriminálních příběhů a ne jako odstrašující důkaz, co heroin nebo kokain dokáže udělat s lidskou psýchou stejně jako alkohol. Myslím, že by se měl brát i zřetel na ostatní drogy a ne jen na kouření.
Pro to patří Zolova díla k mistrovským kouskům naturlizmu, neboť ukazují na neblahé vlivy společnosti, o kterých píše i současný autor Irvine Welsh, Christian F: Děti ze stanice Zoo a jiní.
Lecter
  11. 10. 2015, 21:32
Několikrát jsem se na něj v klidu chystala a konečně přečetla.Zola je můj oblíbenec a stále ho poznávám v každé jeho knize.Nechci pořád vychvalovat,ale zatím nenacházím nic špatného.Zabiják,mnohokrát komentovaný,je opět skvělý,pro mě se vším všudy a za bonus vývoje delirantního stavu,mimo to všechno ostatní,za pět.
Abigor
  18. 5. 2012, 12:14
Tak takhle by to tedy nešlo... Všichni moc dobře víme, že doba, ve které Zola a jemu podobní tvořili, se vyznačuje právě a jenom tím, že se psaly romány, ve kterých nešlo o nic jiného, než o popis. Dokonalej realistickej popis čehokoliv. Ale že ty popisy teda jsou, to nepopírám, ale mě nezajímají. Realismus a naturalismus u mě nemají šanci. Ty tři hvězdy dávám za výběr místa, doby a lidí. Je to úděsný, všude samí kořalečníci, chudoba... To by šlo, ale jak to podává, to je hnus.
venpazz
  15. 9. 2012, 19:16
Pokud se chcete seznámit s naturalismem, je Zabiják určitě dobrá volba. Obraz absolutní zkázy, pádu ze dna na ještě větší dno. Úplně z toho čiší živočišnost, neodvratitelnost osudu... Už ani nezáleží na tom, jestli si všechno Gervaisa a Coupeau zavinili sami nebo ne. Jako by se svým osudem tak jako tak nemohli nic udělat, všechno směřuje jen jedním směrem. No prostě determinismus jak blázen .
Jinak mě při čtení stejně jako Alyssu18 napadlo, jestli pokračováním Zabijáka nebude spíš Lolita než Nana. :)
domingo
  8. 3. 2010, 16:46
Tomuhle říkám kniha o chlastu! :) Nebýt zmlsaný americkou postmodernou a tudíž nezvyklý na Zolův popisný a místy poněkud zdlouhavý styl vyprávění, asi bych šel ještě výš. Netřeba rozebírat, tohle četli snad úplně všichni. (4/5)
Nantong
  17. 2. 2013, 16:57
Dlouhé Zolovy popisy mě občas v kinze odrazovaly, ale vždy jsem se přes ně nějak prokousala a nakonec musím uznat, že kniha nebyla až tak špatná.
Opravdu realisticky popsaný průběh závislosti na alkoholu...od počátku po samotný konec...
G8
  19. 2. 2013, 17:01
Zolův naturalismus byl ve své době nejspíš považován minimálně za trochu výstřední, ale v podstatě šlo jen o to, že se nebál sejít ze schodů mezi prostý lid a jeho každodenní radosti a strasti pak zobrazil bez zbytečných příkras. I ta často kritizovaná předurčenost osudu jednotlivých postav a dědění vlastností po rodičích (zejména těch ne úplně příkladných) tu má své opodstatnění.
ROB33
  1. 6. 2014, 9:05
Opravdu tvrdý realismus, dokonalé vykreslení postav, úpadek člověka zaviněný alkoholismem, obžérstvím a nicneděláním. V podstatě se toto všechno děje i dnes. Spousta lidí žije ze dne na den a jejich tupost nemá konce. Některé pasáže byly i úsměvné, moc mě bavilo jak Gervaisa pořádala pro všechny hostinu nebo jak Lantier pomalu vyžíral obchod Gervaisy a pak i Virginie. Jsou zde popsané snad všechny negativní projevy člověka, závist, příživnictví, ponižování či obyčejné lelkování. Zola vytvořil zcela jistě literární skvost.
Kuci92
  9. 5. 2012, 15:33
Tato kniha nebyla dle mého názoru nijak zajímavá. Dlouhé popisování nudných a nezajímavých věcí mne neuchvátila. 40/100
Claire27
  26. 6. 2016, 15:08
Realistický pohled na osud lidí, které zničil ďábel alkohol. Dle mého názoru se jedná o výbornou knížku, ve které detailní popisy ještě více umocňují toto odporné téma. Je až neuvěřitelné, jak alkohol dokáže zcela pohltit spořádaného a slušného člověka. Ono se možná zdá, že dílo je nechutné a pro slabé povahy asi není nejlepší volbou. Ale jak jinak chcete popsat život alkoholiků? Bohužel přesně takto. Zabiják zaručeně získá místo v mé knihovně a těším se, až si přečtu další Zolovo dílo.
Anett
  18. 2. 2012, 13:52
První knížka, po které jsem sáhla z povinné četby. Jen málo knížek z povinné četby mě dokázalo tak nadchnout a vtáhnout do děje, jako právě Zabiják. Četla jsem ji jedním dechem a ještě dlouho po přečtení nad ní uvažovala...
Popis člověka, který se mění v trosku, ohavné umírání na delirium...
"Nádherný" a vzorový příklad naturalismu od mistra.
5/5
Topka
  5. 10. 2014, 17:41
Parádní čtení. Hodně jsem o ní slyšela a i přes to překonala mé očekávání. Čtenář se musí potýkat s dlouhým naturalistickým popisem, který mi vyhovuje. Zabiják si zkrátka mých 5* zaslouží.
rahzul
  9. 6. 2015, 7:58
Výborný román o lidském úpadku. Přečíst si to před nějakým tím pátkem, tak bych nyní možná neměl problémy s nezřízeným pitím alkoholu a zahálkou...nevim. Až půjdu do své oblíbené pivnice, tak o tom hodim řeč s chlapci ve výčepu, co oni na to - stejně tam musim dojít zaplatit sekeru... :D
Raggen
  13. 10. 2011, 8:27
První kniha, kterou jsem od Zoly četla a zároveň první seznámení s naturalismem. Sice jsem ji četla jako povinnou četbu k maturitě, ale ještě že tak. Zola mi učaroval a jsem mu už několik let věrná. Zjistila jsem, že tohle je autor, jehož díla se mi čtou úplně sama a stále mě baví..
Dee-Dee
  7. 2. 2014, 21:58
Zajímavá kniha. Líbí se mi, že se příběh, který vypráví, skutečně mohl stát - je to reálné. A právě tohle knihu dělá tak čtivou. Je děsivé a smutné, jak moc je to reálné. Zola nám tu ukazuje život velmi chuhdých lidí a problémy, které takoví lidé mají. Poté, co jsem si přečetla o Lalie jsem se musela zamyslet nad tím, jaké mám štěstí a jak jsou moje problémy malicherné oproti takovýmto věcem.
Trochu mi vadily sáhodlouhé popisy a některé části mi přišly nudné, ale jinak vážně super - doporučuji!
MsAndy
  21. 5. 2016, 9:51
Opravdu velmi dobře zpracovaná kniha, která ukazuje zhoubný vliv alkoholu na člověka. Hlavní hrdinka Gervaisa se dlouho brání, ale nakonec podlehne stejně jako její manžel, jejich společný život tak končí katastrofou. Neméně zajímavá je i kniha Nana, která je volným pokračováním Zabijáka.
cenevrec
  12. 1. 2012, 19:56
Moje nejoblíbenější kniha. Silný příběh, perfektní popis.....Několikrát jsem se k ní vrátila a pokaždé jsem byla nadšená.
Ellis147
  11. 5. 2011, 13:15
Úžasná kniha,která mě velice nadchla a bavila až do konce.Vybrala jsem si ji,jako povinnou četbu a vůbec jsem toho nelitovala,ba naopak.Zola mě vtáhl do děje a zaujal Zabijákem tak,že jsem knihu měla za necelých 5 dnů přečtenou a velice si ji oblíbila.Palec na horu!!
venculinek
  4. 1. 2015, 16:35
V naturalismu jde především o pravdivý, nezkreslený a co nejpodrobnější popis a sám autor je považován za zakladatele tohoto stylu, takže během četby zhruba 450 stran jsem si užil hojné množství popisných odboček, které však nikterak nebrzdily děj a po přečtení několika desítek stran už jsem si na všudypřítomné popisy zvykl a celé dílo se četlo s nesmírnou lehkostí. Pokud píši “s nesmírnou lehkostí”, tak jsem musel použít drobet nadsázky, protože obsah knihy není v žádném případě přívětivý a posledních sto stran už jsem se jen nestačil divit, kam až to může dojít, pokud se necháte strhnout závislostí na alkoholu, a to nejsem žádná slabší povaha. Autor vyprávěním ve třetí osobě znázorňuje dopad alkoholu na lidech, kteří se rozhodli utéci od svých povinností a raději denně pijí s neutichající žízní i přes to, že tím zruinují celý svůj dosavadní život a vše, na čem dlouhé roky pracovali bylo nakonec úplně k ničemu. Velké finále už jen potvrdilo mé predikce o závěru díla.
katheriin
  1. 3. 2014, 13:18
Moje oblíbená, která ukazuje v tom nejnezkreslějším pohledu, že život je někdy na hovno a ne vždy ubíhá jak bychom chtěli.
Ukazuje lidskou bídu, stáří a smrt. Tato kniha je o alkoholu a závislosti. Alkohol rozhlodal vztah k rodině i práci. Následoval život v chudobě a rozpadu celé osobnosti.
SaraG
  4. 1. 2013, 18:48
Příběh je skvělý, pohlcující a zdrcující...při čtení jsem byla frustrovaná tou předurčeností všech postav k totální záhubě.
zuzanara
  17. 12. 2012, 13:42
Jedna z nejskvělejších knih naturalismu, jedna z těch nej, které hovoří o Paříži i jinak, než romantisujícím způsobem. Geniální, bravurní popis každého detailu, vás vtáhne do d+je jako nic a máte pocit, že štěstí nebo smůla hrdinů se vás bezprostředně týká. Jestli naturalismus, tak Zola a Zabiják.
Luci-ye
  9. 7. 2011, 18:43
Jedna z dvaceti povinných k maturitě, a ačkoli se ostatním moc nelíbila, tak mně zas teda jo!:) Jak jsem tak sledovala postupný pád Gervaisy ke dnu, tak jsem zjistila, že ji ani moc nelituju. Jsem to ale cynik.
Kagome-chan
  25. 2. 2011, 19:49
Perfektní kniha, nejraději bych ji vnutila každému ze svých spolužáků/pijáků. Dlouhou chvíli po přečtení jsem se nechtěla pustit do ničeho jiného, Zabiják ve mně zanechal hluboký dojem. Klobouk dolů, pane Zolo... Naturalismus se tak zařadil mezi mé oblíbené směry.
alyssa18
  1. 9. 2010, 12:10
Kniha je psaná velmi drsným stylem, který si „nebere servítky“. Velkou část tvoří popisné pasáže, které se mohou často zdát až nudné, ale jsou skutečně velmi důležité. Opravdu přesně popisují pařížské uličky, je téměř možné slyšet ten ruch kolem a cítit všechny vůně mísící se do sebe. Přestože má dílo upozornit na zbídačeného člověka chyceného do alkoholové pasti, častokrát jsem se při čtení od srdce zasmála. Z celé knihy na mě dýchá alkohol a zkaženost té doby i lidí. Ale přes všechny tragédie, které Zola popisuje, jsem se výtečně bavila. Vynikající!
Benka
  19. 10. 2015, 22:40
Nejpůsobivější byl pro mě rozdíl ve vnímání hlavní hrdinky uprostřed a na konci příběhu. Nejdříve se hrdinka realizuje a vlastními silami úspěšně rozjede podnik. Autor tak způsobil, že jsem si hrdinku oblíbila a velmi jí fandila, vnímala ji jako silnou schopnou ženskou, která se umí s životem poprat.. Jak se však do děje postupně vkrádal alkohol, kapka za kapkou to šlo z kopce. Dlouho jsem hrdince "odpouštěla" a přála si, aby našla v sobě sílu. Na konci příběhu však zůstalo zničené nešťastné stvoření.
Po přečtení jsem ještě chvíli musela nechat dojet v hlavě, patří mezi knihy, které si člověk opravdu zapamatuje.
Lucielle
  19. 11. 2011, 20:10
Zabiják je hrůzná a úžasná kniha dohromady, četla jsem ji několikrát. Miluju Zolův popis prostředí, ve kterém se děje odehrávají. Je to šílené, naturalistické a zařezává se to hluboko do morku kostí. Úchylně se v téhle knížce vyžívám.
Egon Svratkin
  10. 10. 2011, 17:07
Naturalismus až do morku kosti. Vybudovat ve čtenáři pocit radosti z toho, jak se mladá slečna dostala svým úsilím z těžkých časů, život se jí konečně začínal dařit, měla ideály, plány a doprovod životem ve skvělém člověku jen proto, aby byl potom pád do špíny, alkoholu, tmavých zákoutí života a jakési kafkovské síly, která brání jít dál o to těžší a bolavější. Děsivá, ale skvělá knížka.
klertecka
  18. 1. 2011, 22:07
Kniha, kterou jsem dočetla zhruba před týdnem a deprese z ní mě drží pořád. Osudy postav, hlavně Gervaisy, mě citově tak dostaly, že mi kniha zůstane v hlavě a srdci nejspíš po celej život. Ten Zola.. ten teda do toho dal všechno, páni. Podle mě nejrealističtější dílo vůbec. Takovou bídu a úpadek člověk jen tak nezažije. Opravdu poutavá, maximálně silná kniha. Kořalku jsem cítila z každý stránky. 10/5, kdyby to šlo.
gggulas
  17. 2. 2011, 12:16
Kniha je skvělá, mistrovské dílo. Gervaisa mě dostala svojí upřímností a někdy až poté sobeckostí a svojí celkovou povahou. Velmi zdařilé dílo, těch 400 stránek, kterých jsem se bála mě dojaly a ještě bych s knihou klidně pokračovala
Shamus
  27. 6. 2010, 23:55
Zabijáka jsem uvedl jako svoji oblíbenou knihu u maturitní komise, tak jsem o ní (naštěstí) mohl promluvit :-). Vzpomínám si, že tenkrát mě opravdu dostala svojí naturalistickou silou. Přečteno jedním dechem.
andre
  6. 6. 2010, 8:19
Kniha o lidské dobrotě a přížnivnictví, o závisti, o skromných snech, co se pokazí tak, že i blbá smrt ve vlastní posteli nepřijde, o hnilobě, co neúprosně prostupuje lidským tělem stejně jako zdmi domů.

Tahle knížka byla dobrá, dal bych 5 hvězdiček, ale byl jsem docela zklamán tím, jak málo těch úchvatných naturalistických popisů jsem v knize viděl. Učitelé na školách by se možná měli někdy klidnit a nevykládat kdejaké přehnané voloviny.
cicwi
  20. 9. 2015, 23:40
Zabiják byl první kniha, kterou jsem přečetla od Zoly a už se to se mnou vezlo. Musel jsem si pořídit všechny díly ze Ságy Rougonů-Macquartů. Zabiják mě naprosto dostal . Gervaisy mi bylo líto i když si možná za něco mohla sama, ale její smrt jsem oplakala.
Pulse93
  24. 11. 2014, 0:33
Naturalismus v nejčistší podobě. Detailní a nesmírně realistické vykreslení období naplnění, štěstí a vděku, vedle období zoufalství a zmaru, zde tvoří takřka dokonalý kontrast, který pomáhá život zachytit přesně takový, jaký je, bez příkras, zlehčování a jakýchkoliv servítek. Zola v tomto dílu nastavil zrcadlo společnosti na svou dobu nevýdané, avšak o to více výstižné, nekompromisní a nadčasové. Neznám snad žádnou jinou knihu, která tak věrně zachycuje pozitivní i negativní dopady lidského jednání na životy daných lidí, které s železnou pravidelností určují, jestli bude svět jejich rájem, nebo peklem. Kniha s naturalisticky pečlivými popisy, nezapomenutelnými scénami a silným posláním, které Vám dá sakra důrazné podněty k zamyšlení a sebereflexi. Zabiják bravůrní dílo právem zařazené do povinné četby a možná jedno z nejvlivnějších, co kdy přečtete. Stoprocentně doporučuji.
Elwen
  23. 1. 2014, 7:28
Knihu jsem přelouskávala tři měsíce, než jsem se konečně dostala k poslední čtvrtince, která skutečně stála za to!
bowiegirl16
  29. 12. 2013, 21:00
Depresivní, nelítostné dílo, prostě čistý naturalismus. Tuhle knihu by si každý měl povinně přečíst, aby věděl, co dokáže alkoholismus.
SoulTraveler
  7. 11. 2012, 19:12
V naturalismu jsem se nenašla. Vážně nepopírám, že jsou to hodnotná díla a jsem ráda, že jsou lidé, kteří to umí ocenit lépe než já. Zdlouhavé popisné pasáže mi nevadí, Zola je určitě skvělý spisovatel, ale celkové téma knihy není něco, k čemu bych se chtěla ještě někdy vrátit. Naturalismus je zkrátka o tom, že se do detailu popíšou poměrně odporné okamžiky, autor klade důraz na škodlivost určtých problémů ve společnosti. Já k tomu mám už tak dost velký odpor, takže o tom ještě nepotřebuji číst. Nicméně jsou určitě lidé, kterým tenhle příběh přinel víc než jen požitek ze čtení.
machetero
  21. 9. 2012, 19:52
Byla to moje první přečtená kniha z povinné četby ve škole, moc se mi do toho nechtělo. Dnes se k ní rád vracím, výborně napsaný příběh s drsným koncem. Přečetl jsem několik Zolových knih, ale tato je na prvním místě.
Adamodry
  25. 2. 2012, 23:17
Mistrovská ukázka, jak se má psát. Zkoumá člověka a procesy v něm, jako vědec zkoumá svůj objekt zájmu. Nemilosrdě, bez emocí a racionálně.
jerrys22
  26. 10. 2011, 16:18
Od chvíle, co jsem tohle četla, přesně vím, co znamená slovo "chcípnout".
Zabijáka jsem si střihla 2x. A ani napodruhý jsem nepřestávala doufat, že to dopadne jinak. Úžasná kniha.
dburton
  13. 10. 2011, 6:58
zezacatku sem se nemoh vubec zacist, ale kdyz jsem se smiril s tim, ze zadna z postav neoplyva inteligenci, tak se dalo i prokousat prvni casti, ktera byla neuveritelne plocha a prazdna...
nutno, ale rict ze druha cast mela uz konecne nejaky dej a spad a zola krasne popsal jak slo vsechno do p***le...
takze i kdyz tohle byla moje prvni a posledni knizka od zoly, jsem rad ze jsem ji precetl...
SallyTorres
  6. 9. 2011, 15:46
Naprosto strhující kniha, nemilosrdný naturalismus, děj má spád, popisy nejsou zbytečně rozsáhlé, jen, aby podpořili děj - takto má vypadat dokonalé dílo. Bohužel, Zola se už nikdy nedokázal kvalitě tohoto románu ani zdaleka přiblížit....ještě Nana byla dobrá, ale to ostatní je nuda k uzoufaní, snad se Emil vyčerpal na tak dobrém románu jako Zabiják?
Katka
  31. 10. 2010, 19:43
Když jsem začínala tuto knihu číst, hned na začátku jsem pochopila, že je psána opravdu naturalistickým stylem - žádné servítky. Dá se říct, že víc jak přes polovinu knihy jsem doufala, že to přeci jen dopadne dobře...Je až neuvěřitelné, jak se zde hlavní postavy mění, až (dá se říct) na dvě, které zůstávají až do konce stejné a to na Lantiera a Goujeta. Myslím si, že kniha je krásnou ukázkou toho, kam až mohla člověka zahnat bída, nezájem okolí, závist druhých, lstivost, alkohol a samozřejmě ne jen to. Povedená kniha.
asgy
  17. 2. 2010, 23:10
Pro mě jednoznačně nejlepší Zolovo dílo. Z téhle knížky je ten chlast úplně cítit. Nádherně vykreslený příběh o tom, jak alkohol za krátkou dobu dokáže zničit to, co jsme léta budovali.