Město strachu

Město strachu Originální název: Ceux qui dorment en ces murs

Plejáda - 2011
ISBN: 978-80-87374-64-1

Plejáda (2011) 978-80-87374-64-1 236

Săo Carmino je "blažené město" vybudované v amazonském pralese, pozemský ráj bez nadřízených úřadů. Vládne mu Učitel, který jako ve škole známkuje všechny obyvatele za jejich skutky podle svých vlastních pravidel, přičemž dbá na rovnováhu mezi dobrými a špatnými známkami. Město se však rozkládá na území, na němž odedávna žily opice, které se nepřestávají domáhat svého vlastnického práva. (Založil/a: slide)

Serge Brussolo Serge Brussolo
*31.05.1951

soniaf
  15. 12. 2011, 10:53
Na obalu knihy jsem četla, že autor je takový "francouzský Stephen King" a tento příběh je "kingovsky" tajemný a děsivý. Docela s chutí jsem se do ní pustila a už před půlkou knihy jsem byla zklamaná.
SPOILER !!!!!! (neboť k ději se prostě vyjádřit musím) Městu vládne "tajemný" učitel, jehož totožnost je čtenáři prozrazena ani ne v půlce knihy, takže na konci se nekoná žádné velké odhalení. Ukáže se, že je to zneuznaný architekt, který stavěl město a teď známkuje a trestá jeho obyvatele podle toho, zda ničí město nebo ho chtějí opustit. Při námětu Učitele bych čekala alespoň morální důvody tohoto známkování, ale ne jde mu jen a jen o jeho krásné a nedoceněné město a jeho čistotu. Takže tento tajemný učitel je vlastně blázen, kterému všechno podivně dobře vychází, všechny jeho tresty a zabití vypadají jako nehody a nikdo na něj nikdy nepřijde. Blbost! Někdo by ho už dávno odhalil, ještě když se ukazuje na veřejnosti přes den. Takže jsem byla zklamaná, že to třeba nebyla nějaká nadpřirozená bytost z legend indiánů, když nám slibovali "kingovský" příběh. Kromě toho má příběh i mnoho jiných vad a do dočtení jsem se musela už trochu nutit. Po slohové stránce kniha není špatná a i vedlejší příběh, o němž tady psát nebudu, aby čtenář měl alespoň nějaké překvapení, je docela dobrý. Nicméně kniha pro mě byla zklamání a asi bych jí ani nedoporučovala. Měla jsem jí půjčenou z knihovny a jsem ráda, že jsem si ji nekoupila...
Wictarion
  10. 9. 2015, 8:03
Obsahuje spoiler spoiler Plně souhlasím se soniaf. Přišlo mi to jakoby nás autor celou dobu připravoval na události, na které jsem se alespoň já osobně těšil, a v polovině vyprávění se autor zarazí a řekne: " Kecám, celý to bude jinak." A mě se ten zvrat jednak nelíbil, ale hlavně mě nudil. Navíc v příběhu byla zmínka o postavách, o kterých se předtím vůbec nemluvilo a měli dopad na chování ostatních postav, navíc mě zarazila epizoda s granáty, to bylo trochu moc. Dál nechápu, proč jsme sledovali podrobně vyprávění o potrhlý ženský a jejím "převtěleným manžílkovi", když pro příběh vlastně důležitá nebyla. Navíc mě zklamalo, že autor víc nerozvedl paniku, která se městem šířila. Ale nejvíc mě štve, že jsem si tu knížku KOUPIL. Nedoporučuju, jak nákup tak i četbu. Je to ztráta času.