Originální název: The Gospel of Judas

ISBN: 978-80-7473-300-0

Kniha Zlín (2015) 978-80-7473-300-0 352
Kniha Zlín (2014) 978-80-7473-058-0 352
Olympia (2008) 978-80-7376-072-4 252

Římskokatolický kněz prožívá krizi víry ve stejné době, kdy se zamiluje do vdané ženy. Poblíž Jeruzaléma najdou archeologové svitek, který, pokud se prokáže, že je pravý, může vyvolat nutnost nově interpretovat křesťanství. V další dějové linii, se za druhé světové války ve fašistické Itálii rodí nebezpečná vášeň a doutná v Němci okupovaném Římě. Další milostný vztah je zasazený do současnosti. Tato tři vlákna se proplétají celým napínavým románem, plným lásky a zrady a řešení problémů osobní zodpovědnosti.

Simon Mawer Simon Mawer
*18.09.1948

VenDulin85
  12. 12. 2014, 12:16
Musím se přiznat, že jsem se čtením měla trochu problémy, byť jednotlivé části nejsou napsány špatně. Ze tří časových linií se mi však zamlouvala pouze jedna, a sice rozebírání samotného svitku, který otřese vírou skupinky badatelů. Přestože mě jinak kniha nechala naprosto chladnou (což se většinou nestává), je třeba jí uznat, že hlas hovořící z pergamenu mě přinutil přemýšlet nad mnoha věcmi, třeba nad tím, jak člověk přijímá různá fakta s naprostou samozřejmostí bez toho, že by o nich uvažoval (údaje o Ježíšově životě tak, jak je podává církev vs. pravděpodobnější realita). Za toto přinucení se zamyslet přidávám čtvrtou hvězdičku, ale víc ze mě nedostanete.
Veru.K
  28. 1. 2015, 15:49
Zajímavé téma napsané nudně, nezáživně a taky trošku zmateně, teda aspoň mě se to tak zpočátku zdálo. Škoda ...
lamka
  10. 4. 2016, 20:28
Knihu mám rozečtenou již týden a nejsem schopná se do ní začíst. Tak jsem ji na chvíli odložila a uvidíme....
teuchnesa
  25. 10. 2015, 13:12
Přiznávám se, četlo se to velmi těžko. Knihou se táhnou silné příběhové linie, ale vše je napsáno nečtivým jazykem, jakoby krkolomně - a navíc tak chladně. Nevzbudilo to ve mně žádné emoce. Jako ateistku mě ale velmi zaujaly myšlenky o tom, na jak křehkých základech stojí jedna z největších a nejmocnějších církví... no, kdo ví, jak to tehdy vlastně bylo.
Ještě si neodpustím výtku: autor v knize 2x použil jednotku "světelný rok" v souvislosti s měřením času (cituji: "...nesmírně vzdálené, jako by se odehrálo před několika světelnými lety."). Člověk, který jinak píše o velmi odborných tématech, by si takové hlouposti mohl trochu pohlídat. I moje děti věděly už jako malé, co se měří světleným rokem.