Pepíci

Pepíci Originální název: Pepíci

Plus - 2011

Plus (2011)

Kniha polského historika Mariusze Surosze obsahuje 17 esejů věnovaných osobám spojeným s historií Československa od jeho vzniku do současnosti. I u těch nejznámějších jmen (Jan Masaryk, Emil Hácha, Klement Gottwald, Jaroslav Seifert, Pavel Tigrid) přináší jejich plasticképortréty včetně různých zajímavostí, u dalších jsou zde víc známá jejich jména než život (Alois Eliáš, K. H. Frank, Milada Horáková, František Kriegel), o některých se ví nezaslouženě málo (Milena Jesenská, Jan Patočka, Toyen). (Založil/a: slide)

charlosina
  7. 11. 2011, 12:25
Děkuji panu Suroszovi zejména za kapitoly Prezidentův syn a Komorník (a vůbec za první část knihy), bohužel ostatním kapitolám je už věnováno tak málo prostoru, že jsem se cítila ochuzená... Zpočátku zajímavým způsobem napsaná kniha přinášející "jiný" pohled se s přibývajícími "hrdiny" naší doby stává spíše encyklopedickým výpisem základních informací. Každopádně i tak jsem řáda, že se mi Pepíci dostali do rukou, protože mě ponukli k dalšímu čtivu ze zde citovaných knih a rozšírili obzory.

jarcek88
  30. 12. 2011, 15:37
Obdobný počin jako knihy Mariusze Szczygiela. První kapitoly skvělé, druhá polovina knihy spíše zkratkovitá, ale i tak obdobně výstižná. Stejně jako Gottland a Udělej si ráj od výše zmíněného autora bych knihu zařadil k povinné četbě na základních školách, kvůli poznání blízké historie, bez níž, dle mého názoru, by Čech neměl nikdy zůstat (ač jsem tam objevil poměrně hodně gramatických nepřesností).