Láska a jiné nemoci

Portál - 2007
ISBN: 978-80-7367-307-9

Portál (2007) 978-80-7367-307-9 280

Psychologie a biologie lásky
Autor se zabývá tématem, které bývá častěji námětem výtvarného umění a krásné literatury než psychologických knih, totiž jak vzniká láska, jaké formy lásky mezi lidmi existují, proč je láska "slepá" a vede lidi často k fatálním krokům, které nezvratně promění jejich život. Yovellova kniha je psána jako soubor příběhů, v nichž v hlavní roli vystupují klient a terapeut, zároveň je i učebnicí psychoterapie, protože jednotlivé případy jsou vybírány podle různých projevů lásky a jejich chorobných důsledků, které lidi přivádějí k psychiatrovi nebo terapeutovi (neschopnost trvalého vztahu a deprese, tzv. baby blues a postnatální psychóza, dramatický rozdíl ve věku zamilovaných a z něj plynoucí traumata, terapie úzkosti a strachu u zamilovaných). Yoram Yovell vychází ze své terapeutické praxe (v New Yorku a Jeruzalémě) a z bohatých znalostí neurologie. Všechny příběhy zasazuje do složitého prostředí současné izraelské společnosti, což knize dává silný aktualizační náboj.
Kniha je psána pro milovníky psychologizující prózy s přesahem do odborného žánru. Mohou ji s užitkem číst také odborníci z oboru psychologie a psychoterapie jako doplňkovou četbu k odborné literatuře. (Založil/a: Torolfita)

Yoram Yovell Yoram Yovell

Torolfita
  2. 3. 2011, 9:45
Může se zdát, že tahle kniha je vhodná pouze jako doplněk ke studiu psychologie, ale to je velký omyl. Je totiž napsaná natolik čtivě a bez nějakých složitých psychologických termínů, že si ji může přečíst každý, koho zajímají mezlidské vztahy a hlavně různé podoby lásky. Najdeme zde např. příběh muže, kterému se jeho žena odcizí kvůli poporodní psychóze, příběh dalšího muže závislého na sexu nebo ženy, která řeší, zda má setvrvat ve vztahu s o 20 let mladším mužem. A to jsem vybrala pouze malou ochutnávku. Mám tu knihu v knihovně a velmi ráda se k ní vracím.