Originální název: Brave New World

Maťa - 2004
ISBN: 80-7287-089-0

Maťa (2004) 80-7287-089-0 198
Horizont (1970) 190

Snad nejznámější kniha anglického autora a filosofa. Jedna z nejpozoruhodnějších knih science fiction tohoto století, jejíž děj se ve větších či menších detailech realizoval. Neveselé podobenství o civilizaci, která se pokusila hrát si na Boha a přetvořit k obrazu svému nejen přírodu, ale i lidskou duši. Ač napsaná v roce 1932, je stále aktuální i v době, kdy se klonování živých tvorů stává skutečností. (Založil/a: Fakoly)

Bastet
  8. 10. 2011, 19:51
Během celého čtení jsem si říkala, že takhle blbí (omlouvám se za ten výraz, ale jinak to nejde) lidé nejsou. A během chvilky jsem se na ulici přesvědčila, že jsou. No máme se na co těšit. Rozhodně je to jedno z nejlepších děl tohoto žánru. Vřele doporučuju.
achilles
  7. 8. 2015, 14:23
Velké dílo! Rozjezd byl nezáživný (možná díky nešikovnému překladu?), ale poté jsem se bavil a vzhledem k roku napsání knihy velice nadčasový román. Klobouk dolů!
Myrddin33
  8. 8. 2016, 19:53
Obsahuje spoiler spoiler Dostal jsem asi přesně to, co jsem od knihy očekával. Konec jsem čekal trochu vytříbenější či nějak "rozřešující", ale to bych viděl jako jediný kaz. Je to hodně děsivá myšlenka a kdoví jestli to není jedna z možných budoucností, protože dokážeme najít hranice vědy?
A jak říká kniha: Bohové jsou spravedlivý. Nelze o tom pochybovat. Avšak jejich zákoník je nakonec diktován lidmi, kteří organizují společnost..... A tak uvidíme, zda naše budoucnost bude plná Alf, bet a dalších nebo úplně jiná...
HPL
  3. 3. 2015, 23:49
Obsahuje spoiler spoiler Více než aktuální varující citaci na začátku jenom umocňuje začátek samotný - silně orwellovský (což je v podstatě chronologický nesmysl) a omračující! Vůbec se nedivím, že v době svého vydání nebyla kniha přijata - na svou dobu obsahuje totiž VELMI odvážné myšlenky!
Onen "bokanovského" proces je sice pěkný nápad, ale jeho průběh mi připomínal spíše dítě, co dostalo k vánocům sadu mladý chemik... Ale co, je rok 32, tak nebudeme na Huxleyho zlí, když je navíc kniha o něčem trochu jiném, a genetika tehdy ještě ani nenosila plenky (btw několik Huxleyho příbuzných se zabývalo podobným tématem - a odtud také dobře načerpal svou inspiraci).
Co mě skutečně nejvíc dostalo, bylo vzívání Forda jako vpodstatě boha a proroka, a dokonce jeho sjednocení s Freudem (no vážně, neskutečně progresivní na svou dobu!). Že by proti Henrymu Aldous něco měl? :D
Dále opravdu nelze nezmínit přítomnost helikoptéry, která sice byla dávno spoustu století vymyšlena, nicméně v době napsaní knihy jí do plné funkčnosti a podoby chybělo ještě skoro 6 let německé práce, takže pěkná vize.
V neposlední řadě velmi mě také potěšilo, že obyvatelstvo planety je udržováno na 2 mld., to jest optimálním udržitelném stavu (opět revoluční ve své době).
Co se říběhu týče, nejvíc mě dostala Soma (stejně jako většina ostatních věcí v knize - dnes stále aktuálnější téma). Z postav jsem měl nejrači Leninu (četli jste zajímavosti? Demolition manem jsem odkojenej, a nikdy by mi nedošlo, že se Sandřina postava jmenuje z nákého hlubšího důvodu), i když jsem si ji celou dobu představoval jako blondýnku, a její vývoj jí na mých sympatiích zrovna nepřidal. Bernarda jsem měl ze začátku taky rád, ale když se začal vybarvovat, a znovu se v tom všem bezradně točit, sympatie letěly za Leninou. Vlastně vývoj postav je jediná věc, na kterou bych si postěžoval - ne, že by neexistoval, ale je trochu příliš účelový a navíc není primárním cílem - pouze prostředkem. Což je v určitém smyslu škoda.
Druhá půlka byla výrazně slabší než ta první, šok a napětí se vytrácí. Škoda. Přesto geniální poselství a vize budoucnosti. Plně věřím, že kniha bude aktuální i za sto let od svého vzniku a i dlouho poté.
Samotný konec je odpovídajicí jak se patří, syrový a bez zbytečnýho dovysvětlování.
Zkrátka jedna velká pecka. V ideálním světě povinná četba. V tom našem 85 let stará socio-sci-fi, co s věkem zraje jako v dubovém soudku. MUST READ!

PS: Překlad je trošku kostrbatý a místy skřípe (reedice by pomohla). A co hůř, Shakespearovi citáty působí v češtině dosti škrobeně a naprosto nedůstojně vůči své originalní podobě.
PPS: Lidé takoví opravdu jsou! :D
pchmelda
  1. 10. 2012, 16:22
Jednou se rozpadne náš žebříček hodnot. Svedou nás… přesvědčí k lásce a bezbožnosti. Knihy ztratí smysl číst. Přehršle informací nás uvrhne do pasivity. Pravda zanikne v moři nicoty. Staneme se nesvobodnou kulturou ovládanou způsobovanou rozkoší. Jednou nás zničí to, co tak zaslepeně milujeme.
S.monika
  30. 12. 2015, 22:28
úžasné! po první stránce mi padla brada! Neskutečně úžasné! Nadčasová kniha,.. když jsem si pak četla, kdy byla kniha vydána, nemohla jsem uvěřit. Kam se hrabe (pomalu) Čapek na svoje "vize". Poslední měsíce jsem si navykla na lehčí (tupější) žánry a jsem ráda, že jsem si zvolila zrovna Huxleyho za návrat na zem. Není to žádná oddychovka a jsem ráda, že jsem s knihou čekala na předčení.
ondrasek
  1. 5. 2016, 8:28
Kniha ve mě žádný hlubší dojem nezanechala.
Ano, kultura Fordova je dobře a zajímavě vymyšlena (muži a ženy by se spolu na požádání měli pomilovat :-) ), ale spíše je to jen filozofování. A ikdyž není nezajímavé, čekal jsem od knihy víc.
A kdybych byl hnidopich, pozastavil bych se nad tím, jak může divoch, vychovaný v přírodě jen nepříliš inteligentní matkou a sborníkem her od Shakespeara, debatovat, jako by vystudoval filozofii na Univerzitě Karlově?
Naštěstí hnidopich nejsem, takže taktně mlčím.

Všechno je krásné, všichni jsou šťastní, cože, ty nejsi šťastný, jaktože nejsi šťastný, dejte mu drogu, ať je šťastný, tak je to správně, co teď, už jsi šťastný, jsem šťastný.
Hledající
  12. 2. 2016, 8:13
Knihu jsem četl poprvé před více jak 15 lety (mám vydání z roku 1993) a jediné, co si pamatuji, je, že se mi fakt líbila. Ale bohužel nic víc. Takže jsem se rozhodl si ji v rámci „rozvzpomínání se na časy minulé“ přečíst znovu. A opět paráda. Myslím si, že to nikoho po přečtení nemůže nechat chladným, ba naopak. Ta děsivá vize budoucího „šťastného světa“ mě vedla k tomu, že děkuji „skutečném“ životu za to, že jsem „táta“ (a není to skoro sprosté slovo jako v knize), který má své dvě nádherné od sebe „odlišné“ děti, které se narodily „přirozeně“ (žádná predestinace, dekantace a vymývání mozků), že se občas hádám s manželkou, jsem unavený, bez nálady, ve své profesi i okolí vidím nemoci, zranění na těle i na duši, protože to je „opravdový“ život, který nutí neustále člověka pracovat na sobě i svých vztazích s ostatními, posouvat se dál, zdokonalovat se (ale ne tak děsivě), čelit problémům a „neproplouvat“ obtížemi na vlně „somy“. Strašná vize, že štěstí se dá zaručit zabráněním výkyvů nálad, zbavením zbytečných emocí, a proto zničením umění (knih!), odstraněním víry v ideu či skutečného Boha, zabráněním opravdovému hlubokému citovému vztahu dvou jedinců nebo „ošetřením mozku“ před narozením, abych si nestěžoval, ale s radostí přijal, že patřím do nižší kasty. To je tak hrozivá představa, že jsem (jen v tomto momentě a při čtení této knihy) rád, že mám už polovinu života za sebou a toho všudypřítomného nekonečně dokonalého štěstí se nedožiji (a doufám, že i moje děti ne). Osobně vidím vyvrcholení příběhu a jeho „filozofie“ v rozhovoru Divocha s Mustafou Mondem (tady se před očima vyjeví celá hrůznost systému „statečného nového světa“). Fantastická kniha, hluboká obsahem, ale děsivá možnou skutečností v budoucnu. A nedochází k tomu již teď? Nehrajeme si příliš na bohy klonováním a různými genetickými úpravami živočichů a rostlin? Kdy vytvoříme prvního umělého člověka ? Kdy ho začneme „programovat“ k vlastním představám ? Nenásledujeme módu a neupřednostňujeme pouze určitou „fyziognomii“ modelek jako vzor krásy pro zbytek populace? Nemá z toho spousta žen psychické trauma a tudíž by se hodila „soma“? Dokážeme vyčíst kouzlo i z vrásčitého obličeje ? Nekupujeme si pořád dokola nové mobily či jiné technické vymoženosti, protože musíme být „in“, splynout s davem a poslouchat reklamy, kde nám sdělují, že bez nich prostě nemůžeme být? Děsíme se vize příběhu, ale možná k ní více méně vědomě spějeme.
Martin_cz
  6. 12. 2013, 21:53
Konec se mi nelíbil díky tomu návratu k bohu. Vlastně se mi hlavní příběh postavy zas až tak nelíbil, kdežto popsané okolí velmi. Rozdělení kast tak, aby byli všichni spokojeni. Soma pro všechny. Ostrov pro případné zmetky. Jo, toto se mi líbilo dost.
venison
  13. 3. 2015, 23:10
Hodně vizionářské, svěží a hluboce filosofické literární dílo o "moderní" civilizaci.. Jako fanouška barvitých beletrických knih mi trošku chyběla "omáčka" o kolo a větší rozbor pocitových stavů hlavních postav.. Rozhodně stojí i (hlavně) v dnešní době za přečtení!
inhalium
  16. 6. 2013, 22:13
"You've got to choose between happiness and what people used to call high art. We've sacrificed the high art."
Elki
  9. 4. 2016, 13:27
na tuto knihu jsem se moc těšila, antiutopii mám ráda. bohužel jsem velice zklamaná. Základní myšlenka je sice dobrá, ale vůbec se mi nelíbil autorův styl psaní a knihu jsem v podstatě přetrpěla. škoda
Ange014
  9. 5. 2015, 21:29
Společnost ve které se kniha odehrává je nastíněna tak působivě a věrohodně, že z toho člověka mrazí. Konkrétně příběh našeho hlavního hrdiny už tak zajímavý není, proto ani můj výsledný dojem není takový, jako například po přečtění 1984.
MatesS
  11. 11. 2012, 14:27
Bolí mě přiznat, že tomu věřím. Ačkoliv mi bylo při prvním čtení této knihy necelých 14 let a puberta mnou cloumala, dlouho jsem nemohl popadnout dech. Tomu šílenému světu se ten náš přece nemůže blížit! A teď nedávno jsem knihu opět otevřel, opět se mi otevřely rány a nemůžu jinak, než za 5* za mrazivý závan nástinu věcí příštích v bibli antiutopií.
rahzul
  20. 3. 2015, 22:56
Co víc dodat.. Dílo je to nadčasové a asi jen tak neupadne do zapomnění. A jestli takhle dopadnem, tak to potěž Forda.

"Gram somy vzít, lepší než-li klít!"
kamie
  6. 10. 2014, 15:43
Výborná antiutopie. Takhle si představuji knihu, která má potenciál zůstat klasikou a promlouvat v jakémkoliv období (vždyť i po více než osmdesáti letech se zdá být neuvěřitelně aktuální). Fungování společnosti je promyšlené do posledního detailu, budete žasnout a budete znechucení nad ním, jak to krásně drží pohromadě.
Jen příběhy jednotlivých postav začínají ke konci trochu pokulhávat. Jako kdyby se závěr tak nějak rozpliznul (neumím to říct jinak). Ale jinak skvělé.
Jana Edita
  24. 4. 2016, 15:41
Fantastický, nadčasový text. Trochu mě překvapuje srovnání s Orwellem, mnohem více mi atmosféra "Konce civilizace" připomněla Houellebecqovu "Možnost ostrova" - další ze skvělých antiutopických románů. Ostatně i Huxley určitým způsobem tematizuje ostrov, nikoli jen jako prostor k pobytu, ale jako prostor, v němž už lidé, ačkoli společně, žijí. Byť si to neuvědomují.
"...Pak už si jen přál, ať se divoch otočí tak, aby mohl dostat v záběru zblízka snímek krve na jeho zádech -"
Už ve třicátých letech minulého století Huxley věděl, že člověk se (navzdory vnějším podmínkám) nemění. A že není úplně jednoznačné, kdo z nás je vlastně divoch...
nechapacka84
  10. 7. 2013, 11:04
Je to taká "ptákovina" bez príbehu, zároveň ale je to i to najfantastickejšie antiutopisticke dielo ktoré som čítal. Svojou prorockosťou vyráža dych, a zároveň kladie množstvo filosofických otázok, na ktoré sa ale nesnaží nejak mentorsky odpovedať. Bravo pán autor.
Kiv Čitrem
  4. 7. 2014, 12:29
Zajímavá analýza modernity (či postmodernity) - citová otupělost, bavit se, bavit se, s radostí se nechat manipulovat. Příběh spíš ilustrace sociologické sondy, postavy šustí papírem...
jirkam
  16. 8. 2012, 21:00
Nic není tak dokonalé jako nedokonalost sama. A i když vytvoříte člověka, který bude dokonalý, pořád ho jeho instinkty budou táhnout k nedokonalosti. Nebo aspoň některé z nich. Kuběny zôstanou kuběnami.
mab175
  21. 3. 2014, 12:48
Způsob jak je kniha napsaná mě nijak nenadchnul, ale rozhodně stojí za přečtění, protože je neuvěřitelně aktuální.
Kaat
  27. 10. 2012, 19:04
byla jsem predestinovana tuto knihu milovat ! a svemu osudu se nevzpiram. kastovni system funguje vicemene vsude - libi se mi, ze je tóantiutopie, kde si nejsme vsichni rovni ani na te prapuvodni ideologicke rovine.
mumin
  13. 4. 2015, 18:26
Vlivná a myšlenkově podnětná kniha, které by slušelo lepší zpracování. Huxley byl vážený intelektuál, ale nikoli spisovatel. Konec civilizace tak plně obstojí především jako dílo vizionářské, společensko-kritické a filozofické (silné je především v popisu mocenských mechanismů "překrásného nového světa" a aktuální v konfrontaci klasického vzdělání s povrchní bezstarostností), ale už méně jako dílo literární. Huxley se obtížně vypořádává s dialogy, dějová linka je příliš jednoduchá a předvídatelná, postavy nepřesvědčivé. Poněkud problematická je pro mě i ideologická stránka, kdy opozici k totalitnímu režimu (který ale zajišťuje svým obyvatelům štěstí, materiální zabezpečení a stabilitu) reprezentuje Divoch, který daleko více než svobodu a individualitu obhajuje konzervativní hodnoty jako je víra, monogamie a puritánství. Huxley tak jako alternativu neměnné civilizace budoucnosti s predestinovanými společenskými rolemi nabízí podobně statickou minulost, kde společenské role sice nejsou předurčeny vědecky, ale na základě pohlaví, tradic nebo náboženských dogmat. Pokud bych si mohl vybrat z těchto dvou možností, zvolil bych si budoucnost.
Nicole Kosková
  28. 7. 2015, 18:26
Pokud knihu popisu, jako "jedine scifi, které jsem kdy byla ochotna přečíst", tak řeknu vše. Tenká knížka, zajímavý námět. Příjemné zpestření mezi četbou realistických příběhu.
erteple
  4. 5. 2015, 12:23
Skvělá kniha od skvělého autora. Trochu sci-fi začátek (který ale přesně ukazuje logiku a efektivitu výroby, kterou se Huxley tou dobou zabýval, např. V knize Pilátův žert) pokračuje filozoficko sociálním dramatem, minimálně stejně aktuálním, jako Orwellův BB. Pokud tohle dílo někdo srovnává s aktuálními dystopiemi stylu Hunger Games, je přinejmenším ignorant.
geofre
  25. 12. 2013, 23:30
Strašná vize toho, že si lidé dobrovolně nechávají ubírat svou svobodu za příslib benefitů. Lidé jsou sice nenásilně, ale silně manipulováni, aby jim jejich nesvoboda a vynucené pocity připadaly jako svobodné a zcela přirozené... Mám z této knihy velmi špatný pocit, když se rozhlídnu kolem sebe a vidím, že ač napsána v roce 1932, tak dnes nepostrádá nic z aktuálnosti. Nebál bych se porovnat Huxleyho proroctví společnosti, kde jsou všichni šťastni, protože jsou propagandou a chemikáliemi změněni k obecnému bezdůvodnému štěstí, s proroctvími Julese Vernea o fantastických létajících strojích a ponorkách, která jak všichni víme se téměř do puntíku vyplnila a stala skutečnými. Snad je doba všeobecného štěstí, kastovního systému (který je tolik opěvován například uživatelem Martin_cz), naprostou zdrogovaností a oddaností systému, kdy každý, kdo se jen trochu odlišuje od obecného naklonovaného vzorce je posmíván a vylučován, označován za divného a nebezpečného... Doufám, že začátek civilizace, jak ji Huxley líčí, je v nedohlednu, ba ještě mnohem dále...
Nassai
  28. 7. 2013, 13:51
Kniha ve své podstatě nemá žádný pořádný příběh, ale svět...ten svět vás dostane. Mrazilo mě po celém těle, když jsem četl možné věci, které se mohou stát a stejně jako v 1984 je i tato budoucnost možná tou, kterou naši potomci budou prožívat...
idego
  15. 5. 2012, 13:26
Nastíněné myšlenky jsou zajímavé, zejména když se člověk rozhlédne po dnešní konzumní společnosti. Literárně to bohužel poněkud pokulhává. Za přečtení ale rozhodně stojí.
sf
  30. 12. 2011, 23:12
Skvělá kniha. Jednoznačně 100%. Český název "Konec civilizace" se mi však zdá mnohem méně úderný a výstižný než originální "Brave New World".
Mouzon
  9. 9. 2011, 23:14
Prognosticky je to velmi významná a brilantně domyšlená kniha - Huxley je však spíše sociolog, politolog a filozof. Jako spisovatel je takový nemastný neslaný. Je však pravdou, že je také schopen vytvořit mimořádně silné obrazy.
Sarael
  1. 8. 2011, 20:33
Naprosto výborná kniha, kterou by měl mít každý ve své knihovně. I když už je několik desítek let stará, stále je aktuální a promlouvá k nám všem. Na této knize se zakládá mnoho dnešních sci-fi filmů. Doporučuji každému si jí přečíst.