1985

Poprvé vydáno celosvětově: 1978

Maťa - 2007
ISBN: 978-80-7287-119-3

Maťa (2007) 978-80-7287-119-3 273

Z nepochopitelných důvodů dosud opomíjená kniha autora Mechanického pomeranče. V první části autor podrobuje důkladné analýze Orwellův román 1984, v druhé části pak nabízí vlastní beletristické zpracování Orwellova tématu.

Posílená moc prezidenta, dočasné rozpuštění kongresu. Cenzura. Hlasy disidentů umlčeny. Vše v zájmu bezpečnosti. Válka sama není nutná, stačí její hrozba a, ve starém dobrém orwellovském stylu, z povědomí, že nepřítel je nablízku, ať již potenciální či skutečný, se stane nástroj ospravedlňující tyranii. Tady se Orwell trefil do černého. Válka je nutnou kulisou státní represe. Válka jako krajinka, počasí nebo tapeta na zdi. Její příčiny nejsou podstatné, nepřítelem může být kdokoliv...

Nové filmy mají slabost pro otevřené násilí, na druhou stranu jsou upřímné k sexuálnímu aktu, který bude zobrazován s menšími a menšími zábranami. Tisk a talk-show budou plné diskusí o rozdílech mezi erotikou a pornografií. A bude spousta zpráv. Průmyslové nepokoje, inflace, investiční injekce (což může svědčit o tom, že naše totální válka se blíží). Únosy dětí a letadel rozličnými disidentskými skupinami. Mikrobomby s ohromnou ničivou silou umisťované ve veřejných budovách. Důkladnější filcování na letištích, před vchody kin a na železničních stanicích – doopravdy všude: omezování lidské důstojnosti ve jménu lidské bezpečnosti. Stávky naftařů, ale většina ropy bude v rukou Arabů. Větší a větší islámská propaganda. Islámské náboženství vyučované na školách jako podmínka pro získání ropy. Snaha objevit náhradní pohonné hmoty. Velmi vysoké ceny benzinu. Letecká doprava superconcordy, pekelně rychlými, ale ještě pekelněji drahými. Život složený hlavně z práce a z televize.

Burgessovy eseje a jeden román z roku 1979, podivně aktuální..., Orwell, islám, odbory, jak se to rýmuje... (Založil/a: Fakoly)

Anthony Burgess Anthony Burgess
*25.02.1917 - †22.11.1993

soniaf
  14. 12. 2011, 12:57
První část knihy, kde se autor vyjadřuje k Orwellově 1984, byla naprosto senzační čtení. Autor tam velice logicky a s přihlédnutím k faktům o Orwellově životě a době, rozvíjí odpovědi na mnoho otázek o románu 1984 a vysvětluje, proč byl systém v tomto románu nastaven tak, jak byl. K této části knihy se jistě ještě v budoucnu vrátím, byla jsem touhle částí nadšená.
V druhé části knihy pan Burgess rozvíjí vlastní příběh, který se zezačátku zdál v mnohém věrohodnější předpovědí budoucnosti. Zezačátku říkám proto, že ke konci příběhu se tam zamotává do islámu tak, že mi to přišlo až zbytečné, a i z pohledu příběhu málo čtivé. Škoda, jinak by to bylo 5 hvězdiček.
antoniana
  4. 12. 2014, 10:30
Musím říct, že jsem byla tak trochu zklamaná. 1985 je jak na houpačce, chvíli jsi nahoře, chvíli dole. První část byla sice náročná, ale přínosná. Příběh taky nezačal špatně, ale pak se to někde pokazilo a už to nenajelo na správnou kolej. Burgessův svět je naprosto jiný než ten Orwellův a pro mě nebyl tak děsivý, místama spíš tak trochu směšný. Nedokázala jsem totiž přijmout myšlenku, že odbory by ovládaly celou společnost, přišlo mi to nepravděpodobné.
Bonolennes
  19. 12. 2011, 16:23
Budoucnost je bota, která neustále šlape po tváři oběti.(13) - Člověk je dvojaké stvoření, v němž tělo odporuje duši a instinkty se staví proti touze.(41) - Mládež se chová víc jako dobytek, než jako lev. A dobytek se musí dlouho pást, aby získal proteiny, které lze získat rychle, je-li k obědu maso. My staří nabízíme maso vzdělání, kontrakultura se vrátila na pastvu. (74) - Je to k pláči, nic víc. Tak to na tomhle světě chodí.(108)
dishoa
  17. 5. 2011, 19:58
Po prvním přečtení dávám prozatím pouze tři hvězdy, přestože předpokládám, že hodnocení po dalším (dalších) přečtení budu zvyšovat. První část knihy rozebírá okolnosti roku, kdy psal Orwell 1984. Té nemůžu nic vytknout, dozvěděl jsem se plno nových informací a spojení, o kterých jsem netušil. Často jsem musel listovat ve slovníku, jelikož jsem na razil na dost, pro mě neznámých, cizích slov. I přes částečnou nesrozumitelnost, se mi první část líbila. Druhá - románová část - je už pro mě trochu horší. Burgessova vize je sice blíž současnému dění, ale nesrozumitelnost děje je někdy hodně matoucí. Hlavní postava se často, pro mě nečekaně, dostane na místa a situace poněkud skokem. Možná při dalším přečtení budu vnímavější. Co se týče poslední - lingvistické části - té nemůžu zase nic vytknout. Plno zajímavých informací o dělnické angličtině i s povedeným českým překladem.