Pán hor 1

ISBN: 80-237-0092-8

Ikar (2009) 80-237-0092-8 213
Lika klub (2001)
Ivo Železný (1994)

Rozsáhlá historicko-romantická sága Pán hor mapuje osudy šesti generací šlechtického rodu de Braie od roku 1785. Odehrává se převážně ve Francii, i když bouřlivé události osmnáctého, devatenáctého a začátku dvacátého století zavedou hrdiny nejen do mnoha zemí Evropy, ale i do Ameriky, Afriky a kolonií v Indii.
Příběh mladičké Christiny se začíná odvíjet ve chvíli, kdy ji souhra náhod zavede do zchátralého hradu v horách. Žije tam pouze Edmond, přezdívaný Pán hor - černá ovce rodiny de Braie.
Sníh odřízne všechny cesty do údolí a uvězní Christinu ve společnosti muže, jemuž se dlouhé měsíce snažila vyhýbat. Edmond - muž s nejhorší pověstí v kraji - nakonec riskuje život, aby ji dopravil do bezpečí.
Christina pomalu rozmotává klubko lží, zveličených pomluv a pověr, které z hradního pána udělaly postrach celého okolí. Z počátečního strachu a odporu se rodí nesmělá láska. Ta pobouří celý kraj a způsobí rozkol mezi Christinou a její rodinou. Komplikace přináší nejen rodová zášť, ale i dějinné zvraty.
Po pádu Bastily je starý svět v troskách. Edmond je však schopen pro svou lásku udělat i nemožné. Stejně jako o dvacet let později jeho syn, který v císařských službách odchází do Itálie, aby v Benátkách dostihl osudovou ženu svého života.

Nifrea
  21. 2. 2016, 17:45
Když jsem přečetla Heřmánkové údolí a viděla , jak dobře je hodnocen Pán hor, hodně jsem se na knihu těšila. Byla jsem z toho ale celkem zklamaná. Červená knihovna jak vyšitá. Po prvních stránkách má čtenář jasno, jak všechno dopadne, celý příběh je tak nějak moc předvídatelný, sladce jednoduchý a láska všechno překoná. Pro nenáročného čtenáře, co má rád historické příběhy o velký lásce, která musí překonat jistý klasický nástrahy, aby mohli hlavní hrdinové žít šťastně až do smrti, je to asi fajn strávený čas. Jinak by se ale nic nestalo, kdybych tuhle knížku nečetla a na další díly se taky nechystám. Nenašla jsem v tom žádný převratný nápad, napětí, jen prostě růžová vata od začátku do konce. Škoda, protože třeba v Heřmánkovém údolí jsem se přesvědčila, co autorka umí. Tady to ale nevyužila.
Astonius
  17. 6. 2016, 19:23
Přečetla jsem si "povinných" 100 stran, abych neodložila příliš brzy, a i když jsem se snažila přesvědčit, že bych to mohla dočíst, už se mi do toho zoufale nechtělo. Kniha má vysoké hodnocení a údajně by měla být jednou z nejlepších od této spisovatelky, tak jsem si asi utvořila mylnou představu, co bych tak mohla očekávat. Věděla jsem, že to bude romantika, ale doufala jsem v trochu inteligentnější pojetí, které tak netlačí na pilu :-) Je to opravdu velmi lehké čtení, tak lehké, že bych řekla, že by ho ocenily tak dívky kolem 15 let, ale pro mě to byla bohužel ztráta času. Text je velmi čtivý, stále se něco děje a o popisované společnosti, přírodě, či hradu jsem četla ráda, jenže pak přišel ten děj... - velmi naivně vykreslené chování postav, kde jde stále jen o jedno - o tu nekonečnou, jedinečnou, bezchybnou lásku plnou romantiky a vášně podle té staré šablony všech červených knihoven v úplně "základní formě" - zkušený muž zaplane láskou vůči mladé dívce, kvůli které se změní, protože jde o cit, který je naprosto jedinečný a v průběhu knihy se ze zhýralého bohatého podivína stane zkrotlý oddaný manžílek - jen to "bohatý" mu zůstane.... :-) Nic proti takhle nastavenému obsahu, ale měl by se víc "obalit" do normálnosti a běžnějšího chování, aby byl uvěřitelnější.
Scarlett
  26. 12. 2013, 21:09
Líbilo se mi, že autorka zachytila důležité historické události, ale zbytečně se o nich nerozepisovala. Postavy jsou vykresleny moc pěkně a myslím, že si získají čtenářovi sympatie. Bohužel některé pasáže jsou zbytečně rozvleklé a nudné, takže do dalších dílů se rozhodně nehrnu.
libuška libušková
  20. 3. 2013, 7:52
Přečetla jsem všechny díly,ale je pravda,že nejvíce mě bavily 1.,2.,3., pak už to bylo slabší...ale každopádně určitě stojí za přečtení...temný muž versus mladé nevinné děvče,láska a věrnost,až za hrob. :-)
Réz...
  22. 6. 2011, 18:56
První díl Pána hor byl doslova nádherný, nemohla jsem se od něj odtrhnout a "hltala" stránku za stránkou. Mé nadšení ale s přibývajícími díly upadalo. Místo, aby děj gradoval a posouval se výš, klesal s každým dalším dílem do hluboké propasti, takže jsem ani neměla chuť dočíst všech 6 dílů.
Ale první díl za přečtení stojí. Je plný napětí a romantiky. Christina a Edmond jsou nádherný pár. :)