Originální název: Pierre et Luce

Omega (2015) 978-80-7390-113-4 104
Český klub (2000) 80-85637-55-3 94
Práce (1985)
Melantrich (1984)

Působivý příběh tragické mladé lásky, inspirovaný bombardováním Paříže na Velký pátek v roce 1918. (Založil/a: Terienka)

Ariko
  13. 5. 2015, 20:02
Je to asi nějaká moje deformace, ale knihy, ve kterých se alespoň okrajově objevuje výtvarné umění, mě baví. I když zde to byly jen popisy Luciinych kreslířskych nedostatků, ale i tak. Naštěstí nebyla kniha klasickým sladakem, ale má v sobě zvláštní moudro.
Anael
  31. 8. 2012, 18:45
Bylo to na city hrající, krátké, romantické, dojemné, hezké, smutné, trošku nudné... a už to nikdy nemusím číst.
Peetuliska
  7. 5. 2014, 7:14
Boj o čistotu lidské duše, lidských vztahů. Žít teď a tady a užívat si každý den, jako by byl poslední. Taková smutná povídka, která alespoň mě uvedla do stavu zamyslet se nad tím, co v dnešním světě znamená slovo láska.
Tiwala
  2. 10. 2012, 22:00
Četla jsem ji nedávno a musím uznat, že je to docela hezké a příjemná knížka, která se dobře čte. Navíc je poměrně dost krátká, takže ji přečtete za několik hodin.
jatox
  6. 12. 2010, 20:25
Nečekejte nějakej dějem nabušenej příběh, o tom to není. Jenže "chudost děje", chcete-li, vyvažuje myšlenková bohatost. Každej to ale asi neocení. Místní komentáře, který se vyjadřujou o knize, jakože je "o ničem", mi připadaj hodně mimo. Naopak, kniha nabušená dějem docela snadno opravdu může bejt "o ničem", jelikož nevyjadřuje nic, co se nás nějak dotýká, tady a teď. (dobře, možná kromě velkolepý myšlenky, že dobrý upíři zvítězej nad špatnejma:-D)

Tahle knížka není jenom povídka o jedný lásce za války. Není to ani druhý Romeo (a) Julie (a tma). Je to nádherná poezie v beletrii. Hltala jsem každý slovo. Naprosto to předčilo moje očekávání, jelikož to byla přece jenom nějaká "povinná četba". Teď jsem ale hrozně ráda, že jsem na to narazila a přečetla si to. A rozhodně se k ní ještě vrátim. Fakt to odhaluje docela dost hluboký věci, pokud se necháte vtáhnout. Smekám!
lensha95
  18. 8. 2012, 22:02
Základní kostra příběhu se docela dá, sice se vlastně nijak neposunuje v ději, ale to nebylo to, co by mi na téhle knize vadilo. Mě neskutečně štvala ta lyrická "vata", která byla namotaná všude okolo.
Taky mě moc nepotěšil konec, tedy konec sám o sobě mi nevadil, ale nelíbilo se mi, jak to bylo napsané, šlo to líp rozepsat a dostat z toho víc. Toť můj názor.
VerenaLord
  31. 8. 2016, 17:40
Nějak mi tahle kniha nesedla, líbilo se mi spíš samotné vykreslení té doby, války, strachu i naděje, než celý milostný příběh dohromady. Čekala jsem něco víc, ale bohužel mé dojmy po přečtení byly naprosto neutrální.
teola
  15. 11. 2012, 17:25
Některé pasáže mě vyloženě nudily, jiné jsem si docela užila. Pokud ale tragickou lovestory z prostředí války, radši sáhnu po knize Romeo, Julie a tma.
Abigor
  11. 4. 2012, 14:24
Pane jo, tak tohle bylo lyrizovaný, jak... Nudil jsem se, jediný, co mi přišlo zajímavý, tak to byla debata nad prací v továrně na zbraně a malování těch nekvalitních obrazů. Ještě že to bylo tak krátký.
Tojaheva
  15. 4. 2015, 8:50
Ze začátku jsem se nemohla do knížky vůbec začíst, a až se mi to tak trochu povedlo, ejhle konec knihy. Po pravdě jsem od toho očekávala trošku víc.
venpazz
  25. 10. 2012, 21:59
Většinou romantickým příběhům nefandím, Petr a Lucie se mi ale docela líbili. Právě ta "lyrická vata", jak to nazývá lensha95, mi přišla hezká. I když je to kniha z války, připadala mi mírumilovná, příjemná, ale ne nějak přeslazená.
Pokud vám nevadí lyričnost, můžu doporučit.
G8
  7. 4. 2013, 13:53
Lyrika, lyrika, trocha té války a miliontá variace Romea a Julie. Na první přečtení to bylo hezké, ale pochybuju, že by mě jen tak něco donutilo knihu otevřít podhruhé.
Nantong
  17. 2. 2013, 21:25
Úžasný příběh lásky dvou mladých lidí v těžkém válečném období. Kniha se mi velmi líbila, škoda, že měla tak velmi smutný konec.
Ajka13
  27. 8. 2012, 17:24
Prostě povinná četba se vším všudy. Ještě že je to tak krátký, po Stříbrym větru a Chrámu Matky boží další velké utrpení.
Lucy Sisk
  20. 6. 2012, 18:02
Obsahuje spoiler spoiler Další obdoba dramatu Romeo a Julie od Williama Shakespeara. Tentokráte hlavní hrdiny ztělesňují Petr a Lucie, kteří se potkají během války. A jak to tak bývá, ani jejich láska nemá dlouhého trvání. Když se jednou před bombardováním uchýlí do kostela, jako symbolika neštěstí tam vystupuje holčičika s rudými vlasy, a oni tam po útoku zahynou. Konečně spolu.
Jednoduché věty, spisovný jazyk, prokládaný mluvenou řečí
Alyss Mainwaringová
  20. 11. 2015, 16:56
Asi bych měla přestat komentovat knihy hned po dočtení, jsem pak hrozně sentimentální :) Moc hezky napsané, velmi jemné, citlivé a nádherně ukončené (vzhledem k náladě celé knihy se mi ten závěr moc nehodí, ale každého názor).
Můžu doporučit pokud hledáte něco, co pohladí po ztrápené dušičce, světlo světa už ale dle mého názoru spatřily lepší příběhy a lásce, válce a jiných patáliích...
Claire27
  25. 5. 2016, 22:17
No podle ohlasů jsem od knížky čekala daleko více. Některé pasáže byly velmi nudné a nezachránilo to ani "atraktivní" prostředí války. Tragický milostný příběh, který neuráží, ale taky ničím nepřekvapí. Četba na jedno odpoledne, ke které není nutno se vracet.
Martin_cz
  16. 11. 2013, 0:34
Krátké a možná i proto tak silně intenzivní. Kniha, kterou rozhodně plánují přečíst podruhé navzdory tomu, že tak normálně nečiním. Téma mně blízké - naprostý odpor k válce. Bohužel jsem před přečtením knihy znal konec, což mi při čtení nesmírně vadilo. Tudíž, pokud jste tak již neučinili, nečtěte si o ní nic víc a rovnou se na ni vrhnětě!
blaufik
  7. 9. 2012, 22:42
Příběh to byl hezký, přečteno jedním dechem, ale přece jen mi vadilo, že se děj nijak neposunoval. A moc mě mrzel konec, který byl napsán, jako když člověk utne sekerou, myslím si, že si s ním autor mohl více pohrát.
Zajdaanek
  28. 12. 2010, 2:23
Bavila mě. Romantika zasazená do války. Měl jsem tu knížku v povinné četbě a nelituji, že jsem po ní sáhl. Přečtení mi trvalo chvilku, ale stálo za to! Pouze doporučuji.
Buřinka
  10. 8. 2016, 14:53
V době, kdy jsem Petra a Lucii četla coby doporučenou četbu do školy, jsem nad tragickým příběhem dvou mladých a zamilovaných lidí ronila slzy jak krokodýl (nebo jako puberťačka). Možná by stálo za to přečíst ji znovu s odstupem let. Třeba až se budu někdy nudit... Ale je pravda, že ještě po letech ve mně tato kniha vzbuzuje pochmurnost a pocit, že to všechno špatně dopadne. Takže kdo z vás nemá rád špatné konce, nečtěte ji...
gabin
  18. 6. 2014, 10:34
Musím říct, při vší úctě k čistému citu obou protagonistů a jejich tragickému konci, že mě daleko více bavily sžíravě trefné popisy měšťáckého prostředí, salónních kydů Petrových spolužáků a zobrazení deziluze jeho bratra. Připadalo mi to, jako by milostný příběh byl pouhou, i když vcelku zdařilou, zástěrkou k pořádné kritice pokrytecké morálky společnosti (panebože, to je ale fráze, už tam chybí jenom to slovo kapitalistické:-), ale nevím, jak to líp vyjádřit. Jo - už vím! Nastavuje zrcadlo!:-)
Karliiina
  17. 11. 2015, 13:20
Skvěle vykreslený rozdíl mezi milostným životem a válkou, milé čtení, romantické, samozřejmě také smutné.
Veveruna*
  30. 12. 2012, 15:04
No.. bylo to.. květnaté. Tak moc květnaté, až se to skoro nedalo číst. Láska až za hrob v kontrastu s válkou, který jakoby se v té změti slov ztrácel. Naštěstí je to tak krátké, že času věnovaného této knize vůbec nemůžu litovat.
Anett
  6. 8. 2012, 7:42
Povinná četba - i přes počáteční odpor jsem knížku na jeden zátah přečetla a nelituji toho. Krásná kniha o škaredé době...
kajas1993
  29. 3. 2013, 19:56
Knížka se mi nečetla špatně, některá vyznání lásky mě skoro dojímala, ale znovu si takový příběh ke čtení zřejmě nevyberu, raději zvolím dílo s poněkud komplikovanějším dějem.
pratoriax
  29. 7. 2012, 9:14
Slabonká knížka na jeden den, kterou jsem četl jako povinnou četbu k maturitě. Nikdy jsem nebyl na romantiku, ale Petr a Lucie mě zaujala a přečetl jsem jí na jeden zátah. Krásný příběh.
-Nikola-
  20. 9. 2013, 18:32
Nádhera. Přečteno za chvíli, ale dojmy přetrvají určitě ještě nějakej čas, což je jenom dobře. Z Petra a Lucie mám ten dojem, že máme kašlat na to co příjde, stejně to příjde.
Příběh o čisté lásce, která ve skutečnosti možná ani neexistuje, se v této knize zdá tak realná, že má člověk chuť vyrazit do ulic a hledat. Autor vše napsal tak čtivě a živě, jako by to bylo divadlo a ne stránka v knize.
Jednu větu si zapamatuji už asi do dne mého skonání, nebo do vystudování vysoké školy: „Žák všechno zná, ale nic neví.“
Babsi
  12. 6. 2012, 16:29
Málem jsem se u čtení ukousala nudou. Lyrika mě nějak nebere, když už, tak radši čtu mozkové výlevy nějakých vyvrhelů společnosti. Tohle byla nuda na půdu..
ondrej_plevak
  12. 11. 2015, 0:07
Červená knihovna v klasickém obalu. Podle mě existují mnohem srdceryvnější a hlubší příběhy o lásce, tenhle není nic "spešl".
Lerenika
  13. 10. 2013, 15:21
Knížku jsem začala číst, protože jsem myslela, že musím do školy. Nakonec se ukázalo, že jsme jí číst nemuseli. Přesto toho nelituji.
Bylo to milý, citlivý a nevyhnutelný konec jsem znala dopředu, neboť je to dost omílané téma.
Za lyričnost body neubírám, spíš naopak. A to jí normálně moc nefandím.
Weetr
  24. 3. 2013, 10:49
Na celé knize se mi nejvíce líbilo to, že jsem ji mohla zaklapnout a už neotevřít. Zřejmě mi chybí nějaký článek, který by se rozplýval nad lyrickými pasážemi této knihy. Ty mě málem udolaly k zemi. Asi nejzajímavější mi na celé knize přišel závěr, kdy jsem konečně z toho příběhu něco cítila. A ne pouze chlad a odstup, který na mě dýchal po celou dobu četby. Slabé dvě hvězdičky.
Iwíček
  11. 11. 2016, 19:24
Úžasná knížka, moc se mi líbilo, jak byla napsána a ta věrohodnost. Úžasné popisy, lyrické stopy a úvahové části. Byla jsem spokojená, knihu jsem četla již počtvrté a myslím si, že si ji za pár let přečtu znovu, protože v ní objevím další a další zajímavé pasáže.
spitfirehaga
  8. 7. 2014, 8:33
Nebylo to až tak hrozné, jak jsem čekal po přečtení místních komentářů. Ze začátku trochu nudné, ale postupně té poetické vaty ubývalo ve prospěch příběhu.
Nicméně stejně jsem byl rád, že je to knížka tak krátká a dá se přečíst na jeden zátah, protože kdybych jí jen na chvilku odložil, nevím jestli by mě něco motivovalo k jejímu dočtení. Ale abych jen nekritizoval, bylo tam několik zajímavých scén a hlavně myšlenek, třeba ohledně náboženství.
gabce
  6. 3. 2014, 19:04
líbila se mi ta nesmělost .. né jak teď, kdy je vše ažb moc u rychlené - opravdu pravý opak dnešní doby
lucy.sankova
  1. 11. 2012, 19:48
Pro mě, jako maturantku.. nudná knížka. Ale sto lidí, sto názorů.
Romantický a smutný příběh z války.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:23
Toto dílo je mezi povinnou četbou k maturitě (tuším) a tak jsem si ji před rokem se zvědavosti a pro všeobecný rozhled přečetla. Je to uzoučká knížka, přečtená během dvou hodin. Děj se odehrává ve Francii, období války, bombardovaná Paříž. Je to příběh roztomilý, čtivý, romantický a v skrytu hluboce dojemný. O dívce a chlapci, jejichž láska je něžná, milá a nesmělá, kvete jako ta květina na jaře, poznává svět. V tom nejkrásnějším momentě, co dva zamilovaní mohou prožívat, se přiřítí malý kluk a aniž by měl právo o jejím osudu rozhodovat, květinu pošlape a zničí. A ona umře.
Pochopila jsem, že jde o kontrast dvou nevinných lidí s čistými srdci a v nich lásku, intimní scény a jejich nevinnost atd. a zničující válka se všemi svými následky. Stále se však divím, čím se dostala mezi povinnou četbu, četbu, kterou by měl každý znát? Čím až tak vyniká ze stovek knih, napsaných v té době, aby si jej maturanti museli, nebo měli přečíst? Ten námět, čím je tak výjimečný? Doteď nevím a tato kniha mi moc nedala, nejspíš jsem nepochopila podstatu, kromě té, kterou jsem na začátku popsala.
24601
  10. 7. 2013, 11:27
Jedná se o celkem prostou a jednoduchou knížečku, jejíž banální příběh dvou zaslepených milenců je zasazen doprostřed válečné vřavy, filozofických otázek o životě a smrti, beznaděje, naděje, změn a do odevzdání se osudu. Místy mne kniha nudila, místy si mne naopak získala.
Barca9358
  1. 2. 2015, 22:19
Mám z toho trochu rozporuplné pocity, líbila se mi forma, děj byl trošku o ničem, možná by se dal shrnout do dvou stran... Ale stojí za přečtení, navíc je krátká, takže za hodinu máte hotovo :)
Veunek
  24. 6. 2014, 21:31
Tyhle romantické knížky já prostě můžu kdykoliv a kdekoliv, nevyjímaje Petra a Lucii. Četla jsem ji v době své největší zamilovanosti do přítele, a proto mi veškeré dialogy a situace (samozřejmě kromě války, životních poměrů atp.) připadaly jako vlastní a o to víc se mi kniha líbila. Zasazeno je to do prostředí války, což paradoxně dodává lásce větší kouzlo. Určitě doporučuji, hezká četba na upršený večer.
Taychi
  30. 7. 2013, 16:11
Nebyl to můj šálek čaje, avšak mělo to něco do sebe. Měla jsem prý brečet jako malé dítě, až to skončí, ale místo toho jsem zaklapla knihu a koukala do zdi. Chvíli jsem přemýšlela, co se to sakra stalo. Líbí se mi překlad, který knize dodal kouzlo, občas mě to nutilo některé slovo vyhledat ve slovníku, o to více jsem ti to užívala.
Jormont
  5. 5. 2013, 21:35
Docela hezké, milé, romantické... Skutečně cituplná líbezná knížečka, která rozhodně neurazí, možná ani nenadchne, mě však ale nesmírně potěšila :).
W
  6. 2. 2013, 19:56
Mě osobně se to líbilo. Není nad to si čas od času přečíst něco hezkýho, ikdyž kolik věcí bylo za války hezkých..
jakub.s
  6. 1. 2012, 20:39
mrviste: Dovolím si nesouhlasit... :) I nad jednou básničkou se dá vykládat třeba půl hodiny, když člověk ví, o čem mluví :) A zrovna u Petra a Lucie je to dost snadné (ačkoliv to není poezie), řekl bych... v čítance jsme měli kratičkou ukázku, kterou jsem si rozebíral skoro hodinu (za stejnou dobu jsem přečetl celou novelu), a opravdu to jde :) Dokazovat lyrizaci prózy, metody kontrastu, to, jak se autor staví k válce, co kritizuje, proti komu se staví, v čem spatřuje východisko a tak dále a tak dále :)
Luci-ye
  9. 7. 2011, 19:15
Nevím proč, ale očekávala jsem tak nějak víc. Ten děj je takový táhnoucí se, dějový zvrat veškerý žádný... Je to šedé. Tímhle jsem tak nějak zklamaná. Na konci byla docela záhadná ta pasáž s neznámou rusovláskou, která se na Lucii dívala s děsem v očích, jako by věděla, co se stane. To jediné mě tak zaujalo. Už se k tomu vracet nebudu.
Veve721
  25. 9. 2016, 20:26
Nevím, jak ostatním, ale mně tahle kniha absolutně nebavila. Ano, je tam trochu té romantiky, ale daleko více tam je nudy. Znovu bych po této knize určitě nesáhla.
anysek91
  8. 4. 2016, 20:59
Kniha, kterou si člověk jendou přečte (zřejmě proto, že je součástí povinné četby) a pak už se k ní zřejmě nikdy nevrátí...
Mikka
  25. 7. 2012, 13:12
Povinná četba do školy. Musím ale říct, že se to celkem dalo číst. Je naprosto zřejmé, že Rolland se inspiroval Shakespearem. Děj přenesl do nelítostné války, kde nebezpečí číhá na každém rohu. Určitě to není četba pro každého, protože zde není žádná velká zápletka či nějaký převrat. Není to ale nic náročného. Bohužel to na mě neudělalo žádný dojem a to by knížka asi měla ne?
Kenty
  31. 8. 2016, 15:21
Tohle opravdu nebyl můj šálek čaje, ani nic podobného, prostě mi tento žánr nesedl.. kniha je hubená, možná právě proto jsem jí dočetla (kdyby měla 200 stran tak jí zahodím :-D )
Jelikož jsem předtím četla Romeo Jůlie a tma a to se mi líbilo o mnoho víc, než toto :-/ proto jenom 3 hvězdy
veronikaS
  21. 11. 2015, 17:56
Úžasná kniha, která čtenáře chytí za srdce. Ukrývá nádherný příběh o lásce, trvající napříč válkou, o lásce dvou mladých lidí. Na knize se mi především líbilo pomalé sbližování Petra a Lucie, jediné co bych mohla knize vytknout, je to že, mi občas přišlo ,že autor nějaké věci až moc ,, popisoval,, . Už nikdy se však díky této knize nebudu na válečné období dívat stejně... Naprosto mě zasáhl konec knihy, myslím že si jej budu ještě velice dlouho připomínat a vzpomínat na něj. Velice doporučuji k přečtení.