A co?

A co? Originální název: A co?

Akropolis - 1957
ISBN: 80-86903-18-4

Akropolis (1957) 80-86903-18-4 64

Poslední sbírka Františka Halase, jednoho z největších básníků českého jazyka, vyšla jako samostatná knížka poprvé a naposledy v roce 1957. Už tehdy byla díky komunistické kulturní politice opožděna – Halas byl už osm let mrtev, všechny básně sbírky měly za sebou časopisecké otisky už v letech 1946–1949. Vznikaly v pohnuté době, kdy jejich autor čelil postupující chorobě i postupujícímu rozkladu kulturní scény i mezilidských vztahů, kterými se vyznačovala těsně poválečná doba, rozpadu spjatému s nástupem komunistického režimu. Halas v roce 1948 vydává sbírku V řadě, kolekci angažované poezie, za kterou stály ideály, jež se neměly nikdy naplnit, a rodí se v něm básně, které snad měly být „rozloučením s poezií“, ale staly se spíše prvními náznaky nové, maximálně sevřené, syrové a moderní tvůrčí polohy, kterou už však František Halas nemohl rozvinout. Sbírku A co? najde čtenář ve třech souborech Halasova díla (z nichž ten nejmladší je starý dvaadvacet let!), dvě tři básně z tohoto útlého svazku se pravidelně objevují v antologiích. Vydáváme-li ji konečně znovu samostatně, nechápeme to jen jako připomenutí „klasika“, ale jako zpřítomnění stále živého a intenzivně působícího básnického slova. (Založil/a: charlosina)

inhalium
  2. 4. 2013, 20:36
Jo, vážně je to tak, že si čtu básničky ve škole, zatímco chlápek u katedry povídá. Takže mě pěkně štvalo, že A co? má jen 12 básní. Zato ten doslov Ludvíka Kundery, s citacema Brechta a dalších, stojí celkem za to. Zaujala mě ta spojitost s Georgem Traklem, kterého zas až tak nemusím. Mně Halasova poslední připomněla spíš Morgensterna nebo tyhlety - když už mám jít do germánských literatur.