Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Cizinec v Kanadě

0%
0 0
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Cizinec v Kanadě Originální název: Cizinec v Kanadě

Nejnovější vydání:
Olympia - 2010
ISBN: 978-80-7376-252-0
Počet stránek: 160
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 0x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Olympia (2010) 978-80-7376-252-0 160

Osmá kniha Jaroslava Kratěny s názvem Cizinec v Kanadě aneb Křeslo pro staršího pána:

Neúnavný cestovatel a dobrodruh Jaroslav Kratěna není v literárním světě žádným nováčkem. Jeho humorně pojaté cestopisy po severoamerickém kontinentě jsou mezi čtenáři velice oblíbené. Nejinak tomu zcela jistě bude i u další knihy, v níž se s námi podělí o své nezapomenutelné zážitky z cesty za dlouholetým kamarádem do Britské Kolumbie. Cílem knihy je, jak sám autor říká, především pobavit. Ale čtenáři jistě ocení i popis pozoruhodných přírodních zajímavostí doplněný faktografickými a historickými údaji.

Cestovatel, dobrodruh, textař a moderátor opět využil jako námět knížky své cesty po severní Americe. Tentokrát využil pozvání svých přátel z Britské Kolumbie v Kanadě. V rámci několikaměsíčního pobytu ale navštívil i další místa. Zajímavostí je, že snad poprvé ve své bohaté tvorbě popisuje, a to s nadšením, také velkoměsto. Tím je Vancouver.

Příznivci Kratěnových knížek, jak on sám říká cestospisů, se opět mohou těšit na jeho originální styl a jazyk. Cesta byla tentokrát „pracovní“ a proto jak sám říká „fyzicky nejnáročnější“. Což při vzpomínce na předcházející tituly mapující zdolávání Aljašky, Yukonu a Údolí smrti něco znamená.

Autor svým nezaměnitelným stylem popisuje na pohled běžný život několika kanadských rodin, u kterých žil a pracoval. Spolu s ním tak prožíváme nákupy, návštěvy restaurací, přátelská grilování, ale také víkendové pobyty na chatách. Většinou se jedná o místa, kam turisté z Evropy nikdy nemíří.

Čtenář tak vidí trošku jiný „svět“, než který zná z filmů nebo propagačních snímků. Kratěna vše glosuje s humorem a nadhledem. Připojuje také srovnání se situací u nás.

Už tradičně je součástí knihy také řada zeměpisných a historických údajů. A to i takových, které v běžném průvodci nenajdete. Například proč není největší město Britské Kolumbie, Vancouver, také hlavním městem této provincie. Nebo že i kanadská provincie má svoji „lochnessku“, lépe řečeno ohavného vodního hada Ogopogo. Je to zakletý zlý indiánský válečník. Zajímavou informací je určitě i to, že ve Vancouveru mají sochu zakladatele zdejší první hospody. Sedí na sudu whisky. Projdete se po národním parku Lynn Canyon Parku s rozlohou 250 hektarů, který je součástí Vancouveru. Kratěna vzpomíná také na projížďku člunem a piknik na Horseshoe Bay, kde ho zaujaly především startující hydroplány.

V textu najde čtenář i vysvětlení podtitulu a seznámí se s tím, co to je křeslo pro staršího pána a jak to s ním dopadlo.

V knížce možná chybí nějaké to „velké“ dobrodružství, které známe z minulých Kratěnových titulů. Přesto je stejně čtivá a svým způsobem i napínavá. Text doplňují černobílé fotografie. Jak sám autor přiznává, není fotografem a používá jen jednorázový aparát. Snímky tam slouží jako dokumentace příběhů v textu.

Autor: DENÍK/Bedřich Machek (Založil/a: IOIOIO)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace