Léto v Laponsku

Léto v Laponsku Originální název: Léto v Laponsku

Labyrint - 2006
ISBN: 80-85935-75-9

Labyrint (2006) 80-85935-75-9 88

Všechno, po čem toužíš, je vždycky strašně daleko.“ Lucie

Opuštěná krajina a prázdná silnice. Je léto. Lucie a Leoš stopují do Laponska. Před sebou mají polární kruh a za sebou hromadu problémů, o kterých si myslí, že zůstaly zapomenuté doma. Během dlouhého čekání na krajnici začíná minulost znovu ožívat. Hořká komedie pro 2 ženy a 3 muže.

Za Léto v Laponsku autoři získali 2. cenu v Dramatické soutěži Cen Alfréda Radoka 2005 a Cenu Českého rozhlasu 3 Vltava, který hru uvede na podzim 2006.

Jaroslav Rudiš (1972 v Turnově) Debutoval románem „rockových příběhů z berlínského metra“ Nebe pod Berlínem (2002), za který obdržel Cenu Jiřího Ortena. Následovala komiksová trilogie Alois Nebel (společně s Jaromírem 99, 2003–2005), podle níž vznikla divadelní hra (Činoherní studio Ústí nad Labem, 2005). Je autorem scénáře k filmu Grandhotel. Stejnojmenný román vychází na podzim 2006. Vystupuje se skupinou U-Bahn. Žije v Praze. Hru Léto v Laponsku napsal v roce 2005 společně s Petrem Pýchou, spolužákem ze základní školy v Lomnici nad Popelkou.

Petr Pýcha (1972 v Mostě) Zabývá se literární publicistikou, píše fejetony a povídky. Od konce 90. let se autorsky a režijně věnuje amatérskému divadlu. Napsal divadelní hry Republiku za koně a fotbal (získala několik ocenění) a Nastavená hra. V současné době připravuje k vydání povídkový román. Učí na gymnáziu a žije v Podkrkonoší.

(zdroj: www.labyrint.net) (Založil/a: kvileni)

lusk_lusk
  8. 12. 2012, 21:14
Léto v Laponsku mě zklamalo. Před čtením jsem sice trochu znala tvorbu Rudiše, četla jsem doposud jen Nebe pod Berlínem, a tvorbu Pýchy vůbec, ale i z toho mála jsem očekávala silnou atmosféru. Dokážu si představit jak přesně by vypadala hra na divadelním jevišti. V knize při samo-četbě však většina humoru, který by se dal jednoduše zvýraznit výrazem herců, zanikla. Nepřipadá mi tedy jako dobrá volba vydat titul mezi povídkami. Ano, přečtením nic neztratíte, jelikož text je opravdu strohý a krátký, ale tato forma konzumace Léta v Laponsku není tím pravým ořechovým. Moc se těším, až ji nastuduje nějaké divadlo v mém dosahu, ale prozatím bych „to“ nechala ležet.
pavleek
  21. 6. 2012, 10:52
Tato autorská dvojice je prostě zárukou dobré zábavy. Svěží a vtipná hra o cestě na sever, o jednom tragikomickém manželském páru a o nekonečné astrální dálnici.