Originální název: Alice in Wonderland

Naše vojsko - 2014
ISBN: 978-80-206-1457-5

Naše vojsko (2014) 978-80-206-1457-5 80
Grada (2010) 978-80-247-3690-7 72

Světoznámý a oblíbený příběh Lewise Carrolla přinášíme v komiksovém zpracování nejen dětským čtenářům od 7 let. Vydejte se v Alenčiných stopách na fantastickou cestu, na niž nikdy nezapomenete. Alenka je obyčejná zvídavá holčička s velkou představivostí, která touží po dobrodružství. Vlastně - byla obyčejnou holčičkou, dokud se neocitla na místě, jež má do obyčejnosti opravdu daleko. Poté, co následuje Bílého Králíka a pustí se za ním králičí norou, vstoupí malá Alenka do kouzelného světa ovládaného zlou Královnou. Je to svět, v němž se může stát skutečně cokoliv, svět plný mluvících Houseňáků, štěňat velkých jako dům, kde rovněž naleznete Kočku Šklíbu, která se umí zjevovat i mizet v okamžení. Jsou tyto úžasné postavy skutečné? A pokud ano, jak se dostane Alenka zpátky domů? (Založil/a: Torolfita)

Keatin
  6. 2. 2013, 11:38
Nepřijde mi, že by se jednalo o tvorbu pro děti. Přišlo mi to celé těžkopádné a nečtivě napsané. Přesto nemohu upřít to, že je to originální, nicméně, jako dítě by mě to spíše vyplašilo.
Tanmut
  6. 11. 2014, 16:12
Znal jsem jednoho, kterému mu prý po požití durmanu utíkal párek z talíře a když si chtěl opláchnout tvář, ve zpěněných peřejích umyvadla mu skákali lososové. Kam se ovšem hrabe na Alici, která si chtěla z bílých kvítků uvít líbezný věnec na hlavu (a vůbec bych se nedivil, kdyby se jí později snažil někdo přesvědčit, že si ho měla uvýt).
Stejně jako když se z hlavy vymýšlí pohádka na dobrou noc, tvoří tento spontánně vyprávěný příběh plný surreálných (avant la lettre) okamžiků, postav a dadaistických (viz předchozí závorku) zvratů, pitoreskní a absurdní svět, jejž maloval Dálí a jehož odvrácenou stranu zkoumal Franz Kafka.

Na závěr je třeba podotknout, že dnes by děvče se svým přístupem pozřít, cokoli najde nebo jí kdejaká kreatura nabídne, nedošlo ani ke břehu řeky.

Kam dál: Daniil Charms
anishta
  5. 9. 2013, 16:54
Nějak hledám slova co vlastně napsat... Kniha je to dobrá, klasika... Prostě správně prdlá pohádka, kterou v dnešní době vlastně každý zná z filmových adaptací apod... Ale i tak jsem sáhla po knize, i když jsem vlastně příběh znala jak svoje boty... Líbilo se mi to... Oddechovka, kterou jednou chci číst svým dětem...:D
Abigor
  12. 12. 2012, 13:35
Udělal jsem chybu, že jsem viděl jako první filmovou adaptaci (tu, kde Šklíbu ztvárnila Whoopy Golberg) a i teď jí považuju za geniální film. Ale spousta, TRESTUHODNÁ SPOUSTA věcí v tom filmu byla ztvárněna jinak (hodně přidali, hodně věcí tam nedali). Kniha je (je-li to vůbec ještě možné) ještě surrealističtější, než film, je lehčí, dětštější. Musím ale říct, že filmový čajový dýchanek se mi líbil mnohem víc. Nicméně každý, kdo hledá surrealistické absurdno spojené s dětskou hravostí, rozhodně musí po téhle knize sáhnout!
pchmelda
  24. 9. 2015, 18:05
„Ahoj. Nejsi náhodou Šklíba? Jak se jmenuješ?“
„Ty jsi tady host, slečinko. Měla by ses představit jako první.“
„Promiň. Máš pravdu, bylo to neslušné, měla jsem se představit sama. Jmenuji se Alenka. Jsem tady, poněvadž jsem spadla do králičí nory. Běžela jsem za bílým králíčkem s červenýma očima. Měl na sobě vestu a v kapse u vesty hodinky.“
Magor, přišlo mi na mysl, z toho by se zbláznil i kníže Přemysl. „Kouřilas trávu, holka? Jistě ne, zelený čaj, ale pořádně kvalitní matroš,“ konstatuji žoviálně. „Polykalas barbituráty? Nebo to byl amfetamin? Šňupla sis trochu bílého prášku? Nebo si to pouštíš rovnou do žíly? Mluv. Dneska s tím děti začínají zatraceně brzy.“
„Moc vám nerozumím.“
„Co sis tedy šlehla,“ vyptával jsem se dál. „Jakápak substance ti umožnila dosáhnout změněného stavu vědomí a přenést se do říše divů? Nebo to byl jen slabý alkohol a tys prostě přebrala?“
„Vlastně jsem si cestou dala kus takové houby.“
Ivet
  21. 12. 2015, 21:17
Čekala jsem dětskou knížku, která mě zavede zpět do dětství a světa fantazie. Tato kniha mě spíše zavedla ke slovníku spisovné češtiny a na psychiatrické oddělení nejbližší nemocnice.
Rozhodně to není čtení pro děti, ale ani pro dospělé to není procházka rájem. Tato kniha je opravdovým divem, který popisuje svět plný příšerek očima děvčete, které by se spíše mělo naučit základy etikety a pořádně se učit ve škole.
Nejsem si jistá, jestli této knize dám druhou šanci. Raději si pustím film, který dává více smyslu.
G8
  26. 11. 2015, 18:47
Jaký má smysl pokoušet se usměrňovat dětskou fantazii?

"Jak víte, že jsem potrhlá?" řekla Alenka.
"Musíte být potrhlá," řekla Kočka, "nebo byste sem nebyla přišla."
"A jak víte, že vy jste potrhlá?"
"Nu, za prvé," řekla Kočka, "pes není potrhlý, to přiznáte, ne?"
"Snad", řekla Alenka.
"No tak vidíte", pokračovala Kočka, "pes vrčí, když se zlobí, a vrtí ocasem, když se raduje. Nu, a já vrtím ocasem, když se zlobím, a vrčím, když se raduji. Tedy jsem potrhlá."
Bruncvik
  5. 8. 2012, 16:41
Hravě kouzelné a dětinsky dospělé! Alenka je typ knížky, kterou si zamilujete jako šestiletí, v patnácti ji doceníte, abyste se k ní mohli za pár let opět s chutí vrátit. Dokonalé dílo, kde se snoubí zdánlivě racionální "dospělácký" pohled na svět malé holčičky s chytrým, možná lehce absurdním pohádkovým světem kolem ní.

"Když se ohlédla naposledy, viděla je, jak se pokoušejí strčiti Sedmispáče do čajové konvice."

"Důvod je ten, že nedůvěřuji povaze vašeho plameňáka"

"Nikdy si nepředstavuj, že nejsi jinaká, než co by se jiným mohlo zdáti, že to, co jsi, či co jsi byla, nebo mohla býti, nebylo jinaké než to, co jsi byla by se jim bylo zdálo býti jinakým. "
moonchild
  17. 9. 2013, 11:00
Alenka je klasika.Moc se mi líbí.I poslední filmová verze s Jonny Deppem je velice výborná.Líbí se mi i titulní písen Avril Lavigne.
rahzul
  25. 7. 2014, 22:58
Tohle jsem měl číst bud řádně ztripovanej nebo na podzim, až bude houbobraní ^_^
Příště to napravim ;-)
spirlice
  13. 9. 2013, 20:39
Když byla Alenka malá vídala ve snech Bílého králíka. Čím více rostla, tím její sny mizely. Teď jí bylo už devatenáct let a měla největší čas na vdávání. Na jedné oslavě se měla zasnoubit s Hamishem, s přihlouplým, ale bohatým mladíkem. Když se měli před všemi zasnoubit, všimla si Alenka Bílého králíka ve vestě a s hodinkami.
Iva Ká
  25. 4. 2016, 16:39
Jako dítě bych to rozhodně číst nechtěla. Byla to kdysi má první fantasy a trochu mě to odradilo od dalších knih.
spitfirehaga
  15. 10. 2013, 19:47
Knihu jsem četl v originále kvůli studiu anglické literatury. Všichni neustále tvrdili, jak je to dílo úžasné a geniální, které je určeno spíše dospělým než dětem, protože obsahuje množství vtipných a ironických narážek. Musím se přiznat, že mě kniha po přečtení kdovíjak nezaujala a žádnou ukrytou geniální myšlenku jsem v ní opravdu neviděl. Byla to prostě jen trochu moc šílená pohádka.
Až po podrobnějším rozboru díla s profesorem literatury jsem určité zajímavosti zaregistroval. Například kritiku britské monarchie, školského systému atp.