Vášně mysli

Originální název: Passions of the Mind

Jota - 2010
ISBN: 978-80-7217-792-9

Jota (2010) 978-80-7217-792-9 1008

Životopisný román Vášně mysli je velkoryse pojatá freska zachycující osudy zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda. Kromě velkého množství biografických údajů autor nabízí čtenáři napínavý pohled na intelektuální zrání velkého experimentátora, přibližuje jeho vývoj od přísně vědecky založeného neurologa k odvážně pronikavému analytikovi lidské mysli. Poskytuje široké dobové souvislosti, oživuje atmosféru Vídně přelomu století, seznamuje s Freudovým rodinným zázemím, přáteli, spolupracovníky. Nechybí samozřejmě ani podrobné popisy nejvýznačnějších případů, které dokumentují proměny a zrání Freudových psychoanalytických úvah. Irving Stone píše srozumitelným jazykem, vždy ve svižném tempu a se silným zaujetím. Využívá též fiktivních dialogů založených na pečlivém studiu dopisů a dalších dostupných pramenů i množství poutavých rozhovorů osvětlujících Freudovu povahu a vztah k lidem z profesního i osobního okolí. (Založil/a: Torolfita)

badatel
  20. 8. 2013, 21:04
Skvělá věc, a taky chvíli vydrží, vzhledem k tomu jak je objemná. Mám spadeno i na Původ, taky hezká bichle,a Stone píše vážně dobře.
23.44
  28. 5. 2015, 21:47
Dobré, propracované do nejmenších detailů /někdy až moc- co měl kdo oblečené, jak měl zastřižené vousy, jak byl prostřený stůl.../, s kompletním obrazem doby. Vzhledem k detailnímu popisu celého života a práce bych čekala podrobnější popis a vnímání doby 30. let 20. století, tato část mi přišla trochu odbytá.