Kolíbka

Mladá fronta - 1994
ISBN: 80-86938-23-9

Mladá fronta (1994) 80-86938-23-9 215
Mladá fronta (1976)

Kolíbka je vědecko fantastický román Kurta Vonneguta z roku 1963. Román se zaměřuje na problémy moderní vědy, technologie, náboženství a také se dotýká závodů ve zbrojení. Román stál na počátku autorova věhlasu a pro svoje neotřelé myšlenky byl udělen autorovi magisterský titul na University of Chicago v roce 1971 při jeho antropologických studiích.

Dílo je psáno ich-formou, hlavní hrdina je publicista zajímající se o den svržení atomové bomby na Hirošimu, který se skrz zájem o rodinu jednoho z fiktivních otců bomby stane prezidentem smyšleného karibského státu, změní náboženství (bokononismus) a stane se svědkem apokalypsy světa.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Terienka)

vladislaus
  14. 1. 2012, 15:17
O knihách Vonneguta se často dá říci, že jsou vizionářské, ale o této to až tak neplatí. Píše totiž třeba o tom, jak vědci ovlivňují náš svět. To sice platí stále, ale dnes výrazněji působí na svět politici a ekonomové.
Tanmut
  20. 8. 2011, 13:35
Uživatel Domingo odpustí, ale Kolíbka může sotva čerpat z Duhy gravitace, ježto je od ní o deset let starší. Leda by Kurt pendloval v čase jako jeho pozdější hrdina Billy Pilgrim, což by tedy mnohé vysvětlovalo, ale na druhé straně vzbudilo ještě více otázek. Zůstaňme raději u teorie, že spíše ne. No nic:
"Dějiny!" praví Bokonon. "Čtěte v nich a plačte."
Kolíbka je studnicí citací. Otevřete ji na libovolné dvojstraně a na každé najdete nějakou pravdu či fomu, kterou budete jednou chtít obohatit rozhovor.

domingo
  6. 3. 2010, 18:57
Na Kolíbce je vidět, jak strašně důležitou roli pro americkou postmodernu 20. století hrála Pynchonova próza Duha přitažlivosti. Kolíbka z jejího odkazu očividně čerpá, ale Vonnegut do ní vkládá prvky své vlastní osobité tvorby: satiru, ironii, černý humor, apokalyptické a sci-fi prvky a časté přetahování scén až někam k (za) hranici absurdna. Výsledkem je směsice antiutopie, černé grotesky a vědeckofantastického románu, dohromady to skvěle funguje a Vonnegut ukazuje, že je ve svém žánru právem považován za nezpochybnitelnou veličinu. (5/5)
G8
  10. 8. 2013, 22:44
Vonnegut má styl a jeho záliba v groteskních prvcích to ještě umocňuje. V téhle době bylo téma armageddonu dosaženého pomocí nějaké ultimátní zbraně pocházející z lidské mysli neskutečně populární. Vonnegut skočil do proudu, trochu si s celou ideou pohrál a výsledek je více než dobrý.
Martin_cz
  16. 1. 2014, 21:48
„NIC V TÉTO KNIZE NENÍ PRAVDA

'Žijme ve fomě, budete smělí, dobří, zdraví a šťastní.'
-Knihy Bokononovy“

Nepřehlédnutelný pojem Bokononismu mě opravdu zaujal a i celá kniha dokáže opravdu bavit. Ať se již stanete díky ní věřícími v Bokononismus, který není o nic nesmyslnější než jiná náboženství, či nikoli, je čistě na Vás. Osobně o tom pochybuju. Šel bych do ní klidně znovu.

Za mě 70% (4/5)
Tatsume
  8. 5. 2015, 21:39
Parodie na chování politiků, posunutá až ad absurdum, nicméně stále platná - místo aby se řešil hladomor, honí se domnělý nepřítel státu. Nakonec se zjistí, že problém je uměle vytvořený...ne, vůbec to neznám z reality...
Jana Edita
  27. 4. 2016, 22:08
Zajímavá, hodně zajímavá knížka, už tuším, kde se výrazně inspiroval Houellebecq, když psal Možnost ostrova (doporučuji!). Zaujaly mě především různorodé, zdánlivě spolu nesouvisející názvy kapitol, text se ovšem čte výborně, kapitoly jsou spolu skvěle provázány. Sonda do lidského nitra - kde se skrývá touha po moci i touha po něčem vyšším - myslím neztrácí svou výmluvnost ani dnes.
jirkam
  16. 8. 2012, 20:24
Pěkné počtení na slunečné odpoledne či dvě. Nenáročná zápletka, místy jsem se však ztácel v souvislostech. Hodnocení možná upravím po přečtení Jatek. Každopádně je to motivace do další Vonnegutovy tvorby.
moniii_ch
  7. 8. 2016, 7:23
Tohle není tak úplně četba do vlaku, kdy si můžete dovolit každou chvíli zvednou oko a pohlédnout z okna nebo se nechat rušit hlasitými spolucestujícími, jinak to totiž (jako já), nepochopíte. I když v závěru mi to asi trochu došlo. Je to o absurditě. See the cat? See the cradle?